Otwory w dachach wykonywanych ze stalowych profili trapezowych
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Publikacja pozwala na zapoznanie się ze sposobami określenia granicznych warunków jakim powinna odpowiadać obudowa i elementy użyte do jej wykonania. Podręcznik składa się z dwóch części: pierwszej - dotyczącej jakości dostawy elementów oraz drugiej – zajmującej się jakością lekkiej obudowy po montażu. W I części znajdują się rozdziały dotyczące tolerancji wymiarowych elementów lekkiej obudowy opisujące wartości graniczne w sposób podobny do polskich aprobat technicznych dotyczących blach fałdowych i płyt warstwowych. Znaczny fragment I części podręcznika stanowią rozdziały dotyczące zagadnień integralnie związanych z przemysłowym sposobem produkcji elementów obudów, które są bardzo rzadko poruszane w literaturze w Polsce m.in.: różnice kolorystyczne, wgłębienia, uszkodzenia spowodowane korozją i ich naprawa. Ponadto w tłumaczeniu pozostawiono rozdział dotyczący zagadnień logistyki. W II części opracowania można znaleźć dane dotyczące tolerancji budowli według niemieckich przepisów, które w połączeniu z wartościami odnoszącymi się do elementów lekkiej obudowy określają możliwe odchyłki obudowy po montażu. W Polsce mamy inne unormowania, lecz podobne problemy z określeniem dopuszczalnych odchyłek wykonanych obudów.
Opracowania niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS są znane na zachodzie Europy, a w RFN są podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów, powstałych w trakcie inwestycji pomiędzy stronami. Od momentu powstania IFBS-u w 1966 roku, organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych
Wymagania, zalecenia i szkice konstrukcyjne niniejszej wytycznej stanowią odzwierciedlenie najnowszych osiągnięć techniki. Mają one stanowić bodziec do fachowego wykonawstwa w codziennych zastosowaniach. W szczególnych przypadkach mogą być konieczne działania bardziej zaawansowane lub bardziej ograniczone. Stosowanie się do niniejszej wytycznej nie zwalnia użytkownika z odpowiedzialności za własne działania. Według dotychczasowych danych jej przestrzeganie zapewnia jednak rzetelne wykonanie techniczne. Jakiekolwiek roszczenia dochodzone przed sądem w stosunku do IFBS e.V. z tytułu stosowania niniejszej publikacji są wykluczone. Powyższe oświadczenie dotyczy także roszczeń w stosunku do DAFA.
Szczegóły
Autor | Michał Wilk |
Oprawa | br |
Rok wydania | 2009 |
Format | a4 |
Stron | 46 |