
Kategorie
Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Badanie podłoża budowli. Metody polowe

Badanie podłoża budowli
Obserwowany w ostatnich latach rozwój badań polowych gruntu – zarówno w odniesieniu do technologii ich wykonywania, interpretacji wyników, jak ich praktycznego wykorzystania – uświadomił konieczność nowego podejścia do inżynierii geotechnicznej i stworzył pilną potrzebę jej kompleksowego i metodycznego ujęcia.
Badania podłoża budowli stanowi obszerne i całościowe ujęcie problematyki badań polowych gruntu. Prezentuje najnowsze osiągnięcia naukowe z zakresu badań gruntu. Dodatkowo została wzbogacona radami i zaleceniami wynikającymi z wieloletniego doświadczenia zawodowego Autorów.
Wartościowym aspektem Badania podłoża budowli jest wyraźne podkreślenie znaczenia rozpoznania geologicznego – jako punktu wyjścia do tworzenia modelu podłoża na potrzeby projektowania geotechnicznego. Innym, również cennym aspektem, jest przedstawienie obecnego stanu prawnego w zakresie zasad rozpoznawania i badania podłoża gruntowego, wraz z jego zawiłościami i odmiennością stosowanych interpretacji.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Geostrada Sudecka II.Przewodnikgeologiczny

Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. W tomie drugim przewodnika opisano dwa główne piętra strukturalne jednostki kaczawskiej, którymi są metamorfik kaczawski i synklinorium północnosudeckie, a także metamorfik Rudaw Janowickich oraz synklinorium śródsudeckie.
W tomie drugim opisano siedemnaście geostanowisk określanych jako obiekty geoturystyczne, zlokalizowanych wzdłuż trasy Geostrady Zachodniosudeckiej i Środkowosudeckiej. Wybrane stanowiska są interesujące pod względem turystycznym, walorów estetycznych oraz wartości naukowej i edukacyjnej. Są nimi różnego rodzaju obiekty geologiczne (skałki bazaltowe, piaskowcowe, skalne grzyby), formy morfologiczne (odsłonięcia law poduszkowych, zlepieńców permskich, torfowiska), obszary dawnej i aktualnej eksploatacji kopalin (kamieniołomy: wapieni krystalicznych, melafirów, łupków pirytonośnych), a także ścieżki edukacyjne i trasy turystyczne. Opisy poszczególnych geostanowisk są merytoryczne, wszechstronne i wyczerpujące, poprzedzają je dokładne informacje dotyczące lokalizacji (dane geograficzne, administracyjne i geologiczne) oraz waloryzacji. Opisy obiektów geoturystycznych stanowią kompletną prezentację całokształtu wiedzy geologicznej na ich temat, popartą rzetelnymi danymi literaturowymi oraz informacjami z historii eksploatacji różnych surowców skalnych i mineralnych oraz ciekawostkami dotyczącymi lokalnej architektury, zabytkowych budowli oraz charakterystycznej dla danego obszaru roślinności.
Bogata warstwa ilustracyjna, obejmująca mapy, profile i przekroje geologiczne, szkice topograficzne i sytuacyjne, a przede wszystkim ponad dwieście doskonałej jakości zdjęć, stanowi o wyjątkowości tej pracy, którą można traktować zarówno jako przewodnik turystyczny, jak i album.
Do pracy dołączono obszerny glosariusz, który w przystępny sposób tłumaczy używane w publikacji terminy, załączniki zawierające legendę do map geologicznych oraz indeks map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej. Całość uzupełnia indeks haseł rzeczowych, geograficznych i osobowych bardzo ułatwiający "poruszanie się" po publikacji.
Publikacja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno do profesjonalistów - geologów i geografów, jak i do studentów i pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi.
Dostępność: brak towaru
Geostrada Sudecka III.Przewodnik geologiczny

Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. Tom III przewodnika geologicznego po trasie Geostrady Sudeckiej opisuje obszary kopuły orlicko-śnieżnickiej oraz Sudetów Wschodnich. Zaprezentowano w nim osiemnaście geostanowisk, których doboru dokonano optymalnie, z uwzględnieniem wielu czynników i uwarunkowań. Omówiono różnego rodzaju zjawiska geologiczne i formy morfologiczne, a także obszary dawnej i współczesnej eksploatacji kopalin oraz tereny użytkowania leczniczych wód mineralnych. Opisy poszczególnych jednostek geologicznych oraz geostanowisk są merytoryczne i niezwykle ciekawe. Przewodnik zawiera obszerny glosariusz, wyczerpującą bibliografię, a także przydatny indeks. Praca jest wyjątkowo bogato ilustrowana; zamieszczono w niej kilkaset figur, w tym oryginalne i wysokiej jakości fotografie. Do pracy dołączono obszerny glosariusz, który w przystępny sposób tłumaczy używane w publikacji terminy, załączniki zawierające legendę do map geologicznych oraz indeks map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej. Całość uzupełnia indeks haseł rzeczowych, geograficznych i osobowych bardzo ułatwiający "poruszanie się" po publikacji. Publikacja jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno do profesjonalistów - geologów i geografów, jak i do studentów i pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi.
Dostępność: brak towaru
Krótka historia archeologii

Kiedy myślimy o archeologii, wyobrażamy sobie wykopaliska w poszukiwaniu starożytnych skarbów, przebijanie tuneli do wnętrza grobowców egipskich faraonów czy odkrywanie czaszek neandertalczyków. Jednak archeologia to znacznie więcej – to nauka bazująca na ludzkiej ciekawości tego, co było niegdyś. Nauka, która poszukuje świadectw dotyczących całej, liczącej ponad trzy miliony lat, historii człowieka.
Krótka historia archeologii jest opowieścią o wybitnych archeologach i zdumiewających odkryciach, których dokonali w różnych zakątkach świata. Znajdziemy tu zarówno sztukę naskalną epoki lodowcowej, ruiny Majów, pierwszą osadę angielskich kolonistów w Jamestown, jak i tajemnicze Stonehenge czy Pompeje – miasto pogrzebane pod wulkanicznym popiołem w 79 roku n.e. W krótkich, pasjonujących rozdziałach Brian Fagan przedstawia rozwój archeologii od jej osiemnastowiecznych początków aż do czasów współczesnego postępu technicznego. Obserwujemy jak przez wieki osiągano coraz to bardziej wyrafinowane rozumienie przeszłości, wspomagane obecnie przez rewolucyjne zdobycze w dziedzinie teledetekcji i technik wykonywania zdjęć satelitarnych. W książce, przeznaczonej dla czytelników w każdym wieku, Fagan przedstawia odkrycia, metody badawcze i niezwykle inspirujące postacie, które współtworzyły ogólnoświatowy sukces archeologii.
Brian Fagan, emerytowany profesor antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Jest międzynarodowym autorytetem w dziedzinie światowej prehistorii i autorem dziesiątek książek poświęconych archeologii, jak na przykład wydanej ostatnio Fishing: How the Sea Fed Civilization. Mieszka w Santa Barbara w Kalifornii.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Podstawy geologii. Przewodnik do ćwiczeń

Zakres merytoryczny przewodnika obejmuje zagadnienia z mineralogii, petrografii, paleontologii i kartografii geologicznej.
W pierwszym dziale przedstawiono geologiczne procesy minerałotwórcze, budowę wewnętrzną minerałów, ich skład chemiczny, własności fizyczne oraz przegląd najważniejszych minerałów, z ich genezą i występowaniem w Polsce.
W części petrograficznej zamieszczono informacje o skałach magmowych, osadowych i metamorficznych, z uwzględnieniem warunków powstania, minerałów skałotwórczych, budowy wewnętrznej i kryteriów ich klasyfikacji. Każda z wydzielonych grup petrograficznych zawiera szczegółowy opis podstawowych typów skał, ich cech diagnostycznych i miejsc występowania w Polsce.
Dział poświęcony paleontologii zawiera obszerny opis procesów fosylizacyjnych, chemizm części twardych organizmów, stany zachowania skamieniałości i ich znaczenie dla nauk przyrodniczych. Przedstawiono też charakterystykę głównych reprezentantów kopalnych morskich bezkręgowców. W przypadku każdej z najważniejszych grup skamieniałości omówiono charakterystykę środowiska i trybu życia, budowę ciała miękkiego i szkieletu, zamieszczono też informacje o zasięgu, znaczeniu stratygraficznym, skałotwórczym i paleoekologicznym oraz o stanowiskach występowania w Polsce.
W ostatniej części, dotyczącej elementów tektoniki, przedstawiono zasady podstawowych pomiarów geologicznych, elementy geologicznej budowy płytowej, fałdowej i uskokowej oraz ich obraz na mapach geologicznych.
Przewodnik jest bogato ilustrowany. Liczne ryciny, schematy i tabele ułatwią zrozumienie zawartej tu wiedzy merytorycznej. W połączeniu z nią pozwolą oznaczać makroskopowo w terenie minerały, skały i skamieniałości, prowadzić proste pomiary geologiczne i interpretować budowę geologiczną.
Dostępność: brak towaru
Dynamika wód podziemnych w środowisku porowym. Podręcznik

Dynamika wód podziemnych w ośrodku porowym
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
English for Students of Geology

This book is addressed to students of geology at upper intermediate and advanced levels (B2-C2). It is designed as a resource book for academic teachers who are interested in stimulating their students' desire to acquire the linguistic skills necessary to talk about issues related to geology in English. There are 12 units in the book, each based on a particular theme. The units are comprised of text-based activities, which focus on the acquisition and consolidation of the thematic vocabulary as well as stimulate discussions and develop confidence in using English when speaking about geology. At the end of the book a key and glossary can be found covering the answers to the exercises, instructions how to use the material in particular units and the English-Polish translation of the key vocabulary. In addition, the book contains a CD with the tracks of all listening exercises. This book is a modest attempt to bridge the gap between the subject matter of geology and the indispensable tool to practise it - the English language.
Dostępność: brak towaru
Fenomen Tunguskiej katastrofy kosmicznej z 1908 roku

Dostępność: brak towaru
Geologia inżynierska dla praktyków budownictwa T-2

Geologia inżynierska to dział geologii zajmujący się badaniem przypowierzchniowej części litosfery na potrzeby projektowania, wykonawstwa i eksploatacji obiektów budowlanych. Wiedza z tego zakresu jest niezbędna każdemu inżynierowi budownictwa do prawidłowego i bezpiecznego zaprojektowania i wykonania fundamentów budynku czy budowli.
Niniejsza publikacja powstała z myślą o wszystkich osobach, które potrzebują kompendium wiedzy odnośnie podstawowych badań terenowych i laboratoryjnych gruntów oraz sposobu prezentacji ich wyników w dokumentacji geotechnicznej.
Dostępność: brak towaru
Geostrada Sudecka I.Przewodnikgeologiczny

"Geostrada Sudecka. Przewodnik geologiczny" jest trzytomową publikacją opisującą wybrane, interesujące pod względem geologicznym miejsca w Sudetach i na ich przedgórzu. Geostradą Sudecką nazywana jest trasa turystyczna biegnąca od Bogatyni na północnym zachodzie do czeskiej Opawy na południowym wschodzie. Opracowanie omawia poszczególne jednostki geologiczne, na których obszarze położone są przedstawiane stanowiska.
W tomie I zaprezentowano osiem geostanowisk położonych na obszarach masywu łużyckiego, niecki żytawskiej oraz metamorfiku izerskiego. Wśród geostanowisk znalazły się obszary dawnej i współczesnej eksploatacji kopalin, zapory wodne oraz różnego rodzaju obiekty geologiczne i formy morfologiczne. W przewodniku w sposób ciekawy i kompetentny zaprezentowano historię i budowę geologiczną Sudetów oraz omawianych obszarów wraz z doskonałymi opisami poszczególnych geostanowisk.
Książka jest skierowana do szerokiego grona odbiorców, zarówno do profesjonalistów - geologów i geografów, jak i do studentów oraz pasjonatów geologii chcących poszerzyć wiedzę z zakresu nauk o Ziemi. Bogaty materiał ilustracyjny, obejmujący mapy, profile i przekroje geologiczne, szkice topograficzne i sytuacyjne, a przede wszystkim doskonałej jakości zdjęcia, stanowi o wyjątkowości tej pracy, którą można traktować jako przewodnik turystyczny, ale także jako album i informator o miejscach występowania kolekcjonerskich odmian minerałów, skał i skamieniałości. Do pracy dołączono obszerny glosariusz, który w przystępny sposób tłumaczy używane w publikacji terminy, załączniki zawierające legendę do map geologicznych oraz indeks map geologiczno-turystycznych i map obiektów dziedzictwa geologiczno-górniczego Geostrady Sudeckiej. Całość uzupełnia bibliografia i indeks haseł rzeczowych, geograficznych oraz osobowych bardzo ułatwiający korzystanie z publikacji.
Dostępność: brak towaru
Geotechnika eksperymentalna. Sprawdzone metody, współczesne rozwiązania.

W monografii przedstawiono podstawowe metody i techniki badawcze gruntów, które wnikliwie oceniono pod kątem zachowania jednorodności stanu naprężenia i odkształcenia oraz jakości otrzymywanych parametrów. Zaprezentowano nowe rozwiązania stosowane z powodzeniem w skomplikowanych projektach badawczych. Całość została opatrzona komentarzami i spostrzeżeniami własnymi autorki. Dużo miejsca poświęcono aparaturze dostępnej w laboratoriach geotechnicznych.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Hydrogeologia w praktyce, praktyka w hydrogeologii.

Książka jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez środowisko hydrogeologów, związane z promowaniem rozwiązań będących efektem badań naukowych przez nich prowadzonych oraz praktycznych doświadczeń z wykorzystywania wiedzy hydrogeologicznej. Wskazano w niej istotne problemy hydrogeologiczne i sposoby ich rozwiązywania w praktyce przez przedsiębiorstwa, urzędy i instytucje gospodarujące wodami. Skoncentrowano się nie tylko na sposobach gospodarowania wodami podziemnymi, ich zasobach, jakości i energii, ale także na wszelkich aspektach środowiskowych, w tym związanych z bezpieczeństwem przemysłowym, powszechnym i środowiskowym. W szczególny sposób kwestie te dotyczą przedsiębiorstw górniczych różnego typu – od górnictwa otworowego i odkrywkowego, po podziemne. Zaprezentowano wyniki różnych prac wdrożeniowych, badawczych i badawczo-rozwojowych. Niektóre z nich znalazły już zastosowanie w praktyce, a dla niektórych takie zastosowanie, na większą lub mniejszą skalę, jest dopiero poszukiwane. Przedstawiono także rozwiązania wypracowane na drodze doświadczeń lub badań, które mogą być przydatne w pracy hydrogeologów lub administracji geologicznej. Ważne są także poruszane w książce problemy formalnoprawne i problemy dotyczące wpływu „otoczenia prawno-administracyjnego” na skuteczność działań w hydrogeologii, zwłaszcza działań wdrożeniowych związanych z oceną warunków hydrogeologicznych, bezpieczeństwem przemysłowym i środowiskowym oraz możliwością wykorzystywania zasobów wód.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Makroskopowe rozpoznawanie skałi gruntów

Makroskopowe rozpoznawanie skał i gruntów
Troć Maciej
Wojtasik T. Andrzej
Książka, pomyślana jako uzupełnienie zajęć praktycznych, ma pomóc w przygotowaniu do ćwiczeń z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki, prowadzonych na kierunku budownictwo na uczelniach technicznych. Może być także przydatnym źródłem informacji dla praktykujących geologów i geotechników prowadzących badania terenowe i laboratoryjne. Podano w niej podstawowe informacje teoretyczne pomocne w rozpoznawaniu skał i gruntów. Pierwsza część jest poświęcona makroskopowemu rozpoznawaniu skał, przy czym opis minerałów i skał ograniczono do zakresu niezbędnego dla studiujących na uczelniach technicznych. Część druga dotyczy makroskopowego rozpoznawania gruntów. Inspiracją do jej napisania było pojawienie się nowych norm z tego zakresu. Autorzy zaprezentowali sposoby opisu, klasyfikacji i rozpoznawania gruntów z uwzględnieniem wymogów podanych w nowych i starych normach
Dostępność: brak towaru
Modelowanie zjawiska rozchodzenia się drgań powstałych od impulsów technologicznych w ośrodku gruntowym.

Monografia dotyczy analizy powstawania i propagacji drgań w ośrodku gruntowym, które są skutkiem wywołanego impulsu lub innego rodzaju wymuszeń dynamicznych towarzyszącym technologiom wykorzystywanym w geotechnice. Zjawisko można zaliczyć do wpływów parasejsmicznych, które często są powodem powstania uszkodzeń obiektów budowlanych poddanych tego rodzaju oddziaływaniom. Głównym celem pracy jest analiza zasięgu destrukcyjnego oddziaływania na sąsiedztwo robót wykorzystujących wstrząsy i drgania.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
