Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit

Honor i Ojczyzna

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 29,90 zł 29.90
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 28,48 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: Sowa
Kod produktu: HRIIOASA-4927

Opis

Książka zawiera wierny reprint wydanej wiosną 1943 roku przez Departament Informacji Delegatury Rządu na Kraj publikacji Zbigniewa Sadkowskiego „Honor i Ojczyzna”.

Nie Karski ale właśnie Sadkowski, przedwojenny dziennikarz, oficer wywiadu II RP, dokumentujący w Departamencie Informacji Delegatury Rządu zbrodnie niemieckie popełniane od świtu 1.września 1939 roku był pierwszym, który o nazistowskim ludobójstwie w Polsce szczegółowo i na bieżąco informował Zachód. Jego książka „Honor i Ojczyzna”, wydana rok przed ukazaniem się książki Karskiego „Story of the secret State” szczegółowo dokumentuje zbrodnie niemieckie popełniane w Polsce i walkę Polaków przeciw agresji niemieckiej rozpoczętą natychmiast od 1 września 1939.
Karski, będąc zmuszony przez amerykańskiego wydawcę do zbeletryzowania swojej opowieści o polskim
Tajnym Państwie, wprowadził do swojej książki wiele niesprawdzalnych wątków fabularnych. Sadkowski wydając książkę konspiracyjnie w Kraju tego robić nie musiał. Same fakty opisujące zbrodnie niemieckie i postawę wobec nich polskiego społeczeństwa stanowią jej profesjonalną, zwartą i od pierwszych zdań wciągającą czytelnika narrację. Prawdopodobnie Jan Karski obdarzony fotograficzną pamięcią korzystał, jeżeli nie z przygotowanego już w końcu 1942 roku tekstu książki Sadkowskiego, to z faktografii nagromadzonej przez DI.
Reprint wydania konspiracyjnego jest pierwszym wznowieniem po siedemdziesięciu latach od publikacji oryginału w okupowanej Warszawie. Poprzedza go część nazwana „Losy Honoru i Ojczyzny”. Na kanwie książki Sadkowskiego zwraca uwagę nie tylko na polskie klęski XX wieku ale także na nasze wielkie zwycięstwa. Opisuje środowisko, w którym żył i działał Z. Sadkowski i ludzie mu bliscy. Część ta napisana została przez Wiktora Jerzego Kobylińskiego, siostrzeńca autora „Honoru i Ojczyzny”, w oparciu o dokumenty rodzinne, notatki i fotografie. Wątki obejmują czas od 11 listopada 1918 do początku lat pięćdziesiątych. Podane jest wiele mało znanych informacji, między innymi o współpracy pomiędzy Gestapo i SS a NKWD podczas zbrodni katyńskiej i o udziale państwa podziemnego w wytyczeniu korzystnej dla Polski obecnej granicy z Niemcami.

Wiktor J. Kobyliński ur 27.02.1941, syn Hanny z Sadkowskich i Wincentego („Longina” ppor WP 1919-20). Bratanek Stanisława (major WP 1914-1945, Bobrujsk, Walki 1919/20, Łubianka, Palestyna, Glasgow). Siostrzeniec Jerzego (ppor WP 1939+), Zbigniewa (autora „Honoru i Ojczyzny” oficer wywiadu 1943+) i Stanisława (plut pdch. WP 1944+) Sadkowskich.
Ukończył na Politechnice Warszawskiej Wydział Lotniczy (Budowa samolotów i rakiet). Był członkiem polskiej Kadry Narodowej w Strzelectwie Sportowym. W Instytucie Lotnictwa (1965-73) pracował przy projektach rakiet meteorologicznych, z których Meteor 2K osiągnął granicę przestrzeni kosmicznej, co zakończyło temat cywilnych rakiet w Polsce. Od 1965 pracował nad komputerowym wspomaganiem prac inżynierskich (na sprzęcie od ZAM-2 do HP); programowaniem urządzeń sterowanych numerycznie, grafiką komputerową. Od połowy lat dziewięćdziesiątych zajmował się kryptologią. Od 1971 r publikował i wielokrotnie aktywnie uczestniczył w międzynarodowych kongresach i sympozjach informatycznych.
Po odkryciu i zebraniu rękopisów, fotografii, listów i ustnych wspomnień rodzinnych od kilku lat pasjonuje się historią Polski.

Szczegóły

ISBN 9788394010003
Autor Kobyliński W.J.
Oprawa broszura
Rok wydania 2014
Format A-5
Stron 154

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl