ABC ocieplania i ogrzewania domu. Poradnik eksperta
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Energooszczędny ciepły dom – od projektu do wykonania - Katarzyna Kowalska, Domowy.pl / 4
Stale powracający temat energooszczędności oraz zmiana dyrektywy budowlanej sprawiają, że coraz częściej, stojąc przed wyborem projektu, decydujemy się na budynek energooszczędny, Podpowiadamy, jakie etapy trzeba pokonać, aby wybudować taki dom, co czeka nas po drodze, o czym musimy wiedzieć.
Systemy solarne Ruukki / 10
Rukki wprowadza na rynek polski rozwiązania wykorzystujące energie słoneczną do produkcji ciepłej wody. Może być ona wykorzystywana w budynku jako ciepła woda użytkowa lub do wspomagania ogrzewania.
Jak prawidłowo ocieplić dom - Karol Bednarczyk, SSO / 12
Inwestorzy indywidualni, którzy planują ocieplenie domu, nie muszą być fachowcami i znac się na technologii, warto jednak, aby wiedzieli, jak powinny przebiegać poszczególne etapy prac, żeby lepiej kontrolować i oceniac to, co dzieje się na ich placach budowy.
Z czego składa się system ociepleń - Paweł Kielar, SSO/ 20
Wśród wielu metod, za pomoca których można poprawić izolację termiczną budynku, najpopularniejszą i najbardziej optymalną jest technologia ETICS, czyli złożony system izolacji cieplnej.
Wełna mineralna do ociepleń / 22
ISOVER MULTIMAX 30, SUPER-MATA, PROFIT-MATA
MATA IZOLACYJNA PURE 35 RN FIT, MATA IZOLACYJNA URSA DF 32 PLATINUM
Porady Ekspertów / 24
Sławomir zalewski, kierownik Działu Doradztwa Technicznego i Zastosowań Alpol Gips
Jakie korzyści wynikają z prawidłowego ocieplenia budynków?
Dlaczego należy wybierać kompletne systemy od jednego producenta?
Jak docieplić ściany od wewnątrz / 26
Co zrobić, gdy nie można ocieplić budynku od wewnątrz, bo jest np. zabytkowy, z bogato zdobionynmi elewacjami, lub brakuje środków na inwestycję, albo stan techniczny ekewacji na to nie pozwala? Czy w takich przypadkach można ocieplić mieszkanie od wewnątrz? Jakich materiałów użyć - styropianu, wełny mineralnej czy specjalnych płyt?
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu - Wiktor Janecki / 32
Właściciele systemów grzewczych często pytają, co zrobić, aby płacić mniej za paliwo do kotła. Odpowiedź jest prosta: warto pomyśleć o wprowadzeniu zmian w systemie grzewczym.
Uniwersalne gazowe kotły kondensacyjne z wbudowaną automatyką pogodową / 36
Kotły kondensacyjne marki Buderus stanowią oszczędne i ekonomiczne źródło ciepła zarówno dla wodnych instalacji grzejnikowych, jak i podłogowych w domach, mieszkaniach praz budynkach biurowych i usługowych.
Kotły na paliwa stałe - Wiktor Janecki / 38
Ceny paliw wciąż się zmieniają i wielu inwestorów przy budowie lub modernizacji kotłowni nie chce uniezalażniać się tylko od jednego paliwa. Rynek szybko zareagował na te potrzeby - producenci oferują bowiem nowe konstrukcje kotłów, w których możliwe jest spalanie wielu paliw stałych.
Uniwersalne grupy pompowe do instalacji grzewczych - ESBE / 42
Nowość ESBE - grupy pompowe
Co to oznacza, że jedna grupa pompowa pasuje dop małych i dużych instalacji?
Porady Ekspertów / 44
Adam Kiszkiel, Buderus
Czy każy rodzaj grzejnika może współpracować z każdym typem kotła grzewczego?
MultiFun i czujnik żaru – nowy standard sterowania - Zakład Metalowo-Kotlarski SAS / 45
MultiFun - to nowoczesny regulator z 3,5" ekranem kolorowym do kotłów podajnikowych.
Nowoczesne grzejniki - Katarzyna Rybka / 46
Od czasów kiedy standardem w instalacji grzewczej były żeliwne grzejniki zmieniło się wiele. Obecnie producenci proponują estetyczne płytowe grzejniki w pełnej palacie kolorów, aby możliwie najlepiej skomponować je z wystrojem wnętrz. Nowoczene grzejniki są zaprojektowane w taki sposób, aby mogły współpracować z niskotemperaturowymi źródłami ciepła i efektywnie oddawać ciepło przy temperaturze zasilania 50°C
Na co zwracać uwagę przy wymianie grzejników c.o. - Jerzy Kosieradzki / 50
Podczas modernizacji instalacji c.o. nawet doświadczonym fachowcom zdarza się zapomnieć o podstawowej zasadzie wymiany ciepła: ilość ciepła oddanego przez grzejnik zależy od temperatury wody wpływającej do grzejnika, ich wychłodzenia (czasu, w jakim płynie przez grzejnik) i temperatury otoczenia (powietrza w otoczeniu). W zalażności od temepratury zasilenia i powrotu grzejniki będą miały inna moc cieplną, dlatego nie nalezy porównywać mocy tych urządzeń przy różnych parametrach, a niestety to się zdarza.
Dlaczego zawory grzejnikowe stukają - Jerzy Kosieradzki / 54
Stukacjące grzejniki w instalacji c.o. to częsty problem w domach wielorodzinnych. Dźwięki przypominające stukanie grzejników powoduje zła regulacja ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Aby wyjaśnić przyczyny tego zjawiska, trzeba przeanalizować mechanizm jego powstawania.
Regulatory temperatury - Waldemar Joniec / 56
Termostaty pokojowe utrzymują zadaną temeraturę powietrza w ogrzewanym budynku i jego pomieszczeniach. Rolą regulatorów jesty utrzymanie zadanych parametrów przy zmieniających się warunkach pracy, Termostaty i regulatory nie tylko zapewniają komfort użytkownikomm ale wpływają także na oszczędne żużycie energii na ochrzewanie lub chłodzenie.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe - Waldemar Joniec / 60
Ze względu na koszty eksploatacyjne, elektryczne ogrzewanie podłogowe nie było dotychczas stosowane jako ogrzewanie podstawowe, lecz jako wspomagające - w łazience, kuchni, czy salonie. Było też alternatywą dla ogrzewania wodnego w modernizowanych budynkach i na piętrach z lekkim stropem, gdyż wodne ogrzewanie podłogowe wymaga grubszych oraz cięższych izolacji oraz wylewek, a tym samym wytrzymałych stropów.
Jak uniknąć błędów w projektowaniu i montażu ogrzewania podłogowego - Jacek Kowalski / 62
Ogrzewanie płaszczyznowe swoją popularność zawdzięcza m.in. możliwości zasilania go nowoczesnymi wysokosprawnymi urządzeniami, jak pompy ciepła i kotły kondensacyjne, a nawet kolektory słoneczne. Duża powierzchnia oddawania ciepła do pomieszczenia pozwala bowiem na zasilanie instalacji czynnikami o niższej temperaturze od tradycyjnych systemów c.o. Ponadto oszczędności w wydatkach na ogrzewanie można uzyskać także dzęki temu, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem płaszczyznowym osiąga się wrażenie komfortu cieplnego przy temperaturze nższej o 2°C, a to z kolei wpływa na mniejsze straty ciepła przez przegrody i wentyację.
Wodne ogrzewanie podłogowe w praktyce - Katarzyna Rybka / 66
Ogrzewanie płaszczyznowe jest rozwiązaniem coraz częściej stosowanym w domach jednorodzinnych. oprócz zalet związanych z komfortem w pomieszczeniach, na jego popularnośc wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła. Chcemy ogrzewać taniej i efektywniej, a instalacja ogrzewania podłogowego pozwala osiągnąć taki efekt.
Jak dobierać kolektory słoneczne - - Jerzy Kosieradzki / 70
Kolektory słoneczne pozwalają wykorzystać energię płynącą ze słońca do ogrzewania wody użytkowej. Aby jednak przyniosły oczekiwane korzyści, parametry kolektorów muszą być właściwie dobrane.
Jak najefektywniej wykorzystać kolektory słoneczne / 74
Kolektory słoneczne w ciągu roku konwersują zminną ilość energii. Zienność pór roku i kąta padania promoeni słonecznych wpływa na efektywność pracy całego układu. Jak zatem wykorzystać każdy cenny wat energii, jaki nam dostarczają kolektory słneczne?
Jak uzyskać dotację na zakup kolektorów słonecznych / 76
Już ponad 50 tys. inwestycji zrealizowano dzięki dotacjom do systemów solarnych. Program dopłat do kolektorów jest organizowany przez Naropdowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który ma jeszcze do rozdysponowania ponad 120 milionów złotych. Pieniądze wypłacane będą do końca 2015 roku.
Zanim zainstalujesz pompę ciepła - Waldemar Joniec / 78
Pompy ciepła budzą spore zainteresowanie wśród inwestorów i coraz więcej budynków korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez te urządzenia. Zanim jednak zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, warto sprawdzić, jakie ma ona wymagania i ograniczenia.
Inteligentne sterowanie ogrzewaniem - Katarzyna Rybka / 82
Budynek inteligentny - to pojęcie coraz częściej jest na ustach nie tylko specjalistów w dziedzinie automatyki i programowania, a również inwestorów, którzy chcieliby ułatwić sobie życie, a przy tym cieco zaoszczędzić.
Czy warto zainstalować kominek z płaszczem wodnym - Katarzyna Rybka / 86
Wielu producentów ma w swojej ofercie kominki z płaszczem wodnym, rekomendując je jako doskonałe rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Przed podjęciem inwestycji należy dokładnie przemyśleć wszelkie wady i zalety urządzenia , a wybierając konkretny model, przyjrzeć sie jego sprawności i wymaganiom eksploatacyjnym.
Gdzie usytuować kominek we wnętrzu - Małgorzata Borys / 90
O tym, gziew w pomieszczeniu będzie stał kominek, w dużej mierze decydują względy techniczne lub funkcjonalne. Ale myśląc o kominku, powinniśmy wziąć pod uwagę nasze zwyczaje i potrzeby, a także...sposób spędzania wolnego czasu.
Szczegóły
ISBN | 9771730190149 |
Autor | Praca zbiorowa |
Oprawa | br |
Rok wydania | 2014 |
Format | b5 |
Stron | 92 |