Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Książki o budownictwie, architekturze dla do nauki zawodu czy pogłębiania wiedzy

Budownictwo

Chemia budowlana. Produkty, właściwości, wykonawstwo. Przedsprzedaż.

Chemia budowlana. Produkty, właściwości, wykonawstwo. Przedsprzedaż.
Chemia budowlana. Produkty, właściwości, wykonawstwo. Przedsprzedaż.

W książce podjęto tematykę chemii budowlanej: produktów oferowanych przez producentów, ich parametrów i właściwości, a także - co bardzo istotne - prawidłowego wykonawstwa. Przedmiotem książki są głównie wyroby produkowane fabrycznie w postaci suchych mieszanek (zaprawy, tynki, podkłady podłogowe, betony, kleje, wyroby gipsowe), gotowych do stosowania po zarobieniu wodą, także opisano wybrane produkty "mokre", takie jak środki gruntujące, gładzie, tynki elewacyjne i farby.

Liczymy, że publikacja przyczyni się do podniesienia poziomu wiedzy technicznej dotyczącej szeroko pojętej chemii budowlanej i będzie stanowić ciekawą pomoc dydaktyczną, uwzględniającą obecny stan wiedzy, badania laboratoryjne i doświadczenia praktyczne z wykonywania pracy z zastosowaniem wyrobów chemii budowlanej.

Książka adresowana jest do szerokiego grona odbiorców, zarówno do uczniów szkół średnich, studentów szkół wyższych i pracowników naukowych, jak i do specjalistów, inwestorów, projektantów, architektów i wykonawców stosujących na co dzień różnego rodzaju wyroby chemii budowlanej.


Dostępność: brak towaru

Cena:

169,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 160,95 zł

  • nowość

*Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli w.3.

*Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli w.3.
*Hydroizolacje podziemnych części budynków i budowli w.3.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

55,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 50,93 zł

egz.

Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych wykonywanych metodą iniekcji chemicznej w murach ceglanych.

Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych wykonywanych metodą iniekcji chemicznej w murach ceglanych.
Skuteczność wtórnych hydroizolacji poziomych wykonywanych metodą iniekcji chemicznej w murach ceglanych.

Z zawilgoceniem ścian przyziemia (a co za tym idzie, ze szkodami przez zawilgocenie powodowanymi) spotyka się częstokroć w budynkach zabytkowych, lecz niestety również w budynkach stosunkowo nowych. Problem ten jest następstwem kapilarnego podciągania wód gruntowych spowodowanego brakiem, uszkodzeniem lub technicznym zużyciem izolacji poziomej muru.

Kapilarna absorpcja i transport wilgoci determinowane są przez właściwości zwilżające wody w stosunku do materiału oraz przez strukturę i rozkład porów w materiale. Zachodzą one zatem – w przypadku materiałów hydrofilowych (kąt zwilżania przez wodę < 90°) – w porach o promieniu od 10-7 do 10-4 m, nazywanych też porami kapilarnymi.

Na przestrzeni lat wypracowano szereg różnorodnych metod wykonywania tzw. wtórnej izolacji poziomej w murze. W przypadku metod mechanicznych w istniejący mur wprowadza się materiał izolacyjny, dzięki czemu w przekroju muru powstaje całkowicie nieprzepuszczalna dla wody, trwała warstwa, zapewniając tym samym zahamowanie jej kapilarnego transportu. Metody chemiczne (iniekcyjne) bazują na technologii wprowadzania w mur płynu iniekcyjnego, dzięki czemu powstaje blokada oparta na mechanizmie zwężenia światła kapilar, hydrofobizacji, uszczelnienia kapilar lub oddziaływaniu kombinowanym.

Przedmiotem pracy było poznanie zjawiska kapilarnego transportu wilgoci w przegrodach budowlanych oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku, jak również analiza stosowanych dotychczas w kraju i na świecie metod oceny szeroko rozumianej skuteczności wtórnych izolacji poziomych wykonywanych w technologii iniekcji chemicznej. Z kolei celem pracy stało się zaproponowanie parametru pozwalającego ocenić i porównać skuteczność stosowanych środków iniekcyjnych.

Skuteczność środków iniekcyjnych w oczywisty sposób weryfikowana jest przez zastosowania praktyczne. Kluczową rolę w długofalowej ocenie środków iniekcyjnych mają jednak badania prowadzone zarówno laboratoryjne, jak i in situ (czyli w rzeczywistych warunkach zastosowania).

Badania takie prowadzone są niemal od początku stosowania w budownictwie środków iniekcyjnych mających zapobiegać kapilarnemu zawilgacaniu przegród budowlanych. Obserwacji poddawany był wpływ preparatów iniekcyjnych bezpośrednio na stosowane w murach materiały budowlane (cegłę, kamień, zaprawę), na mury referencyjne (o zróżnicowanych rozmiarach), jak również prowadzono badania w warunkach rzeczywistych (na istniejących obiektach). W pracy opisano wybrane, przeprowadzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w kraju i za granicą, badania dotyczące zastosowania i skuteczności metody odtwarzania poziomej izolacji przeciwwilgociowej muru w technologii iniekcji, w tym również badania własne autora.

W ramach pracy przeprowadzono badania absorpcji kapilarnej na niewielkich murkach referencyjnych, tj. próbkach składających się z sześciu cegieł ceramicznych ułożonych w trzy warstwy (na szerokość jednej cegły w obu kierunkach) i połączonych zaprawą wapienno-cementową. Próbki podzielono na grupy, a następnie zawilgocono – przy użyciu wody wodociągowej oraz roztworem mieszaniny soli – do dwóch stopni nasycenia (S=80% oraz 95%) oraz poddano iniekcji – metodą niskociśnieniową (przy zastosowaniu preparatu na bezie krzemianów i metylokrzemianów alkalicznych) oraz w technologii kremów iniekcyjnych (przy zastosowaniu dwóch typów kremu).
Badanie absorpcji prowadzono umieszczając próbki w pojemnikach z wodą w taki sposób, aby ciecz przez cały okres badania miała styczność jedynie z dolną powierzchnią oraz rejestrując zmianę masy próbki w czasie 24 godzin od zanurzenia. Po zakończeniu badania dla każdej z próbek obliczono wartości przyrostu masy na jednostkę powierzchni zanurzonej wodzie (po każdym ważeniu) oraz wykonano wykresy tej wielkości w funkcji pierwiastka z czasu zanurzenia w wodzie. Analogiczne badania wykonano dla dwóch rodzajów próbek referencyjnych, tj. nie poddanych iniekcji oraz zawierających powłokową hydroizolacje z mineralnej zaprawy uszczelniającej.

Z uwagi na zróżnicowany kształt wykresów absorpcji kapilarnej badanych próbek, zaproponowano wprowadzenie nowej wielkości, pozwalającej ocenić przebieg procesu absorpcji – synoptycznego współczynnika absorpcji kapilarnej sw . Natomiast w celu oceny skuteczności środków iniekcyjnych przeciwdziałających podciąganiu kapilarnemu wilgoci, zaproponowano wprowadzenie kolejnej nowej wielkości, czyli stopnia redukcji absorpcji kapilarnej Ra , uwzględniającej dwie wartości odniesienia, tj. średnie wartości synoptycznego współczynnika absorpcji kapilarnej próbek nie poddanych iniekcji oraz zawierających powłokową izolacje mineralną.
Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły postawioną wcześniej tezę – zarówno stosowany środek iniekcyjny i sposób jego aplikacji, jak również stopień zawilgocenia i zasolenia przegrody mają istotny wpływ na skuteczność wykonania wtórnej hydroizolacji poziomej przeciw wilgoci podciąganej kapilarnie. Zaobserwowano również, że istotnym efektem wykonania w murze wtórnej hydroizolacji poziomej metodą iniekcji jest nie tylko ograniczenie absorpcji, ale również zmiana jej dynamiki.

W związku z powyższym zaproponowano nową procedurę prowadzącą do ustalenia stopnia redukcji absorpcji kapilarnej, jako kryterium pozwalającego klasyfikować środki iniekcyjne pod kątem ich wpływu na zahamowanie kapilarnego transportu wilgoci w przegrodach budowlanych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

99,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 94,29 zł

EGZ.

Instalacje w hotelach i pensjonatach.

Instalacje w hotelach i pensjonatach.
Instalacje w hotelach i pensjonatach.

Nośniki energii i woda mają znaczący udział w kosztach utrzymania hotelu. Według European Environment Agency zużycie energii wynosi, zależnie od standardu, od 157 do 380 kWh/(m2 · rok), zużycie wody stanowi średnio 15% kosztów utrzymania hotelu, a w przypadku infrastruktury wymagającej jej dużych ilości (np. nawadniane pole golfowe) rośnie nawet do 40%. Hotele powinny więc postawić na jak największą niezależność energetyczną i optymalizację zużycia mediów, w czym wydatnie mogą im pomóc przemyślane instalacje budynkowe.

Nowoczesne instalacje wymagają inwestycji, które jednak w przypadku hoteli zwracają się szybko, a dodatkowo pomagają przyciągnąć gości dzięki zachowaniu „starych” cen. Własna mikroelektrownia (panele PV, turbiny wiatrowe, magazyny energii) zwraca się w ciągu kilku lat – najszybciej przy wysokim całorocznym zużyciu energii. Postawienie na odnawialne źródła energii i autarkię (samowystarczalność energetyczną) jest działaniem przyszłościowym, ponieważ regulacje prawne ewoluują w kierunku promocji pomp ciepła do ogrzewania i zużywania wyprodukowanej energii własnej na miejscu lub jej magazynowania (bezpośrednio albo w formie ciepła). Nowelizowana dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej wymusi wdrażanie standardu budynków bezemisyjnych.

Woda pitna w ciągu najbliższych dziesięcioleci może być coraz trudniej dostępna, dlatego warto, szczególnie w przypadku hoteli czyniących ze zrównoważenia środowiskowego swoją wizytówkę, odzyskiwać odpływ z przyborów sanitarnych czy wykorzystywać deszczówkę, pamiętając o dokładnym opomiarowaniu instalacji – takie podejście pozwala nie tylko oszczędzać wodę, ale też obniżać koszty odprowadzania ścieków. Rozwiązania energo- i wodooszczędne pozwalają także eksploatować rozwiązania budujące przewagę konkurencyjną (takie jak basen, strefa spa i wellness) w sposób rozsądny kosztowo.

Z myślą o wyzwaniach, jakie stoją przed wszystkimi osobami zaangażowanymi w budowę i wyposażenie obiektów hotelowych, powstał niniejszy poradnik. Liczę, że zawarte w nim wskazówki i inspiracje uwzględniające najnowszą wiedzę techniczną, stan prawny i prognozy rynkowe pomogą podejmować mądre i przyszłościowe decyzje.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 36,11 zł

EGZ.

Konstrukcje stalowe. Tom 3. Hale i wiaty. 2023

Konstrukcje stalowe. Tom 3. Hale i wiaty. 2023
Konstrukcje stalowe. Tom 3. Hale i wiaty. 2023

Trzecia część podręcznika "Konstrukcje stalowe. Przykłady obliczeń według PN-EN 1993-1" dotyczy obliczania elementów konstrukcyjnych występujących w obiektach typu halowego: halach i wiatach, a także połączeń i węzłów występujących w tych konstrukcjach.

Zakres tematyczny treści podręcznika obejmuje głównie zagadnienia omawiane podczas drugiego semestru podstawowego kursu konstrukcji stalowych studiów pierwszego stopnia. Dlatego jego zakres ograniczono do hal przemysłowych i magazynowych, choć niektóre przedstawione rozwiązania mogą być wykorzystane w projektowaniu małych hal sportowych i sal gimnastycznych, pawilonów handlowych, wystawowych itp. o płaskich układach poprzecznych. Omówiono także pewne zagadnienia, wykraczające poza program studiów pierwszego stopnia, co może być wykorzystane przez studentów kursów drugiego stopnia, dyplomantów oraz praktykujących inżynierów. W ten sposób, wszystkie trzy części podręcznika, stanowią podstawowe kompendium wiedzy inżyniera budowlanego w zakresie obliczania elementów i połączeń prostych obiektów budowlanych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

108,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 102,86 zł

EGZ.

Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót.

Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót.
Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót.

Hydroizolacje pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Projektowanie i warunki techniczne wykonywania i odbioru robót

 

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

55,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 52,38 zł

egz.

Instalacje w budynkach wielorodzinnych. Wentylacja Ogrzewanie Wod-Kan.

Instalacje w budynkach wielorodzinnych. Wentylacja Ogrzewanie Wod-Kan.
Instalacje w budynkach wielorodzinnych. Wentylacja Ogrzewanie Wod-Kan.

Osoby odpowiedzialne za budynki wielorodzinne – ich eksploatację, dostosowanie do wymogów prawnych i bieżącej sytuacji ekonomicznej czy wreszcie modernizację zmierzającą do osiągnięcia komfortu i niezależności od zmieniających się cen energii – mają przed sobą trudne zadanie.

Ewoluujące przepisy prawne są nie tylko restrykcyjne, wymagają także sięgania po nowe czy mniej znane rozwiązania techniczne. Dotyczy to zarówno systemów ogrzewania czy opomiarowania mediów, jak i np. wyposażenia garaży podziemnych, choćby w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego z uwzględnieniem stacji ładowania aut elektrycznych – ich obecność stawia przed instalacjami ochrony przeciwpożarowej nowe wymagania.

Galopująca inflacja i sytuacja geopolityczna wymuszają zwiększenie energooszczędności, radykalne zmniejszenie kosztów eksploatacji i szukanie najbardziej odpornych na zmiany cen źródeł energii czy mediów. Zarządcy budynków wielorodzinnych zwracają zatem szczególną uwagę na odnawialne źródła energii (np. energię słoneczną), które pomogą osiągnąć niezależność energetyczną przy zoptymalizowaniu kosztów codziennego życia.

Oczekiwania mieszkańców budynków nie maleją, co nie dziwi np. w aspekcie coraz bardziej upalnych sezonów letnich czy pracy zdalnej, która najwyraźniej wpisała się w naszą codzienność. Podążając za tymi trendami, zarządcy budynku wręcz nie mogą zaplanować innej termomodernizacji niż tzw. głęboka, czyli nie tylko zmieniająca parametry cieplne budynku, ale i prowadząca do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach dzięki świadomemu zastosowaniu systemów wentylacji. A jednocześnie standard energetyczny budynku po takim remoncie musi być odpowiednio wysoki, spełniający wymagania Warunków Technicznych (tzw. standard WT 2021), co nie jest wcale zadaniem trywialnym.

Z myślą o tych wszystkich wyzwaniach powstał poradnik „Instalacje w budynkach wielorodzinnych”. Ma on stanowić podpowiedź dla zarządców, ale także projektantów, instalatorów i deweloperów, jakie rozwiązania instalacyjne pomogą w największym stopniu sprostać istniejącym wyzwaniom. Tematy dobraliśmy zgodnie z perspektywą zarządców – zwracamy zatem uwagę nie tylko na stronę techniczną, ale też rozwiązania praktyczne (np. doświadczenia wspólnot i spółdzielni w zakresie wykorzystania fotowoltaiki czy wody deszczowej), a przede wszystkim na możliwości pozyskania środków na remonty budynków wielorodzinnych, obejmujące termomodernizację, instalację nowoczesnych źródeł ciepła czy rozliczanie mediów.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

35,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 32,41 zł

EGZ.

Dokumentowanie właściwości pożarowych wyrobów budowlanych, czyli jak sprawdzić, czy kupowany lub przewidziany do zastosowania wyrób posiada oczekiwane właściwości. Poradnik

Dokumentowanie właściwości pożarowych wyrobów budowlanych, czyli jak sprawdzić, czy kupowany lub przewidziany do zastosowania wyrób posiada oczekiwane właściwości. Poradnik
Dokumentowanie właściwości pożarowych wyrobów budowlanych, czyli jak sprawdzić, czy kupowany lub przewidziany do zastosowania wyrób posiada oczekiwane właściwości. Poradnik

Dokumentowanie właściwości pożarowych wyrobów budowlanych, czyli jak sprawdzić, czy kupowany lub przewidziany do zastosowania wyrób posiada oczekiwane właściwości. Poradnik

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,90 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 36,94 zł

EGZ.

Wentylacja pożarowa. Projektowanie i instalacja

Wentylacja pożarowa. Projektowanie i instalacja
Wentylacja pożarowa. Projektowanie i instalacja

Dostępność: brak towaru

Cena:

22,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 20,95 zł

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Wydanie specjalne miesięcznika IZOLACJE 1/2021

Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Wydanie specjalne miesięcznika IZOLACJE 1/2021
Tarasy i balkony. Projektowanie i warunki techniczne wykonania i odbioru robót. Wydanie specjalne miesięcznika IZOLACJE 1/2021

Projektowanie tarasu i balkonu musi być poprzedzone: precyzyjnym określeniem funkcji, jaką konstrukcje te mają pełnić w przyszłości, analizą ich schematu konstrukcyjnego, określeniem obciążeń i czynników destrukcyjnych.

Najczęściej popełniane błędy na etapie projektowania:
- zastosowanie materiałów nieadekwatnych do warunków zewnętrznych (obciążeń, warunków eksploatacji),
- błędy w wymiarowaniu i zbrojeniu konstrukcji płyty (skutkujące potem np. nadmiernymi ugięciami czy zarysowaniami konstrukcji),
- błędne rozwiązanie zabezpieczenia wodochronnego i odwodnienia (wybór niewłaściwych materiałów),
- brak lub niewłaściwe zaprojektowanie obróbek blacharskich),
- błędne rozmieszczenie i/lub zaprojektowanie dylatacji,
- złe rozwiązania konstrukcyjne detali (np. uszczelnienie progów drzwiowych, styku płyta–ściana, niewłaściwe obsadzenie balustrad, dopuszczenie do powstawania mostków termicznych itp.),
- błędne zastosowanie materiałów, brak systemowości rozwiązań, nieuwzględnienie konieczności przestrzegania reżimów technologicznych,
- niedostosowanie warstw wierzchnich do warunków lub p

Projektowanie tarasu i balkonu musi być poprzedzone: precyzyjnym określeniem funkcji, jaką konstrukcje te mają pełnić w przyszłości, analizą ich schematu konstrukcyjnego, określeniem obciążeń i czynników destrukcyjnych.

Dopiero na tej podstawie możliwe jest przyjęcie poprawnych technicznie rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych, czyli systemowych izolacji przeciwwilgociowych, izolacji termicznych, urządzeń odwadniających czy systemowych rozwiązań materiałowych ochrony strukturalnej i powierzchniowej.
Drugim, równie ważnym warunkiem prawidłowego zaprojektowania omawianych konstrukcji jest wykonawstwo zgodne ze sztuką budowlaną. Te dwa procesy – projektowanie i wykonawstwo – muszą ze sobą współgrać.

Niestety, problemem dzisiejszych czasów jest minimalizm projektowy, zaczynający się od braku kompleksowej analizy zjawisk zachodzących w projektowanych elementach, a kończący się na pominięciu w projekcie rysunków detali i szczegółów konstrukcyjnych. Ze strony wykonawców nagminne jest samowolne modyfikowanie systemów, tzn. stosowanie tańszych materiałów spoza systemu.
W procesie budowlanym pojawiają się więc błędy: projektowe, wykonawcze, materiałowe oraz eksploatacyjne, jednak w każdym wypadku (poza błędami w eksploatacji) pierwotną przyczyną procesów degradacyjnych jest przyjęcie złego rozwiązania materiałowo-konstrukcyjnego, wynikające z nieprzeanalizowania rzeczywistych warunków pracy elementu konstrukcyjnego.

Za najważniejsze z warunków pracy należy uznać obciążenie czynnikami atmosferycznymi (temperaturą oraz wodą). Temperatura powierzchni płytek na tarasie czy balkonie, zwłaszcza ciemnych, choć nie jest to zalecany kolor do stosowania na tak narażonych na obciążenia termiczne powierzchniach, może dochodzić podczas letnich upałów nawet do 70–80°C, natomiast nagła burza z opadami deszczu potrafi w kilkanaście minut szokowo ostudzić powierzchnię do temperatury kilkunastu stopni. W zimie dochodzą do tego niemałe obciążenia wynikające z przejść przez temperaturę 0°C (może ich być w ciągu jednej zimy nawet sto kilkadziesiąt), a różnica skrajnych temperatur między okresem zimowym a letnim może dochodzić do 100°C. Natomiast współczynniki rozszerzalności liniowej materiałów do wykonania warstwy użytkowej przy

 

 

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 36,11 zł

EGZ.

Bezpieczeństwo systemów wodociągowych. Dywersyfikacja zasobów wody.

Bezpieczeństwo systemów wodociągowych. Dywersyfikacja zasobów wody.
Bezpieczeństwo systemów wodociągowych. Dywersyfikacja zasobów wody.

Woda jest niezbędna dla ludzi, gospodarki i przyrody. Jej zasoby mają zdolność do odnowienia, ale nie są niewyczerpane. Nie można ich zastąpić innymi zasobami, a tym bardziej wytworzyć. Ma to szczególne znaczenie w odŞniesieniu do zasobów wody słodkiej, które stanowią jedynie około 2% wody na Ziemi. Ze względu na zróżnicowanie środowiska wodnego nie można wypracować uniwersalnych i prostych metod zarządzania gospodarką wodną. W skali makro obserwuje się w ostatnim trzydziestoleciu podatność zasobów wód na skutki susz rzecznych oraz strat powodowanych przez powodzie. W tym względzie trzeba zwrócić szczególną uwagę na alokację i użytkowanie zasobów wody w zrównoważonej sieci powiązań rolniczych, energetycznych i środowiskowych. W bilansach należy uwzględnić wodę wirtualnie zawartą w produktach rolniczych i przemysłowych. W skali mikro obserwuje się trend polegający na wsparciu potencjału retencyjnego zasobów związanych z funkcjonowaniem wodociągów publicznych. Dotyczy to zarówno zasobów wód w źródle poboru wody, jak i gromadzenia wody uzdatnionej do spożycia. Ciągłe udoskonalanie pozwala na zwiększenie odporności systemów zbiorowego zaopatrzenia w wodę do spożycia (SZZW) na różnorodne zdarzenia niepożądane. Ograniczenie ryzyka w tym zakresie musi się odbywać na podstawie modeli hydroekonomicznych kosztów i korzyści.



ISBN: 9788379342044

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

55,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 52,38 zł

EGZ.

Opomiarowanie i rozliczanie mediów po nowe.Prawa energe.2017

Opomiarowanie i rozliczanie mediów po nowe.Prawa energe.2017
Opomiarowanie i rozliczanie mediów po nowe.Prawa energe.2017

Opomiarowanie i rozliczanie mediów po nowe.Prawa energe.2017

Dostępność: brak towaru

Cena:

25,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 23,15 zł

Zarządca,Wspólnota mieszkaniowa, Bank. Współpraca w praktyce.

Zarządca,Wspólnota mieszkaniowa, Bank. Współpraca w praktyce.
Zarządca,Wspólnota mieszkaniowa, Bank. Współpraca w praktyce.

Zarządca – wspólnota mieszkaniowa – bank
Współpraca w praktyce

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

57,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 54,29 zł

EGZ.

Hydroizolacje podziemnych częśc i budynków i budowli 3/2019

Hydroizolacje podziemnych częśc i budynków i budowli 3/2019
Hydroizolacje podziemnych częśc i budynków i budowli 3/2019

Podstawą bezproblemowej, długoletniej eksploatacji budynków i budowli jest odpowiednie rozwiązanie konstrukcyjne części zagłębionych w gruncie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że znaczącą liczbę problemów związanych z eksploatacją stanowią te powodowane przez wilgoć.

Aby izolacja wodochronna była skuteczna, musi być poprawnie zaprojektowana i wykonana, a także chroniona przed uszkodzeniem w trakcie eksploatacji obiektu. Etap eksploatacji zaczyna się już od momentu wykonania hydroizolacji, dokładnie od momentu zabezpieczenia powłoki wodochronnej. To, czy pozostałe prace budowlane, i jakie, jeszcze trwają jest bez znaczenia.

Podczas projektowania i wykonawstwa izolacji popełniane są liczne błędy, powodujące uszkodzenia, a w konsekwencji przecieki. Do typowych można zaliczyć:

- błędy projektowe – zastosowanie materiałów nieadekwatnych do stopnia obciążenia wilgocią, nieodpornych na występujące w gruncie agresywne media, niekompatybilnych ze sobą, błędną technologię uszczelnienia trudnych i krytycznych miejsc (dylatacji, przejść rurowych) lub brak takiej technologii,

- błędy wykonawcze – nieprzemyślaną zamianę poprawnie dobranych w projekcie materiałów wodochronnych, która uniemożliwia późniejsze połączenie ze sobą powłok wodochronnych, poprawne wykonanie detali, a w skrajnych wypadkach poprawne wykonanie hydroizolacji; lekceważenie warunków aplikacji (np. dotyczących sezonowania podłoża, wilgotności, temperatury, grubości warstw, zalecanych przerw technologicznych itp.), brak ochrony hydroizolacji podczas dalszych prac oraz
w trakcie eksploatacji.

Nie można przyjmować za pewnik, że skoro sam materiał jest szczelny, to nadaje się w konkretnym przypadku do wykonania szczelnej hydroizolacji. Podstawowym kryterium wyboru izolacji powinna być możliwość zastosowania w danym obiekcie, w konkretnym rozwiązaniu konstrukcyjnym i przy danych warunkach wodnych. Konieczne jest również użycie materiałów o odpowiedniej odporności na ewentualne agresywne związki znajdujące się w gruncie. Nie bez znaczenia przy doborze izolacji jest także łatwość aplikacji materiału, odporność na ewentualne błędy popełnione przy nakładaniu oraz możliwość bezproblemowego uszczelnienia tzw. trudnych i krytycznych miejsc, np. przejścia rur instalacyjnych, dylatacje itp. Użycie do wykonania hydroizolacji przypadkowych materiałów jest niedopuszczalne. Zastosowane materiały muszą być ze sobą kompatybilne, co w praktyce przekłada się na możliwość wykonania szczelnych połączeń. Przy doborze izolacji wodochronnej bardzo często popełnianym błędem jest wybór materiału najtańszego. Tymczasem koszt wykonania hydroizolacji to nie tylko koszt samego materiału (często utożsamianego z ceną za kilogram, litr czy metr kwadratowy). Jest to także koszt robocizny i czynności przygotowawczych (wyrównania podłoża, tynkowania, gruntowania). Należy również pamiętać, że w dokumentacji technicznej powinny być podane szczegółowe rysunki detali. Projekt wykonawczy, w przeciwieństwie do budowlanego, nie może być ograniczony do opisu typu: „Dylatację uszczelnić według technologii firmy...” lub w ogóle nie zawierać uszczegółowienia – świadczy to albo o braku wiedzy projektanta, albo o jego lekceważącym podejściu do problemu. W takiej sytuacji to projektant jest

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

59,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 54,63 zł

EGZ.

ABC izolacji przeciwwilgociowych wyd.2. Ekspert budowlany

ABC izolacji przeciwwilgociowych wyd.2. Ekspert budowlany
ABC izolacji przeciwwilgociowych wyd.2. Ekspert budowlany

brak opisu

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

19,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 17,59 zł

egz.

ABC Ciepłego i zdrowego domu. 1/2018

ABC Ciepłego i zdrowego domu. 1/2018
ABC Ciepłego i zdrowego domu. 1/2018

brak opisu

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

32,00 zł

zawiera 8% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 29,63 zł

EGZ.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl