Wydawca
Nowości
Kurs rysowania postaci z kreskówek.
Kurs rysowania postaci z kreskówek.
34,99 zł 33,32 zł
EGZ.
Kurs rysowania postaci w.2.
Kurs rysowania postaci w.2.
29,99 zł 28,56 zł
EGZ.
Innowacje na rynkach finansowych
Innowacje na rynkach finansowych
38,00 zł 36,19 zł
EGZ.
Kategorie
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit

Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana.

Dostępność: brak towaru
Cena: 50,00 zł 50.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 47,62 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość EGZ.
dodaj do przechowalni

Opis

Lucyna Smykowska-Karaś – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, nauczycielka, animatorka kultury. Zajmuje się problematyką społeczną i kulturalną Górnego Śląska, a przede wszystkim obyczajowością i tożsamością Górnoślązaków. Twórczyni i gospodyni Kawiarenki Kulturalno- Literackiej (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania popularnonaukowe i literackie w Bibliotece Śląskiej, jej gośćmi są uznane autorytety, naukowcy, ludzie świata kultury; ponadto: poetka, eseistka, recenzentka oraz fotografka z zamiłowania i projektantka biżuterii artystycznej z pasji tworzenia.
Prywatnie – żona, mama i babcia
 
SPIS TREŚCI
 Od autora
 Wprowadzenie. Rozważania o śląskiej tożsamości
Od początku. Euzebiusz
Obraz Śląska I połowy XX wieku w pamiętnikach Euzebiusza
Śląsk na linii wysokiego napięcia. Kostek – „Tadeusz”
Rodzina śląska w czasie II wojny. Ślązak w mundurze Wehrmachtu.
Stasiu
Suplement do rozdziału. Ślązak w mundurze Wehrmachtu. Stasiu
Na straży rodzinnej pamięci. Bolek
Prawo do dumnej żałoby. Ema, Stefcia i Lusia od Kostka
Zakończenie
Bibliografia
 
Aneks 1. Zasięgi trzech powstań śląskich
Aneks 2. Rejony działania polskich grup specjalnych przed III powstaniem
śląskim
Aneks 3. Wacław Stacherski, żołnierz i poeta. Wybór wierszy
Aneks 4. Załączniki
 
Wybrany fragment książki:
 
Ostatni, pożegnalny gryps dotarł do rodziców i żony „Tadeusza” wiosną 1947 roku. Przyniósł go były więzień obozu w Auschwitz na zapamiętany adres przy ulicy Batorego 2 w Katowicach, gdzie mieszkali Wróblowie i gdzie w czasie okupacji był konspiracyjny punkt kontaktowy. Anonimowy posłaniec wręczył go nic o sobie nie mówiąc, tylko tyle, że pochodzi z Chorzowa i że wiele przeszkód pokonał, by ten list przekazać rodzinie zabitego współtowarzysza niedoli, któremu to przyrzekł tuż przed egzekucją. Nosił go w bucie, ukryty między obcasem a podeszwą i mimo rewizji, jaką hitlerowcy przeprowadzili podczas zarządzonej przez nich ewakuacji obozu, ocalił tę małą kartkę papieru – świadectwo męczeństwa – od zniszczenia i zbezczeszczenia przez wroga. Pozostał wierny nie tylko koledze, ale również samemu sobie, wypełniając tak trudną misję.
    Małą kartkę, mniejszą niż ze szkolnego zeszytu, pożółkłą i sfatygowaną,   złożoną we czworo, trzymam delikatnie w dłoniach tak, jak się trzyma relikwie najświętsze. Papier jest już prawie przetarty dlatego delikatnie rozprostowuję i ze wzruszeniem przyglądam się słowom zapisanym kopiowym ołówkiem. Nie trudno je odczytać, mimo, że papier pokryty jest brązowymi plamami. Te plamy, a raczej regularnie odciśnięte ślady, to znaki pochodzące z rdzy od gwoździ buta, w którym list był przechowywany.
   6.01.1945
strona 1
   „Najukochańsi Rodzice, jestem po wyroku – za parę godzin, a może minut mnie zabiją. Proszę Was nie rozpaczajcie. Życie daję za Ojczyznę. Bóg ostatnie chwile naprawdę daje dobre, bo duchowo jestem silny. Przyjąłem w Nowy Rok Komunię Świętą, tak, że idę na śmierć pojednany z Bogiem. Proszę Was módlcie się dużo za mnie. Mamo opiekuj się dobrze i wychowuj Krysieńkę i Stasieńka aż moja kochana Lusia wróci. Żyjcie szczęśliwie razem z wszystkimi pozostałymi. Żegnajcie z Bogiem i Wy kochani teściowie, krewni, żegnajcie działeczki, moje małe sierotki. Żegnaj Bolku i Stefciu, szwagrowie i szwagierki.”
strona 2
  „Najukochańsza Lusieńko, do końca mego życia myślę o Tobie, bo tylko Ciebie jedyną moją kocham nade wszystko. Żegnaj. Zostań z Bogiem. Duch mój będzie zawsze z Tobą i dziateczkami. Lusieńko bądź silną. Daj dzieciom moje nazwisko, staraj się o nie. Żyj beztrosko z Bogiem. Mam silną wiarę w Boga i Przeczystą Panienkę.
Żegnajcie – z Bogiem,
Mąż, ojciec, syn, brat, zięć i szwagier Kostek.”

Szczegóły

ISBN 9788360781937
Autor Smykowska-Karaś
Oprawa broszura
Rok wydania 2017
Format b5
Stron 598

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl