U źródeł Sztabu Generalnego Wojska Polskiego 1918-1921
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Oznaczało to przejęcie odpowiedzialności za planowanie wojenne, po części za materiałowe zaopatrywanie formacji frontowych. Kolejne obszary działalności Sztabu Generalnego to: doskonalenie struktur organizacyjnych wojska oraz wprowadzenie jednolitych zasad sztuki wojennej. To ostatnie było zadaniem szczególnym i ważnym z uwagi na różnorodne w tym względzie przyzwyczajenia dowódców, wywodzących się z trzech armii zaborczych, a także z Legionów. Już w pierwszych latach istnienia oficerowie SG kierowani byli na najtrudniejsze odcinki: gen. Tadeusz Rozwadowski odszedł z SG na przełomie 1918/1919, aby objąć dowództwo w Małopolsce, gdzie toczyły się walki: oficerowie delegowani z SG do Poznania (m.in. mjr Stanisław Taczak – pierwszy naczelny wódz, ppłk Władysław Anders) byli współtwórcami potężnej Armii Wielkopolskiej; w krytycznych momentach wojny 1920 roku wielu oficerów SG odeszło do wojsk na dowódców grup operacyjnych, dywizji czy szefów sztabów armii.
Sztab Generalny w latach 1918–1921 skupiał wiele wybitnych osób, które w okresie późniejszym odegrały istotną rolę w dziejach Rzeczypospolitej. Byli oficerowie: dowódcy i sztabowcy, wielce uzdolnieni i świetnie wykształceni, po latach podjęli ciężar walki z wrogiem w 1939 roku, w konspiracji (np. generałowie Stefan Rowecki, Stanisław Rostworowski) a także w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie (np. generałowie Władysław Anders, Stanisław Sosabowski). Obok oficerów zawodowych w strukturach Sztabu Generalnego funkcjonowało wielu wybitnych fachowców cywilnych, uczonych, a nawet artystów (np. Juliusz Kaden – Bandrowski). W kolejnych latach budowy niepodległej Rzeczypospolitej były to bardzo cenne kadry i znane postacie – dyplomatów, profesorów, pionierów przemysłu.
Warto podkreślić, iż oficerowie i pracownicy ówczesnego Sztabu Generalnego podejmowali także inne formy aktywności. Godny podkreślenia jest dorobek naukowy i pisarski oficerów SG np: (generałów: Tadeusza Kutrzeby, Juliusza Stachiewicza, Janusza Gąsiorowskiego, Mariana Kukiela, pułkowników: Mariana Porwita i Stanisława Sosabowskiego).
Organizatorzy i twórcy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z lat 1918–1921, którzy znacząco przyczynili się do zatrzymania bolszewickiego najazdu na Polskę dzielili bohaterski i tragiczny los polskich żołnierzy. Wielu walczyło i poległo w kampanii wrześniowej, zamordowani zostali na wschodzie (np. Szef SG gen. Stanisław Haller), zginęli w czasie okupacji w kraju (np. generałowie S. Rowecki, S. Rostworowski) i w walkach na różnych frontach wojny. Spoglądając na pierwsze lata służby i funkcjonowania oficerów i pracowników Sztabu oraz ich późniejsze losy podziwiamy ogromny wkład w odbudowę niepodległej Ojczyzny. Dwaj byli szefowie Sztabu Generalnego WP gen. Władysław Sikorski i marszałek Józef Piłsudski piastowali najwyższe urzędy państwowe.
Pomysłodawcy i autorzy niniejszego opracowania zaproponowali przybliżenie czytelnikom historycznych dokumentów i fotografii z tamtych lat. Publikacja może, zatem odegrać oryginalną i cenną rolę w pogłębianiu znajomości dziejów Polskich Sił Zbrojnych, a szczególnie historii ich Sztabu Generalnego. Sądzić można ponadto, że w tej postaci prezentacja archiwalnych dokumentów i sylwetek oficerów SG WP – które niejako ożyły – zainspiruje do podejmowania badań nowe pokolenie historyków i entuzjastów historii wojskowości.
Szczegóły
ISBN | 9788392660682 |
Autor | Praca zbiorowa |
Oprawa | br |
Rok wydania | 2008 |
Format | a4 |
Stron | 224 |
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
