
Kategorie
Producent
-
0ficyna (1)
-
Bellona (4)
-
Fundacja Historia i Kultura Warszawa (1)
-
GRAFIKA Usługi Wydawnicze I.Knechta (2)
-
KSIĘŻY MŁYN Dom Wydawniczy Michał Koliński (3)
-
Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej (1)
-
PolskaKsiegarnia (1)
-
PWM-Polskie Wydawnictwo Muzyczne SA (1)
-
Wydawnictwo Akademickie ŻAK (1)
-
Wydawnictwo Arkady (33)
-
Wydawnictwo Karakter Kraków (1)
-
Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej (1)
-
Wydawnictwo RM (1)
-
Zeta-Ars (2)
Dostępność
Cena
-
od
do
W kategorii Kultura i Sztuka naszej księgarni internetowej znajdziesz szeroki wybór książek, albumów, monografii i przewodników po muzeach, galeriach sztuki, historii sztuki, kulturze i innych dziedzinach związanych ze sztuką. Nasza oferta obejmuje zarówno publikacje popularnonaukowe, jak i bardziej specjalistyczne, przeznaczone dla osób zafascynowanych tą dziedziną. Zachęcamy do przeglądania naszej oferty i wybierania najlepszych książek, które pozwolą Ci zgłębić tajniki sztuki i kultury.
Bruegel. Zbliżenia

Bruegel. Zbliżenia to album przedstawiający najbardziej znane obrazy, rysunki i ryciny Pietera Bruegla (1525 a 1530-1569), a zwłaszcza ich wyjątkowe detale, świadczące o mistrzostwie tego artysty. Materiał pogrupowany tematycznie – pejzaże ukazujące pory roku, widoki wsi podczas żniw, targów czy polowania, sceny z życia codziennego, sceny biblijne, przedstawienia obrazujące niderlandzkie przysłowia czy sceny zabaw dziecięcych – to fascynujące spojrzenie na jego najsłynniejsze obrazy, m.in. takie jak: Myśliwi na śniegu (1565), Chłopskie wesele (1568) czy Wieża Babel (1563). W części poświęconej rycinom i rysunkom przedstawiona została seria, której tematem są grzechy i cnoty. Bruegel stworzył niezwykle ciekawy i wciągający świat. Obcowanie z jego dziełami to możliwość podziwiania czystego piękna i artystycznego kunsztu, a także intelektualna przyjemność z odkrywania kolejnych warstw znaczeniowych i humoru artysty. Sensy ujawniają się w sposób najbardziej czytelny, gdy na prace Bruegla patrzymy w zbliżeniu…
Autorem książki jest Manfred Sellink, specjalizujący się w badaniu twórczości Bruegla. Zabiera on czytelnika w odkrywczą podróż do świata wyobraźni artysty w nadziei, że umożliwi mu ona nowe spojrzenie na jego dzieła: „[…] za każdym razem, kiedy staję po raz kolejny przed którąś z jego rycin, rysunkiem lub obrazem, zawsze zaskakuje mnie, jak wiele jeszcze pozostaje do odkrycia. Mam nadzieję, że książka przekaże choćby część fascynacji, zachwytu i podziwu, jaki nieustannie wzbudza we mnie mistrzowska twórczość Pietera Bruegla”.
Dostępność: brak towaru
Dawne mapy. Podróż w przeszłość

Bogato ilustrowane Dawne mapy prezentują historię kartografii, począwszy od Tabula Peutingeriana (której oryginał pochodzi z I wieku p.n.e.) aż do XX‑wiecznych map propagandowych
To zapis poznawania świata wielu pokoleń, wyobrażeń o świecie istniejącym, ale i wyobrażonym, którego nigdy nie było. Te mapy pozwolą nam wyruszyć śladami dawnych odkrywców, ale i XIX‑wiecznych dżentelmenów podróżników, umożliwią zrozumienie specyfiki mało znanej kartografii fantazyjnej i tej wciąż popularnej – perswazyjnej.
W tę niezwykłą podróż w czasie zabiera nas Kevin J. Brown, marszand rzadkich map, który sam przemierzył niejeden taki szlak, a dawnej kartografii podporządkował całe swoje życie.
Dostępność: brak towaru
Dwór Wiejski w 3 tomach.Karolina Nakwaska z Potockich

Dwór Wiejski w 3 tomach.Karolina Nakwaska z Potockich
Powziąwszy zamiar mieszkania na wsi , ( bo nie nazywamy mieszkaniem, wyjechanie z miasta na trzy lub cztery miesiące) uzbrój się zawczasu przeciwko wszelkim trudnościom, jakie będziesz miała do zwalczenia, gdy jakąkolwiek zmianę lub ulepszenie w domowej zagrodzie zaprowadzić zechcesz. Trudno jest opisać przeszkody i zawady, jakie ci się nastręczą, ale te są niechybne. Osoby bowiem, które póżniej skorzystają z twej pracy i doświadczenia, na wstępie częstokroć szydzić będą z twych usiłowań, wytykać błędy: cieszyć się prawie z niepomyślności prób: ale to wszystko z cierpliwością i wytrwaniem potrafisz zwalczyć, rozsądnie postępując i stosując się, ile możności , do miejscowych potrzeb i zwyczajów. Co do składu wewnętrznego domu, ten zupełnie ma bydź podług tych twych potrzeb, majątku i woli. Gdy przyjdzie nakłonić przyjaciół i sąsiadów , by stosowali się do rozkładu czasu przez ciebie obronego, co do zasad * ) i innych czynności, prawie mimo ich woli i wiedzy pomału a z cierpliwością, do tego dojdziesz... Nie ma zapory dość mocniej, któraby nie ustąpiła przed powabem grzeczności i gościnności, jakie w domu twym przybywający do niego znajdować powinni. Trwają tylko w dobrych chęciach, a twoje będzie zwycięstwo: trwaj powtarzam jeszcze , lecz nie mieszaj wytrwałości z uporem, który w brew doświadczeniu pędzi za swą myślą, ale trwaj w tym, co osądzisz użytecznem i dobrem. Jeżeli ty sama odstępywać będziesz przepisanych przez ciebie prawideł, jakże się spodziewać możesz, aby je inni wykonywali?
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dzieje Polski w obrazach

Bogato ilustrowany album z obrazami takich twórców, jak Bacciarelli, Brandt, Matejko, a zrazem panorama Polski od czasów piastowskich do XXI w. Ciekawe komentarze i dodatkowa ikonografia pozwalają poznać tło historyczne i bohaterów wydarzeń przedstawionych na obrazach.
Obrazy przedstawione w tej książce stanowią tło dla rozważań na temat trudnych i nie zawsze powszechnie znanych faktów historycznych. Wśród prezentowanych prac są dzieła wybitne, mające najwyższą rangę, ale też obrazy słabsze artystycznie, które jednak odegrały ważną rolę w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków. Niekiedy omawiając jakieś wydarzenie historyczne, ilustrujemy je kilkoma obrazami, by pokazać różne podejście artystów do tematu, zestawić ikonografię z epoki z późniejszymi dziełami. Nasze kryteria doboru ilustracji starają się pogodzić chęć syntetycznego ukazania dziejów Polski od X do XXI wieku, z przeświadczeniem, że sprawy ciekawe i mało znane warte są wydobycia na światło dzienne.
Album w wersji polsko-angielskiej.
"Bronić jak Rejtan", "kłaść się Rejtanem" - to w języku potocznym określenia na zaciekły, szaleńczy opór. Mówią tak nawet Ci, którzy dokładnie nie znają historii nowogródzkiego posła, który na sejmie 1773 roku w dramatycznym geście protestował przeciw zatwierdzeniu traktatu pierwszego rozbioru Polski. Znamy portrety Tadeusza Rejtana - był zażywym mężczyzną z sumiastym wąsem i wygoloną głową. A przecież zawsze widzimy go tak, jak na obrazie Matejki - tarasującego własnym ciałem drzwi, z wychudłą twarzą i pałającymi nieprzytomnie oczyma. Tak, jak widzimy matejkowskiego zatroskanego przyszłością ojczyzny królewskiego błazna Stańczyka, księcia Witolda w bitewnym szale pod Grunwaldem czy uniesionego proroczym gniewem kaznodzieję Piotra Skargę. Wyobraźnię historyczną Polaków w ogromnej mierze kształtują właśnie obrazy. One bowiem mocą dziejowej wizji i ekspresją postaci przemawiają silniej niż słowa.
Maria Poprzęcka.
Dostępność: brak towaru
Gaudi

Album zawiera 390 barwnych fotografii budowli (i ich detali) zaprojektowanych przez Gaudiego – jednego z najciekawszych i najbardziej kontrowersyjnych architektów świata, który stworzył swój oryginalny, bardzo rzeźbiarski styl i wywarł ogromny wpływ na architekturę XX w. Wykorzystywał paraboliczne łuki, fantastyczne formy i zawiłe desenie oraz organiczne kształty podpatrywane w przyrodzie. Dziś ten kataloński secesyjny artysta uważany jest za prekursora architektury biomorficznej.
Dostępność: brak towaru
Historia sztuki dla antykwariuszy, kolekcjonerów, ebenistów

Sprawdzony w wielu krajach podręcznik dla antykwariuszy, kolekcjonerów i ebenistów w Polsce ukazuje się w nowym, rozszerzonym wydaniu. Rozwój meblarstwa i kultury wyposażania wnętrz dokonuje się w ścisłym związku z rozwojem poszczeg�...
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Huculszczyzna T.1/4 komplet

„Huculszczyzna” stanowiła ważny przełom w badaniach nad tą niezwykłą kulturą. Także współcześni badacze korzystają ze szczegółowych opisów Szuchiewicza. Wielkim walorem jego pracy jest zaprezentowanie nazewnictwa wszystkich opisywanych obiektów oraz zwyczajów, a także załączenie niezwykle bogatego materiału ilustracyjnego prezentującego omawiane zagadnienia. Znajdujemy w niej szczegółowe dane na temat budownictwa, stroju, zajęć ludności, przemysłu domowego, obrzędowości, pieśni i podań. Monografia ta była owocem dwudziestoletnich
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Jak czytać obrazy. Treść, forma, technika.

Jak czytać obrazy pomoże wam poznać pięć kluczowych właściwości obrazów - kształt i podłoże, farby i materiały, kompozycję, styl i technikę oraz znaki i symbole - co pozwoli lepiej rozumieć malarstwo i bardziej świadomie się nim cieszyć. W książce omówiono szczegółowo i w sposób chronologiczny pięćdziesiąt obrazów wybranych z długiej historii sztuki zachodnioeuropejskiej, pogrupowanych według pięciu głównych rodzajów: portret, pejzaż, malarstwo narracyjne, martwa natura i abstrakcja. Przegląd zaczyna się od dzieł z epoki wczesnego renesansu, a kończy na XXI wieku. Wszystkie obrazy zapraszają czytelnika do fascynującej podróży przez krainę rozmaitych stylów, gatunków, kolorów i technik.
Dostępność: brak towaru
Jak czytać symbole. Język symboli w różnych kulturach

Kieszonkowy przewodnik pokazuje ogromne bogactwo symboli i piktogramów, które są wykorzystywane na całym świecie od najdawniejszych czasów. Książka ukazuje pochodzenie, styl i znaczenie najważniejszych symboli używanych w sztuce różnych kultur. Poznanie kontekstów ich występowania pozwoli czytelnikowi na analizę zarówno egipskich hieroglifów i znaków chińskiego pisma, jak i ukrytych znaczeń zachodnioeuropejskiej heraldyki i hagiografii.
Dostępność: brak towaru
Klan Wyspiańskich

Tylu dobrze zapowiadających się, zapomnianych, niespełnionych artystów i tylko jeden geniusz! Stanisław Wyspiański. Wokół tej zagadki krąży autor książki Klan Wyspiańskich…
Franciszek (ojciec Stanisława) był utalentowanym rzeźbiarzem, który z różnych powodów nie wykorzystał swoich talentów, jego brat Bronisław – nieprzeciętnym fotografikiem działającym na prowincji, z upływem lat niestety zapomnianym. Joanna (Janina) Stankiewiczowa pozostawiła rękopisy, nad którymi pochylają się badacze literatury. Najbardziej dociekliwi znają artykuły Zenona Parviego, a także jego dramaty, których nie wystawiają już dzisiejsze teatry. W kilku miastach stoją natomiast pomniki dłuta Tadeusza Błotnickiego, a jego dzieło Zarys historii ubiorów jest nadal antykwarycznym rarytasem.
O nich wszystkich nie pamiętalibyśmy, gdyby w połowie stycznia 1869 roku nie przyszedł na świat ich najsławniejszy krewny. Stanisław Wyspiański przeżył niespełna trzydzieści dziewięć lat – znacznie mniej niż Mickiewicz czy Norwid, mniej nawet niż Słowacki i Krasiński. A jednak pozostawił dzieło niezwykłe, zdumiewające rozległością i wszechstronnością. Żadne z jego dzieci nie zdobyło podobnej sławy, choć sztuka nie była im obca. Przybrany syn Teodor pisywał wiersze liryczne, choć marzył o poematach epickich. Po Mieczysławie zachował się w archiwach rodzinnych cały tomik. Stanisław malował i rzeźbił, lecz jego talent doceniało tylko najbliższe otoczenie.
Jan Tomkowski – eseista, prozaik, historyk literatury, badacz idei, profesor w IBL PAN; opublikował m.in. powieści: Ragadon (1985), Opowieści Szeherezady (1989), Czarny elementarz (2014), Jesień (2018), eseje: Juliusz Verne – tajemnicza wyspa? (1987, 2005), Mistyka i herezja (1993, 2006), Ciemne skrzydła Ikara (2009), „Pan Tadeusz” – poemat metafizyczny (2019), syntezy: Literatura polska (1993), Literatura powszechna (1995), Dzieje myśli (1997, 2002), Młoda Polska (2001), Dzieje literatury powszechnej (2008)
Dostępność: brak towaru
Kolosy.Wielkie rzeźby figuralneod antyku po współczesność

"Od powstania pierwszych kolosalnych rzeźb figuralnych – a więc od czasów prehistorycznych – obiekty te, dominując nad otoczeniem, fascynowały nie tylko wielkością, przekraczającą wysokość człowieka. Początkowo były częścią kultu, odzwierciedlały też prestiż grup społecznych i rangę twórców, lecz z upływem czasu stawały się jedynie historycznymi pomnikami.
Dzięki licznym opracowaniom monograficznym poświęconym zarówno wielkim rzeźbom, jak i wiążącym się z nimi obiektom architektonicznym i założeniom urbanistyczno-krajobrazowym, można było pokusić się o próbę przedstawienia panoramy pasjonującego zjawiska kolosalnych rzeźb. Słowo „kolos” pochodzi z klasycznej greki, w której kolossos oznaczało rzeźbę ponadnaturalnej wielkości, natomiast blisko brzmiące słowo kolos określało „tylną część ciała”."
(ze Wstępu)
Spis treści:
Przedmowa /7
Wstęp /9
1. Od paleolitycznych "Wenus" do neolitycznych menhirów. Prehistoryczne źródła rzeźby /11
2. Od prehistorycznych menhirów do Wielkiego Sfinksa /17
3. Żywe wizerunki - rzeźby figuralne starożytnego Egiptu /43
4. Wielki Sfinks - Chefren w postaci lwa jako strażnik zaświatów w proskynezie przed Słońcem w jego ziemskiej siedzibie /51
5. Siedzące kolosy władcy - symbole prestiżu i potęgi - inkarnacje królewskiego ducha /65
6. Kolosy z Abu Simbel /75
7. Wielkość kolosów. Funkcja - szyfry - symbolika - magia /83
8. Kolosy Mezopotamii /95
9. Skały Anatolii. Reliefy i wolno stojące rzeźby - wizerunki i zastępcze ciała hetyckich bogów i królów /99
10. Kolosy starożytnej Grecji. Egipska geneza monumentalnej rzeźby greckiej /119
11. Kolos w Amyklaj. Tron Appolona /131
12. Atena Promachos Fidiasza na Akropolu /135
13. Od archaicznych idoli do arcydzieł okresu klasycznego i hellenistycznego. Akrolityczne i chryzelefantynowe posągi kompozytowe /141
Chryzelefantynowy posąg Anety Partenos - iluzja epifanii w świętym gaju /144
Chryzelefantynowy posąg ojca i króla bogów - Zeusa w jego świątyni w Olimpii /149
14. Krajobrazowe kompozycje z wielkimi rzeźbami figuralnymi /161
15. Kolos Rodyjski - 100-stopowa rzeźba Heliosa na Rodos /175
16. Neron jako Helios Złotej Ery - 120-stopowy rzymski kolos /191
17. Akrolityczny posąg Konstantyna I Wielkiego. Ostatni kolos antyku /201
18. Kolosalność jak oznaka najwyższego prestiżu i sławy. Kolosy w największej metropolii antycznego świata - Aleksandrii przy Egipcie /209
19. Kolosalne rzeźby poza kręgiem śródziemnomorskich cywilizacji i kultur. Kolosy barbarzyńskich ludów Europy /213
20. Kolosalne rzeźby schyłku średniowiecza /219
21. Kolosy w somnambuliczno-mitologicznej scenerii manierycznych założeń parkowych w Bomarzo i Pratolino /229
22. Wielkie rzeźby figuralne egzotycznych cywilizacji i kultur /235
"Żywa prehistoria" - funkcje i formy figuralnej rzeźby ludów Oceanii i Nowej Gwinei /235
Ameryka prekolumbijska /242
Kolosy pierwotnych kultur Indochin i Pacyfiku /257
23. Buddyzm i jego kolosy. Indie - Indochiny - Chiny - Japonia /267
24. Antyczne kolosy jako inspiracja rzeźb XIX i XX wieku /293
25. Kolosy jako element konfrontacji totalitarnych reżimów XX wieku /307
26. Kolosy jako nośniki nowych idei /313
27. Rzeźba pomnikowa w Polsce /325
28. Kolosalne rzeźby figuralne w powojennej Polsce. Wizje, fantazje, realizacja /335
29. Wybrane przykłady wrocławskich kolosów /347
30. Architektura w roli figuralnych kolosów. Antropomorficzne kolosy architektury /355
Zakończenie /365
Literatura /371
Indeks osób i postaci mitologicznych /389
Indeks nazw geograficznych /399
Die kolosalen Figur Skulpturen - von der Antike bis zur Gegenwart. Zusammenfassung /405
Dostępność: brak towaru
Konserwacja malarstwa.

Konserwacja malarstwa. ISBN 9788321343600
Ten szczegółowo opracowany poradnik odkrywa przed czytelnikami tajemnice warsztatu konserwatora zabytków. Przedstawia krok po kroku metody postępowania zarówno w przypadku niewielkich uszkodzeń, jak i poważnych zniszczeń wymagających skomplikowanych prac konserwatorskich z użyciem specjalistycznego sprzętu. Zawiera wiedzę na temat materiałów, urządzeń i preparatów chemicznych stosowanych przez konserwatorów, a także sposobów właściwego przechowywania i ekspozycji obrazów.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Kultura Ludowa Słowian Tomy 1-3 komplet oprawa miękka

Kultura Ludowa Słowian - Kazimierz Moszyński - (komplet 3 tomów)
Komplet 3 tomów Kultury Ludowej Słowian. Do każdego tomu dołączony atlas. Wydanie w miękkiej oprawie, papier gramatura 70 g. Sprzedaż wyłącznie w komplecie.
Kultura ludowa Słowian – monumentalne dzieło Kazimierza Moszyńskiego wydane w Krakowie w latach 1929-1939 (drugie wydanie w Warszawie, 1967-1968 w opracowaniu Jadwigi Klimaszewskiej). Dzieło było pierwszym w Europie syntetycznym opracowaniem ludowej kultury dużej grupy etnicznej, a jego publikacja wysunęła etnografię polską na czołową pozycję w europejskim słowianoznawstwie. Dzieło składa się z dwóch tomów. Pierwszy z nich - pt. Kultura materialna - poświęcony jest m.in. gospodarce, odzieży, broni, komunikacji, przechowywaniu żywności); w tomie drugim (cz.1 i 2), zatytułowanym Kultura duchowa, opracowane są m.in. takie tematy jak wiedza, kult, wierzenia, magia, wróżby, sztuki plastyczne, muzyka, onomastyka i symbolika. Autor oparł się na rozległej rozproszonej literaturze oraz gruntownych badaniach terenowych jakie prowadził w Polsce, na Białorusi, Polesiu i Ukrainie.
Dzieło liczy ponad 2300 stron druku, zawiera ryciny prawie 2500 obiektów, w większości wykonane przez samego autora, a także mapy i dodatki nutowe. Do każdego tomu dołączono atlas.
W 1936 roku I tom ukazał się w przekładzie szwedzkim, plany przekładu niemieckiego nie zostały zrealizowane wskutek wybuchu wojny.*)
Opis pozycji:
Wydawca: Graf_ika
Data wydania: 2010
Oprawa: miękka
Liczba stron: Tom I 756, Tom II 768, Tom III 968
ISBN: 978-83-61889-37-3 tom I
ISBN: 978-83-61889-38-0 tom II
ISBN: 978-83-61889-39-7 tom III
Dostępność: brak towaru
Kwiaty Baroku.

Ponad 150 wspaniałych reprodukcji barokowych obrazów zachwyca pięknem KWIATÓW. Można patrzeć na nie okiem damy, która – jak pisał w Martwej naturze z wędzidłem Zbigniew Herbert – „zwróciła się z prośbą do artysty, aby namalował jej bukiet rzadkich kwiatów, bowiem nie stać jej na to, aby je kupić“. A można patrzeć – okiem krytyka – na wciąż na nowo odkrywaną zachwycającą gałąź malarstwa, bowiem wśród 75 zaprezentowanych artystów znaleźli się m.in. Caravaggio, Rubens, Van Dyck, Bruegel Starszy.
Dostępność: brak towaru
