Geologia

Makroskopowe rozpoznawanie skałi gruntów

Makroskopowe rozpoznawanie skałi gruntów
Makroskopowe rozpoznawanie skałi gruntów

Troć Maciej
Wojtasik T. Andrzej

Książka, pomyślana jako uzupełnienie zajęć praktycznych, ma pomóc w przygotowaniu do ćwiczeń z zakresu geologii inżynierskiej i geotechniki, prowadzonych na kierunku budownictwo na uczelniach technicznych. Może być także przydatnym źródłem informacji dla praktykujących geologów i geotechników prowadzących badania terenowe i laboratoryjne. Podano w niej podstawowe informacje teoretyczne pomocne w rozpoznawaniu skał i gruntów. Pierwsza część jest poświęcona makroskopowemu rozpoznawaniu skał, przy czym opis minerałów i skał ograniczono do zakresu niezbędnego dla studiujących na uczelniach technicznych. Część druga dotyczy makroskopowego rozpoznawania gruntów. Inspiracją do jej napisania było pojawienie się nowych norm z tego zakresu. Autorzy zaprezentowali sposoby opisu, klasyfikacji i rozpoznawania gruntów z uwzględnieniem wymogów podanych w nowych i starych normach

Dostępność: brak towaru

Cena:

33,99 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 32,37 zł

Podstawy geologii. Przewodnik do ćwiczeń

Podstawy geologii. Przewodnik do ćwiczeń
Podstawy geologii. Przewodnik do ćwiczeń

Zakres merytoryczny przewodnika obejmuje zagadnienia z mineralogii, petrografii, paleontologii i kartografii geologicznej.

W pierwszym dziale przedstawiono geologiczne procesy minerałotwórcze, budowę wewnętrzną minerałów, ich skład chemiczny, własności fizyczne oraz przegląd najważniejszych minerałów, z ich genezą i występowaniem w Polsce.

W części petrograficznej zamieszczono informacje o skałach magmowych, osadowych i metamorficznych, z uwzględnieniem warunków powstania, minerałów skałotwórczych, budowy wewnętrznej i kryteriów ich klasyfikacji. Każda z wydzielonych grup petrograficznych zawiera szczegółowy opis podstawowych typów skał, ich cech diagnostycznych i miejsc występowania w Polsce.

Dział poświęcony paleontologii zawiera obszerny opis procesów fosylizacyjnych, chemizm części twardych organizmów, stany zachowania skamieniałości i ich znaczenie dla nauk przyrodniczych. Przedstawiono też charakterystykę głównych reprezentantów kopalnych morskich bezkręgowców. W przypadku każdej z najważniejszych grup skamieniałości omówiono charakterystykę środowiska i trybu życia, budowę ciała miękkiego i szkieletu, zamieszczono też informacje o zasięgu, znaczeniu stratygraficznym, skałotwórczym i paleoekologicznym oraz o stanowiskach występowania w Polsce.

W ostatniej części, dotyczącej elementów tektoniki, przedstawiono zasady podstawowych pomiarów geologicznych, elementy geologicznej budowy płytowej, fałdowej i uskokowej oraz ich obraz na mapach geologicznych.

Przewodnik jest bogato ilustrowany. Liczne ryciny, schematy i tabele ułatwią zrozumienie zawartej tu wiedzy merytorycznej. W połączeniu z nią pozwolą oznaczać makroskopowo w terenie minerały, skały i skamieniałości, prowadzić proste pomiary geologiczne i interpretować budowę geologiczną.

 

Dostępność: brak towaru

Cena:

22,50 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 21,43 zł

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl