W naszej księgarni internetowej znajdziesz wiele interesujących publikacji z dziedziny kolei i pojazdów szynowych.
Oferujemy książki dla miłośników kolei i pasjonatów techniki, a także dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z tej dziedziny. W naszej ofercie znajdziesz publikacje poświęcone historii kolei, różnym rodzajom pojazdów szynowych, technologii budowy torów oraz szerokiemu spektrum zagadnień związanych z transportem szynowym. Oferujemy również publikacje dotyczące różnych gałęzi przemysłu, które wykorzystują transport szynowy. Wszystkie książki są napisane przez doświadczonych autorów, którzy dzielą się swoją wiedzą i pasją do kolejnictwa. W naszej ofercie znajdziesz również książki z pięknymi zdjęciami pociągów i innych pojazdów szynowych, które ucieszą oko każdego miłośnika kolei. Zachęcamy do przeglądania naszej oferty i wybierania najlepszych publikacji, które pozwolą Ci zgłębić tajniki kolei i pojazdów szynowych.

Kolej, Pojazdy Szynowe

Przedwojenne koleje. Najpiękniejsze fotografie

Przedwojenne koleje. Najpiękniejsze fotografie
Przedwojenne koleje. Najpiękniejsze fotografie
Parowóz to przełomowy wynalazek XIX w. Dzięki niemu wygodne podróżowanie przestało być przywilejem najbogatszych i stało się dostępne dla wszystkich. W niespełna pół wieku sieć dróg żelaznych oplotła niemal wszystk...

Dostępność: brak towaru

Cena:

49,90 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 47,52 zł

Kolej wilanowska

Kolej wilanowska
Kolej wilanowska

Książka poświęcona Warszawskim Kolejom Dojazdowym, przedstawia historię kolei wilanowskiej. Kolej wilanowska powstała w roku 1891 jako kolej konna i funkcjonowała do roku 1936, kiedy to po częściowej likwidacji torów została włączona do kolei grójeckiej.
Książka zawiera liczne archiwalne fotografie oraz opisy, rysunki taboru i budowli inżynieryjnych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 46,67 zł

egz.

Kolej grójecka. Warszawskie koleje dojazdowe. wyd.3.

Kolej grójecka. Warszawskie koleje dojazdowe. wyd.3.
Kolej grójecka. Warszawskie koleje dojazdowe. wyd.3.

Książka z cyklu poświęconego Warszawskim Kolejom Dojazdowym. Przedstawiono w niej dzieje kolei grójeckiej - najbardziej znanej warszawskiej wąskotorówki, istniejącej do dnia dzisiejszego pod nazwą Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa. Kolej ta w swej historii miała okresy burzliwego rozwoju, stagnacji i powolnego upadku, a w chwili obecnej jest koleją turystyczną. W latach II wojny światowej tą właśnie koleją "szmuglowano" do okupowanej Warszawy najwięcej żywności. W pierwszych latach powojennych kolej grójecka stanowiła dla wielu często jedyny środek komunikacji z Warszawą - przewoziła po 20 mln pasażerów rocznie.
Całość zilustrowano unikatowymi archiwalnymi fotografiami. Miłośnicy kolei wąskotorowych znajdą też w książce rysunki, fotografie, opisy i wykazy stosowanego taboru oraz budowli inżynieryjnych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 46,67 zł

egz.

Kolej jabłonowska.

Kolej jabłonowska.
Kolej jabłonowska.

Trzecia i zarazem ostatnia książka z cyklu poświęconego Warszawskim Kolejom Dojazdowym. Przedstawiono w niej dzieje kolei jabłonowskiej - wąskotorowej kolei prawego brzegu Wisły funkcjonującej w latach 1900-1963. Do roku 1914 była to kolej z Jabłonny do Wawra, w latach swej świetności łączyła Jabłonnę z Karczewem, a od 1956 roku istniała w szczątkowej postaci - od Otwocka do Karczewa.
W latach II wojny światowej została scalona przez okupanta niemieckiego z koleją marecką. To właśnie koleją jabłonowską przez całą okupację przemycano do Warszawy znaczne ilości mięsa i wędlin z Karczewa, pieczywa z Falenicy i podrabianych alkoholi z Jabłonny. Opisano też działającą do 1939 roku Kolej Konną Wawer - Wiązowna oraz linię "wojenną" z Wawra do Zegrza funkcjonującą w latach 1916-1923.
Treść książki wzbogacają liczne archiwalne fotografie, dokumentujące historię tej nieistniejącej już kolei. Miłośnicy kolei znajdą także opisy, rysunki i fotografie taboru oraz obiektów stacyjnych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

49,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 46,67 zł

egz

Kępno'91-ostatnia ostoja pary. DVD

Kępno'91-ostatnia ostoja pary. DVD
Kępno'91-ostatnia ostoja pary. DVD

Unikatowa, zaledwie trzystanowiskowa parowozownia w Kępnie, była jedną z ostatnich na sieci PKP, w której eksploatowano lokomotywy parowe w ruchu planowym. Aż do wiosny 1992 roku parowozy TKt48 z Kępna zapewniały obsługę trakcyjną pociągów osobowych w relacjach Kępno — Oleśnica i Kępno — Namysłów. Ponadto parowozy TKt48 wykonywały pracę manewrową w węźle Kępno i czasami prowadziły zdawcze pociągi towarowe. Płyta przedstawia sceny z jednego dnia służby parowozów TKt48 z parowozowni Kępno w 1991 roku.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

48,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 39,02 zł

EGZ.

Hamulce pojazdów szynowych.

Hamulce pojazdów szynowych.
Hamulce pojazdów szynowych.

Tematyka hamulców pojazdów szynowych stanowi szeroką część dyscypliny „budowa i eksploatacja pojazdów". Po wielu latach braku w Polsce wydań książek z tej dziedziny autor podjął zadanie prezentacji wiedzy o hamowaniu pojazdów szynowych oraz przedstawienia wszystkich istniejących w obecnej chwili rodzajów układów hamulcowych pojazdów kolejowych wraz z rozwijającymi się, szczególnie w obecnych czasach, różnorodnymi lżejszymi pojazdami szynowymi. Książka z założenia winna służyć studentom i inżynierom zajmującym się transportem szynowym i konstrukcją pojazdów szynowych. Materiał książki jest tak przygotowany, by umożliwić zapoznanie się z układami hamulcowymi także osobom bez wiedzy na ten temat, ale z przygotowaniem inżynierskim.
W kolejach konwencjonalnych głównym hamulcem jest najczęściej hamulec adhezyjny, przenoszący siłę hamowania na styku koło-szyna. Zasadniczym jego rodzajem w większości pociągów osobowych i towarowych jest hamulec pneumatyczny, stosowany w kolejnictwie niemal od półtora wieku. Do tej pory nie wynaleziono lepszego rozwiązania i dlatego nadal jest oraz będzie on stosowany jako hamulec bezpieczeństwa, nawet w szybkich pociągach zespołowych. Tylko z pozoru ten typ hamulca jest dostatecznie dopracowany; ciągle trwa rozwój jego komponentów, przedstawionych szczegółowo w tej książce.
Wzrost prędkości jazdy i masy pociągów oraz coraz większe wymagania dotyczące bezpieczeństwa transportu szynowego wymuszają doskonalenie istniejących układów hamulcowych oraz poszukiwanie nowych rozwiązań. Podejmuje się rozległe przedsięwzięcia obejmujące wprowadzenie do eksploatacji nowych typów pneumatycznych zaworów hamulcowych oraz zastosowanie elektrycznych systemów sterujących układem hamulcowym. Wraz z rozwojem elektroniki i wzrostem jej zaawansowania technicznego mierzonego pewnością działania wprowadza się szeroko elementy mikroprocesorowe zarówno w sterowaniu całopociągowym, jak i w poszczególnych pojazdach. Elementy te sterują zespołami wykonawczymi pneumatycznych układów hamulcowych oraz zapewniają ich diagnostykę. Doskonali się również materiały cierne klocków hamulcowych oraz pary cierne hamulca tarczowego.
Działania legislacyjne związane z interoperacyjnością kolei w ramach Unii Europejskiej mają również wpływ na nowe rozwiązania hamulca pojazdów szynowych.
W książce przestawiono również nowoczesne typy hamulców, czasami będące jeszcze w fazie prototypów i w związku z tym jeszcze ostatecznie nie wdrożone. Klasyfikacja tych pojazdów stwarza pewien problem, gdyż nowe rozwiązania konstrukcyjne nie mają jeszcze swoich polskich nazw.
Próbie klasyfikacji pojazdów szynowych poświęcono podrozdział 2.1. W różnorodnych ich zastosowaniach wdrażane są coraz liczniejsze rozwiązania układów hamulcowych oprócz stosowanych powszechnie hamulców pneumatycznych. Rozwój hamulców kolejowych polega nie tylko na wdrażaniu nowych ich rodzajów, ale też na doskonaleniu urządzeń istniejących. W książce przedstawiono nowoczesne metody doskonalenia układów klasycznych, opracowywane współcześnie przeważnie na podstawie badań symulacyjnych.
Badania hamulców ukierunkowane są również na zwiększenie technicznych możliwości lepszego wykorzystania przyczepności kół do szyn podczas hamowania lub na poszukiwanie hamulców działających niezależnie od przyczepności. Służy to zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy pojazdów. Zagadnienie to również przedstawiono krótko w niniejszej książce.
Ocena skuteczności, niezawodności i bezpieczeństwa hamowania z uwzględnieniem wpływu licznych parametrów urządzeń hamulcowych oraz różnorodnych czynników zewnętrznych jest najważniejszym kryterium oceny całego systemu hamowania pociągu i stanowi zadanie o znacznym stopniu trudności. Miarą skuteczności działania hamulców jest m.in. hamowność, na którą składa się zespół cech określających zdolność pojazdu lub pociągu do wielokrotnego zatrzymania się na ustalonym w przepisach odcinku toru. Przepisy, normy oraz krajowe i międzynarodowe wymagania techniczne w jednoznaczny sposób regulują warunki, jakie powinny spełniać układy hamulcowe pojazdów uczestniczących w ruchu kolejowym.
Przyjęto, że w książce zostaną zaprezentowane wszystkie typy hamulców pojazdów szynowych, powoduje to jednak pewną skrótowość i wymaga wielu uproszczeń. Nacisk na przedstawienie tendencji rozwojowych wprowadził pewną nieokreśloność, gdyż nie są jeszcze znane wyniki tego rozwoju. Książka zawiera również opisy rozwiązań „przestarzałych", ale wciąż rozpowszechnionych w znacznej części taboru; wiedza o nich jest więc ciągle aktualna i przydatna, zwłaszcza dla czytelników którzy dopiero zaczynają zagłębiać tematykę pojazdów szynowych.
Aby umożliwić poszerzenie wiedzy z tego zakresu, zaprezentowano obszerny wykaz literatury. Pewna skrótowość cechuje opis układów hamulcowych różnych producentów. Intencją autora było uszanowanie ich własności intelektualnej. Bardziej szczegółowe opisy są w gestii twórców tych układów.
W niniejszej książce przez ciśnienie rozumie się nadciśnienie względem ciśnienia atmosferycznego. Uwaga ta jest istotna dlatego, że w obliczeniach układu pneumatycznego (zarówno bilansów masy powietrza, jak i zależności przepływowych) konieczne jest uwzględnianie absolutnych wartości ciśnienia. Wartości ciśnienia podawano w barach, czyli 103 N/m2, gdyż ta miara jest często stosowana w Europie i odpowiada w przybliżeniu starszym jednostkom (kG/cm2).

Dostępność: brak towaru

Cena:

48,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 45,71 zł

Atlas komunikacji miejskiej. Wojewodztwo Lubuskie.

Atlas komunikacji miejskiej. Wojewodztwo Lubuskie.
Atlas komunikacji miejskiej. Wojewodztwo Lubuskie.

Atlas komunikacji miejskiej to kompendium wiedzy o transporcie publicznym w województwie lubuskim Autorzy odwiedzili i opisali wszystkie miejscowości, w których istniał lub nadal funkcjonuje miejski  transport publiczny ( tramwajowy i autobusowy). Jest ich w województwie lubuskim 13 - Drezdenko, Gorzów Wlkp., Gubin, Kostrzyn nad Odrą, Krosno Odrzańskie, Lubsko, Międzyrzecz, Nowa Sól, Słubice, Świebodzin, Zielona Góra, Żagań, Żary. Każda miejscowość opisana została według schematu: rys historyczny, sytuacja obecna, wykaz linii, wykaz taboru, tabliczka przystankowa, ceny i wzór biletów, schemat sieci. Każda miejscowość bogato ilustrowana kolorowymi zdjęciami eksploatowanego taboru.

Spis treści:

  1. Wstęp / 4
  2. Stan komunikacji miejskiej / 6
  3. Informacje ogólne / 6
  4. Sieci komunikacyjne / 7
  5. Tabor / 8
  6. Przykłady oznakowania autobusów / 11
  7. Bilety i cenniki / 12
  8. Informator komunikacyjny / 13
  9. Drezdenko / 14
  10. Gorzów Wlkp / 18
  11. Gubin / 28
  12. Kostrzyn nad Odrą / 32
  13. Krosno Odrzańskie / 36
  14. Lubsko / 40
  15. Międzyrzecz / 42
  16. Nowa Śól / 46
  17. Słubice / 52
  18. Zielona Góra / 54
  19. Żagań / 62
  20. Żary / 76
  21. Świebodzin / 84
  22. Komunikacja w okresie wszystkich Świętych / 85
  23. Zakończenie / 88

 

Dostępność: brak towaru

Cena:

48,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 45,71 zł

Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI

Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI
Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI
W książce opisano historię kolei elektrycznej od dnia inauguracji ruchu elektrycznego w 1936 roku na linii Otwock-Warszawa-Pruszków, poprzez proces elektryfikacji linii kolejowych w Polsce zakończony w l. 1986-2004, nazwany „wielką elektryfik...

Dostępność: brak towaru

Cena:

45,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 42,86 zł

Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011.

Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011.
Atlas przewoźników kolejowych Polski 2011.

brak opisu

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

45,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 42,86 zł

EGZ.

Sochaczewska Kolej Wąskotorowa

Sochaczewska Kolej Wąskotorowa
Sochaczewska Kolej Wąskotorowa

Książka poświęcona historii sochaczewskiej kolei wąskotorowej, która w roku 2012 obchodzi 90-lecie swojej działalności. Opisy, rysunki i archiwalne fotografie budowli inżynieryjnych, stosowanych wagonów osobowych i towarowych, parowozów, w...

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

42,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 40,00 zł

EGZ.

Koleje wąskotorowe PKP. Nasze Koleje.

Koleje wąskotorowe PKP. Nasze Koleje.
Koleje wąskotorowe PKP. Nasze Koleje.
Monografia stanowiąca wprowadzenie do tematyki kolei wąskotorowych PKP. Zaprezentowano w niej najważniejsze informacje dotyczące kolei wąskotorowych w służbie PKP oraz wiele związanych z nią ciekawostek. Uwzględniono m.in. szerokości torów, zalety i wady kolei wąskotorowych, podstawowe informacje dotyczące dziejów tych kolei, realizowanych na nich przewozów oraz używanego taboru. Zamieszczono archiwalne fotografie i rysunki techniczne taboru (wykonane w odpowiedniej skali) oraz ciekawy materiał faktograficzny. Drugie wydanie uzupełniono o dodatek zawierający wykaz kolei wąskotorowych funkcjonujących w Polsce w 2023 roku.
Książka jest przeznaczona dla wielbicieli kolei wąskotorowych, hobbystów oraz wszystkich zainteresowanych historią kolei.

Spis treści

      Od autora  7

      1. Szerokość torów  9

      2. Za i przeciw kolei wąskotorowych  11

      3. Kilka kartek z dziejów  15

          3.1. Koleje wąskotorowe na ziemiach polskich przed rokiem 1914  15

          3.2. Koleje wąskotorowe na ziemiach polskich w latach 1914−1918  16

          3.3. Koleje wąskotorowe PKP w latach 1918−1939  18

          3.4. Koleje wąskotorowe PKP w czasie II wojny światowej  23

          3.5. Koleje wąskotorowe PKP po roku 1945  24

      4. Przewozy na kolejach wąskotorowych PKP  31

      5. Tabor kolei wąskotorowych PKP  33

          5.1. Oznaczanie wąskotorowych pojazdów trakcyjnych  33

          5.2. Parowozy  36

          5.3. Wagony towarowe  40

          5.4. Wagony osobowe  42

          5.5. Wagony transportery  44

          5.6. Spalinowe pojazdy trakcyjne  45

      Dodatek. Wykaz kolei wąskotorowych funkcjonujących w Polsce w 2023 roku  50

    Literatura  56

 

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

42,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 40,00 zł

EGZ.

Górnośląskie koleje wąskotorowe. DVD

Górnośląskie koleje wąskotorowe. DVD
Górnośląskie koleje wąskotorowe. DVD

Od zarania dziejów Elektrowni „Chorzów” w 1898 r. dostawy węgla były realizowane wyłącznie koleją wąskotorową. W kwietniu 2001 r. zakład ten podjął rozległe prace modernizacyjne połączone z całkowitą przebudową dotychczasowego systemu zaopatrzenia. Po modernizacji przedsiębiorstwo miało przez co najmniej 10 lat zużywać milion ton miału węglowego rocznie, lecz umowy zaopatrzeniowe podpisano tylko z normalnotorowymi przewoźnikami. Kolej wąskotorowa także była rozpatrywana jako przewoźnik miału, jednak miała zbyt mało atutów, by sprostać konkurencji. W konsekwencji utraty kluczowego kontrahenta Górnośląskie Koleje Wąskotorowe utraciły rację bytu w ruchu towarowym. Ostatnie przewozy miału węglowego dla Elektrowni „Chorzów” zrealizowano w dniach 11–16 maja 2001 roku. Były to transporty z kopalń „Szombierki-Centrum” oraz „Rozbark” w Bytomiu, uruchomione z inicjatywy autora filmu — wówczas czynnego działacza Fundacji Wieku Pary — dzięki życzliwości dyrekcji EC Chorzów, ZG Centrum, ZG Bytom i pracowników GKW. W profesjonalny sposób uwieczniono cały proces technologiczny załadunku, przewozu i rozładunku węgla wąskim torem — w tym malowniczą trasą przez rezerwat Żabie Doły.

***

Huta „1 Maja” w Gliwicach należała do największych zakładów w tym mieście. W okresie największego rozwoju zatrudniała ponad 20 tys. pracowników. Po prawie 150 latach istnienia w 2000 r. została postawiona w stan likwidacji. Do 2003 r. na terenie huty funkcjonowała jeszcze kolej zakładowa korzystająca z dwóch rozstawów toru — normalnego (1435 mm) i wąskiego (785 mm). Wąskie tory dochodziły do wszystkich hal huty, część torowisk ułożono z trzech szyn, a lokomotywy wąskotorowe Lyd2 wyposażono w podwyższony zderzak, co umożliwiało w razie potrzeby przetaczanie normalnotorowych wagonów. W filmie pokazano ostatnie chwile wąskotorowych manewrów i działalności zakładu.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

40,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 32,52 zł

EGZ.

DVD Krośniewicka Kolej Dojazdowa, cz.2

DVD Krośniewicka Kolej Dojazdowa, cz.2
DVD Krośniewicka Kolej Dojazdowa, cz.2

Dalszy ciąg spotkań z Krośniewicką Koleją Dojazdową. Film nagrany na początku lat 90. w Krośniewicach i okolicy. W I części pokazano ruch pasażerski, w II pokazano manewry i ruch planowych pociągów towarowych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

40,00 zł

zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 32,52 zł

EGZ.

Teoretyczne podstawy cyfrowego bliźniaka aplikacji ETCS.

Teoretyczne podstawy cyfrowego bliźniaka aplikacji ETCS.
Teoretyczne podstawy cyfrowego bliźniaka aplikacji ETCS.

Teoretyczne podstawy cyfrowego bliźniaka aplikacji ETCS.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

40,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 38,10 zł

EGZ.

Sekrety Polskich Kolei

Sekrety Polskich Kolei
Sekrety Polskich Kolei

brak opisu

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,90 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 38,00 zł

EGZ.

Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI W siedemdziesiątą rocznicę elektryfikacji PKP

Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI W siedemdziesiątą rocznicę elektryfikacji PKP
Elektryfikacja PKP na przełomie wieków XX i XXI W siedemdziesiątą rocznicę elektryfikacji PKP

brak opisu

Dostępność: brak towaru

Cena:

39,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 37,14 zł

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl