Kategorie
Producent
- A2 Polska (1)
- ATUT-BM (1)
- AUTO-WYDAWNICTWO Jan Kijewski (21)
- Grupa Image Spółka z.o.o. (2)
- Historyczna Katarzyna Lech (2)
- Instalator Polski Sp. z o.o. (47)
- Instytut Transportu Samochodowego (2)
- KaBe S.C.Wydawnictwo i Handel Książkami (5)
- KSIĘŻY MŁYN Dom Wydawniczy Michał Koliński (11)
- Matu (2)
- Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej (5)
- Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej (3)
- Pol.Krakowska (5)
- Politechnika Lubelska (1)
- Politechnika Śląska (4)
- PROMOTOR (1)
- Przybylski Robert (1)
- REA (1)
- Septem (1)
- Sowa (1)
- SPATIUM Instytut Naukowo-wydawniczy (1)
- Stowarzyszenie Rzeczoz.Tech.Samoch.i Ruchu Drogowego (1)
- Wiedza Powszechna (2)
- WKŁ -Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Sp.z o.o. (305)
- WNT-Wydawnictwa Naukowo-Techniczne Sp.z o.o. (2)
- Wyd.Pol.Poznańskiej (2)
- Wydawnictwo EUROSPRINTER (2)
- Wydawnictwo Politechniki Częstochowskiej (1)
- Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej (2)
- Wydawnictwo Politechniki Poznańskiej (3)
- Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej (1)
- Wydawnictwo RM (1)
- Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne (7)
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny Szczecin (11)
- ZP (9)
Dostępność
Cena
-
od
do
Jelcz lata 1984-1989. Pojazdy samochodowe i przyczepy.
Przed Państwem trzecia część publikacji traktującej o pojazdach marki Jelcz. Omówiony w niej blisko sześcioletni okres działalności kończy się w roku 1989. Roku przełomowym dla naszego kraju. Przemiany społeczno-ekonomiczno-gospodarcze, które wówczas zaistniały spowodowały, iż wiele przedsiębiorstw branży motoryzacyjnej, w tym oczywiście JZS, zweryfikowało swoje pierwotne plany rozwojowe. Jest to więc publikacja opisująca konstrukcje samochodowe powstałe u schyłku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Utworzone w marcu 1952 roku przedsiębiorstwo, w małej wiosce o nazwie Jelcz pod Wrocławiem, z upływem lat stało się jednym z największych przedsiębiorstw w Polsce, produkującym tabor najcięższy: wielkopojemne autobusy i samochody ciężarowe dużej ładowności. Trzecią dziedziną produkcji fabryki stały się samochody specjalistyczne: warsztaty naprawcze i samochody pożarnicze, których zakłady w Jelczu, przez wiele lat były największym producentem. Mijające lata sprawiły, że JZS rozrosły się do bardzo dużych rozmiarów, z własnym zapleczem szkoleniowym, transportowym, mieszkalnym, żywieniowym itp. Nade wszystko jednak potencjał tej fabryki stanowili wspaniali ludzie: inżynierowie, konstruktorzy, technolodzy i zwykli pracownicy, o których nie mówi się często, a którzy urzeczywistniali pracą własnych rąk projekty stworzone m.in. w Ośrodku Badawczo-Konstrukcyjnym JZS „Jelcz”. Przez wiele lat działalności przedsiębiorstwa, jego produkcja oraz rozwój były określane z jednej strony gospodarką centralnego planowania, z drugiej zaś ówczesnymi warunkami i możliwościami, które stwarzali kooperanci. Mimo tych ograniczeń starano się rozwijać konstrukcję produkowanych pojazdów. Głównie z tego powodu jelczańskie samochody ciężarowe dwukrotnie uczestniczyły w maratonie Paryż – Dakar. Także dwukrotnie samochody z Jelcza stawały na linii startu wyścigów rozgrywanych na węgierskim torze Hungaroring. To, czego nie udało się osiągnąć podczas wymienionych startów (ukończenia rajdów i zwycięstwa), jelczańskie załogi fabryczne osiągały wielokrotnie podczas ponad dziesięciu zorganizowanych edycji, rozgrywanego w kraju rajdu samochodów ciężarowych „Jelcz-Rally”. Organizowany od 1986 roku rajd był jedyną tego typu imprezą w krajach RWPG, gromadzącą z czasem na listach startowych znane międzynarodowe załogi.
Opisując historię fabryki nie sposób jest nie wspomnieć o jej udziale w rozbudowie Oławy, Laskowic Oławskich i Jelcza. Warto także wspomnieć o znaczącym udziale „jelczan” w procesie miastotwórczym, dzięki któremu w 1987 roku Polska wzbogaciła się o kolejne miasto: Jelcz-Laskowice. Dziś, według wielu potocznie wyrażanych opinii, jest to „najtrwalszy produkt Jelczańskich Zakładów Samochodowych”.
Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku objawił się w naszym kraju wieloma przemianami społeczno-gospodarczymi. Początek lat dziewięćdziesiątych na zawsze będzie się kojarzył jelczanom z pojęciami: restrukturyzacja, prywatyzacja, inwestor strategiczny oraz zwolnienia grupowe. Znacząco spadła wówczas produkcja, zamówienia, skurczył się rynek zbytu, do Polski masowo sprowadzano używane pojazdy z zagranicy, przyczyniając się tym samym do spadku zainteresowania potencjalnych klientów wyrobami rodzimego przemysłu motoryzacyjnego. Według wielu powtarzanych dziś opinii, największy rozwój pojazdów produkowanych w JZS miał miejsce w latach osiemdziesiątych XX wieku. Konstrukcje wówczas opracowane, szczególnie w drugiej połowie tego dziesięciolecia, z powodzeniem były wprowadzane do produkcji w początkach lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Były to już pojazdy konstrukcyjnie i jakościowo dostosowane do panujących wówczas realiów ekonomiczno-gospodarczych oraz wymagań indywidualnych użytkowników.
Jelcz-Laskowice, luty 2013
Wojciech Połomski
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Jeżdżę motocyklem MZ. w.10. dodruk WKŁ.
Podstawowe wiadomości o technice jazdy, budowie i prawidłowym użytkowaniu motocykli MZ: TS 125/150, TS 250/1, ETZ 125/150 i ETZ 250/251. Wskazówki umożliwiające samodzielną naprawę i prawidłową obsługę.
Dostępność: brak towaru
Seat Toledo. Obsługa i naprawa. AUTO
W książce opisano obsługę i naprawę zespołów samochodów osobowych Seat Toledo produkowanych w latach 1991 - 98 wyposażonych w:
silniki benzynowe 1,6 dm3 , o zasilaniu gaźnikowym (EZ oraz ABN);
silniki benzynowe 1,6 dm3 , o zasilaniu wtryskowym Mono-Jetronic (1F) oraz Simos (AEK/AFT);
silniki benzynowe 1,8 dm3 , o zasilaniu wtryskowym Mono-Jetronoic (RP) oraz Mono-Motronic (ABS/ADZ);
silniki benzynowe 1,8 dm3 , (16 - zaworowe), o zasilaniu wtryskowym K-Jetronic (KR) oraz KE-Jetronic (PL);
silniki benzynowe 2,0 dm3 , o zasilaniu wtryskowym Digifant (2E) oraz Simos (AGG);
silniki benzynowe 2,0 dm3 , (16 - zaworowe), o zasilaniu Digifant/Simos (ABF);
silniki wysokoprężne 1.9 D, o wtrysku pośrednim bez turbodoładowania (1Y), z turbodoładowaniem (AAZ) oraz o wtrysku bezpośrednim z turbodoładowaniem.
Opisy napraw uzupełniono danymi technicznymi i regulacyjnymi, tablicą momentów dokręcania oraz schematami elektrycznymi.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Czujniki układu sterowania silnika w praktyce warsztatowej. Budowa, działanie i diagnozowanie za pomocą oscyloskopu.
Czujniki układu sterowania silnika w praktyce warsztatowej. Budowa, działanie i diagnozowanie za pomocą oscyloskopu.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Tworzenie się i oddziaływanie kondensatu w układzie wylotowym silnika spalinowego.
Tworzenie się i oddziaływanie kondensatu w układzie wylotowym silnika spalinowego.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Wykorzystanie DME do napędu środków transportu.
Monografia została poświęcona przedstawieniu możliwości zastosowania eteru dwumetylowego (DME) do zasilania silnika ZI. Zaprezentowane w publikacji rozważania opisują nie tylko fizyczne wprowadzenie paliwa do silnika spalinowego, ale także modyfikację infrastruktury pojazdu (zbiornika i jego osprzętu) oraz infrastruktury zewnętrznej (stacje tankowania).
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych. Podstawa programowa 2019. MOT.06.
Odbiorcy: uczniowie techników i szkół branżowych II stopnia kształcący się w zawodzie technik pojazdów samochodowych oraz uczestnicy kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MOT.06. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.
Numer ewidencyjny pierwowzoru tego podręcznika w wykazie podręczników MEN: 20/2016
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Czujniki. Mechatronika samochodowa. dodruk 2021
Podręcznik akademicki z cyklu Mechatronika samochodowa,
opisujący zasadę działania, budowę i rodzaje czujników
stosowanych w pojazdach samochodowych. Zawiera
podstawowe informacje o pomiarach (pojęcia i definicje,
sygnały pomiarowe, elementy toru pomiarowego, przetwarzanie
analogowo-cyfrowe i cyfrowo-analogowe) oraz o czujnikach
(indukcyjnych, hallotronowych, potencjometrycznych,
termistorowych, termoelektrycznych, masowego natężenia
przepływu, tensometrycznych, pojemnościowych,
piezoelektrycznych, ultradźwiękowych, radarowych, lidarowych,
fotoelektrycznych i elektrolityczno-rezystancyjnych).
Opisy bogato zilustrowano w celu ułatwienia zrozumienia treści.
Uwzględniono najnowsze rozwiązania konstrukcyjne.
Podręcznik przeznaczony jest dla studentów wydziałów mechanicznych politechnik, szczególnie o specjalności samochodowej, uczniów techników samochodowych oraz pracowników serwisów samochodowych, diagnostów i pracowników ośrodków badawczych. Informacje zawarte w podręczniku mogą być również przydatne dla studentów o specjalności "automatyka i robotyka".
Dostępność: brak towaru
Samochody użytkowe krajów RWPG
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Opel Corsa C i Meriva
Bogato ilustrowany poradnik dotyczący samochodów osobowych Opel Corsa C (wersje 3- i 5 drzwiowe oraz Combo i Combo Tour), produkowanych od września 2000 do września 2006, oraz minivanów Opel Meriva, produkowanych od maja 2003 do kwietnia 2010, wyposażonych w silniki benzynowe 1,0 dm3 typu Z10XE (58 KM), 1,0 dm3 typu Z10 XEP (60 KM), 1,2 dm3 typu Z12XE (75 KM), 1,4 dm3 typu Z14XE i Z14XEP (90 KM), 1,6 dm3 typu Z16SE (87 KM), 1,6 dm3 typu Z16XE (100 KM), 1,8 dm3 typu Z18XE (125 KM), a także w silniki wysokoprężne 1,3 dm3 CDTI typu Z13DT (70 KM), 1,7 dm3 DT typu Y17DTL (65 KM), 1,7 dm3 DTI typu Y17DT (75 KM) oraz 1,7 dm3 CDTI typu Z17DTH (100 KM) z mechanicznymi i automatycznymi skrzynkami przekładniowymi.
Podano m.in. plan obsługi, opis czynności obsługowo-naprawczych możliwych do wykonania we własnym zakresie oraz schematy instalacji elektrycznej.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Podwozia i nadwozia pojazdów samochodowych. Budowa, obsługa, diagnostyka i naprawa cz. 1/2 Podstawa programowa 2019 Kwalifikacja MG.18/ MOT.05
Bogato ilustrowany podręcznik poświęcony podstawom budowy, diagnozowania i naprawy podwozi oraz nadwozi pojazdów samochodowych. Przedstawiono w nim zagadnienia dotyczące klasyfikacji, identyfikacji i podstawowych własności trakcyjnych pojazdów samochodowych, głównych zasad ich eksploatacji, obsługi i naprawy oraz budowy, diagnozowania i naprawy układów: przeniesienia napędu, hamulcowego, kierowniczego i jezdnego. Opisano także ramy i nadwozia pojazdów samochodowych, przyczepy i naczepy, motocykle oraz najważniejsze układy bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Materiał nauczania zilustrowano licznymi zdjęciami i rysunkami przykładów nowoczesnych rozwiązań konstrukcyjnych i technologicznych oraz schematami blokowymi obrazującymi tok postępowania podczas oceny stanu technicznego i poszukiwania przyczyn niesprawności pojazdu. Na końcu każdego rozdziału zamieszczono ćwiczenia i testy kontrolne (z prawidłowymi odpowiedziami podanymi na końcu książki), umożliwiające sprawdzenie stopnia opanowania podanych wiadomości.
Książka jest przeznaczona dla uczniów kształcących się w zawodach technika pojazdów samochodowych i mechanika pojazdów samochodowych oraz uczestników kursów zawodowych w zakresie kwalifikacji MOT.05. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa pojazdów samochodowych.
Nr ewidencyjny w wykazie podręczników MEN: 1.42.29/2018.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Elektrotechnika i elektronika w pojazdach samochodowych wyd.15
W podręczniku przedstawiono zagadnienia z elektrotechniki i elektroniki samochodowej, począwszy od przypomnienia podstawowych pojęć z elektryczności, a na omówieniu elektronicznych układów regulacji i sterowania we współczesnych samochodach kończąc. Omówiono wszystkie występujące w nowoczesnych samochodach układy i urządzenia wyposażenia elektrycznego i elektronicznego, w tym również systemy transmisji danych (magistrale CAN, LIN, MOST, Bluetooth), także układy nawigacji satelitarnej (GPS), telefon w samochodzie oraz zagadnienia telematyki. Kolejne wydania rozszerzono o informacje na temat: konstrukcji hybrydowych z uwzględnieniem pełnego, niepełnego oraz mikrohybrydowego napędu; najnowszego rozwiązania sieci transmisji danych w samochodach, czyli magistrali Flex Ray; gazu jako paliwa alternatywnego oraz dodatkowych urządzeń grzewczych w samochodach.
Odbiorcy książki: studenci wyższych uczelni o kierunku samochodowym, uczniowie średnich szkól samochodowych oraz wszyscy zainteresowani elektrotechniką i elektroniką samochodową.
Dostępność: brak towaru
Samochody z Żerania 1951-1977
Bogato ilustrowana książka poświęcona prototypom oraz samochodom seryjnym produkowanym i montowanym w początkowym okresie działalności Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu w latach 1951−1977. Podano szczegóły ich powstania, dzieje rozwoju konstrukcji i podstawowe dane techniczne produkowanych samochodów. Zamieszczono również wiele archiwalnych, dotychczas niepublikowanych zdjęć opisywanych pojazdów.
Zaprezentowano m.in. następujące samochody: FSO Warszawa, FSO Syrena, Polski Fiat 125p, Polski Fiat 128 Sport Coupe/128 3P, Polski Fiat 131p, Polski Fiat 132p, Zastava 1100p/1100 Mediteran oraz prototypy FSO (np. Warszawa Ghia, Warszawa 210, Syrena Sport, Syrena Kombi, Syrena 110, Syrena 607, Polski Fiat 125p Coupe, FSO 1300 Coupe, FSO Ogar LS).
Odbiorcy: miłośnicy polskiej motoryzacji, hobbiści oraz wszyscy zainteresowani samochodami produkowanymi w Fabryce Samochodów Osobowych na Żeraniu.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Jelcz lata 1952-1970. Pojazdy samochodowe i przyczepy.
Bogato ilustrowana książka poświęcona najstarszym pojazdom samochodowym i przyczepom Jelcz produkowanym w latach 1952-1970. Opisano wszystkie rodzaje nadwozi Jelcz montowanych na podwoziach różnych samochodów ciężarowych, samochody ciężarowe Żubr i pochodne, samochody pożarnicze i specjalne (ruchome warsztaty naprawcze), prototypy samochodów ciężarowych Jelcz-LIAZ, samochody ciężarowe Jelcz serii 300, prototypy autobusów Star Jot-55 i Żubr A-81 Odra, autobusy Jelcz-Karosa i pochodne oraz przyczepy specjalne i autobusowe. Zawiera wiele archiwalnych, dotychczas niepublikowanych zdjęć pojazdów produkowanych w JZS.
Odbiorcy: miłośnicy motoryzacji, hobbyści oraz wszyscy zainteresowani historycznymi pojazdami samochodowymi i przyczepami Jelcz.
Dostępność: brak towaru
STAR Kolebka Polskiej Motoryzacji. 2023
Dzieje starachowickiej fabryki samochodów.
Starachowice kolebką polskiej motoryzacji.
Pracownicy starachowickiej FSC w powstających zakładach w czasach PRL.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
ADR 2023-2025 Podręcznik+Tabela A.+ testy Online 2 dni.
ADR podręcznik 2023-2025
Struktura książki oparta jest na umowie ADR obowiązującej w latach 2023-2025.
Konstrukcja podręcznika, jak i wiele odniesień do przepisów szczegółowych pozwala zgłębić w sposób przystępny, a jednocześnie rzetelny tajniki przewozów ADR. Adresowana jest ona przede wszystkim do kierowców zawodowych, chcących uzyskać po raz pierwszy zaświadczenie ADR, oraz tych którzy chcą odświeżać posiadane uprawnienia.
Książka ta to kompletny podręcznik! Nie potrzebujesz nic więcej!
ADR 2023-2025 tabela A z umowy europejskiej
Zestaw wybranych fragmentów umowy ADR obowiązującej w latach 2023-2025.
ZGODNIE Z PRZEPISAMI MOŻE BYĆ UŻYWANA PODCZAS EGZAMINU!
W zestawie bezpłatny 2 dniowy dostęp do pytań kontrolnych ADR 2023-2025 - Testy Online
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny