Wydawca
Nowości
Masaż orientalny.BIO-STYL
Masaż orientalny.BIO-STYL
27,00 zł 25,71 zł
EGZ.
Scarlett.Gabriel legend #2
Scarlett.Gabriel legend #2
39,90 zł 38,00 zł
EGZ.
PS Tęsknię za tobą.Postscriptum#2
PS Tęsknię za tobą.Postscriptum#2
39,90 zł 38,00 zł
EGZ.
Prowincja grzechu
Prowincja grzechu
39,90 zł 38,00 zł
EGZ.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit

Poradnik eksploatacji obiektów budowlanych

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 120,00 zł 120.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 114,29 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość EGZ.
dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Stan prawny na dzień 31.10.2020

Poradnik jest poświęcony złożonym zagadnieniom techniczno-prawnym – związanym z eksploatacją obiektów budowlanych. Jest to obszar budownictwa, który obejmuje obiekty budowlane dominujące ilościowo w środowisku naszego życia. Są one tworzone dla realizacji różnorodnych potrzeb ich użytkowników, a sposób ich eksploatacji wpływa, w wieloletnim okresie ich istnienia, w zasadniczym zakresie na stan techniczny obiektów, który determinuje nie tylko warunki życia ale również bezpieczeństwo użytkowników, a wielu przypadkach wpływa również istotnie na otoczenie obiektów budowlanych. W książce:

 • Omówiono kompleksowo zagadnienia, których znajomość jest niezbędna dla właściwej w procesie wieloletniej eksploatacji obiektów budowlanych.
 • Zilustrowano uproszczony model systemu eksploatacji, w którym wyróżniono składowe jego elementy, takie jak obiekt budowlany jego otoczenie oraz podsystemy użytkowania, utrzymywania i zarządzania.
 • Scharakteryzowano kolejno podstawy prawne funkcjonowania systemu eksploatacji obiektów budowlanych, wyróżniając istotne przepisy prawa budowlanego oraz przepisy z obszaru budownictwa, które powinien znać właściciel (zarządca). Omówiono pojęcie obiektu budowlanego, klasyfikację obiektów, zagadnienie właściwości obiektu, stanu obiektu i procesu zmiany stanu pod wpływem oddziaływań występujących
  w przewidywanym okresie jego użytkowania.
 • Omówiono wymagania techniczne, stawiane w art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, w zakresie projektowania, budowy, użytkowania i utrzymywania obiektu, zwracając szczególną uwagę na wymaganiach podstawowych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane – odnoszących się do zagadnienia bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania.
 • Omówiono podstawowe informacje odnoszące się do pojęcia bezpieczeństwa obiektu budowlanego, konieczności i form monitorowania stanu bezpieczeństwa w szerokim ujęciu, w tym również czynności kontrolne dokonywane przez organy państwowe
  w procesie eksploatacji obiektu budowlanego. Na tym tle omówiono ustawowe obowiązki właściciela (zarządcy) obiektu budowlanego w procesie eksploatacji obiektu budowlanego eksponując najważniejsze problemy związane z tym procesem. Do problemów tych zaliczono, miedzy innymi problemy: zawilgocenia, utrzymania obiektu
  w okresie zimowym, usuwania azbestu, termomodernizacji, korozji, samowoli budowlanych, zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych oraz utrzymania zieleni – sygnalizując ich istotę oraz stosowane metody rozwiązywania.
 • Podkreślono bardzo ważną rolę okresowych kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych – stanowiących wstępny etap diagnostyki obiektów budowlanych, omówiono formy i zakres badań diagnostycznych oraz odniesiono się do wymagań w zakresie sporządzania opracowań technicznych jako efektów tych badań, wyjaśniając problem kompetencji do ich wykonywania.
 • Zasygnalizowano również podstawowe elementy procedury oceny stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych.
 • Przedstawiono definicje i klasyfikacje robot budowlanych, przyjęte w przepisach prawa – z uwagi na fakt podejmowania przez właścicieli i zarządców różnych robot budowlanych w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, eksponując w szczególności ustawę – Prawo budowlane. Wyjaśniono również zasady analizy robot budowlanych z uwagi na uwarunkowania prawne ich realizacji oraz zagadnienie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.
 • Omówiono obowiązki i uprawnienia osób uczestniczących w inwestycyjnym i eksploatacyjnym procesie budowlanym, eksponując wiele praktycznych aspektów tych działalności. Przedstawiono i omówiono liczne obowiązki właściciela (zarządcy) wynikające z różnych przepisów prawa.
 • Zawarto również niezbędne informacje w zakresie działań organów administracji publicznej, właściwych w sprawach robot i obiektów budowlanych – w szczególności informacje o działalności kontrolnej organów nadzoru budowlanego w eksploatacyjnym procesie budowlanym.
 • Zasygnalizowano zagadnienie naruszeń przepisów ustawy – Prawo budowlane w procesie eksploatacji obiektów budowlanych i ich skutki prawne, w tym problem odpowiedzialności prawnej z tytułu niewłaściwej eksploatacji obiektu budowlanego, a także wybrane orzecznictwo w zakresie procesu eksploatacyjnego obiektów budowlanych.

Z uwagi na konieczność zlecania przez właściciela (zarządcę) obiektu wielu czynności (między innymi związanych z potrzebą dokonywania diagnostyki budowlanej) osobom uprawnionym do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie – w pracy starano się wyjaśnić najważniejsze problemy dotyczące właściwego odczytania licznych przepisów prawa i ich stosowania, w tym celu aby właściciel miał możliwie pełne rozeznanie w zakresie licznych złożonych zagadnień techniczno-prawnych i mógł czuć się partnerem do dyskusji w zakresie eksploatacji swojej nieruchomości.

W książce, do wyjaśnienia wielu przepisów prawa, budzących wątpliwości wykorzystano orzecznictwo sądów administracyjnych (WSA, NSA), Sądu Najwyższego oraz wyjaśnienia problemów techniczno-prawnych i sposobów ich rozwiązywania publikowane w: literaturze specjalistycznej (por. wykaz literatury) a także na łamach czasopism specjalistycznych, takich jak: Administrator, Budownictwo i Prawo, Materiały Budowlane, czy Inżynier Budownictwa oraz zamieszczone na stronie internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

W opracowaniu niniejszej książki wykorzystano, w szczególności, informacje zawarte w pracy A. Baryłki i J. Baryłki (2016), które zostały uzupełenione i uaktualnione zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawa.

Zagadnienia omówione w niniejszej książce zgrupowano w 12 rozdziałach, przedstawiając liczne schematy i algorytmy postępowania w celu ułatwienia zrozumienia założonych problemów techniczno-prawnych występujących w procesie eksploatacji obiektów budowlanych.

Zamiarem autora książki było zebranie w jednej pozycji najważniejszych zagadnień, które będą przydatne dla Czytelników zajmujących się w praktyce zagadnieniami eksploatacji obiektów budowlanych. Na potrzebę opracowania, które zawierałoby najważniejsze informacje techniczno-prawne – zwracali wielokrotnie uwagę właściciele i zarządcy nieruchomości, z którymi kontaktowałem się w ramach współpracy przy realizacji opracowań technicznych eksploatowanych obiektów budowlanych o różnym przeznaczeniu.

Autor książki zdaje sobie sprawę, że pomimo starań w zakresie zachowania poprawności układu treści i jej zawartości, w pracy o znacznej objętości oraz dużej złożoności problemowej, mogą znaleźć się niezamierzone nieścisłości, powtórzenia lub błędy.
w kolejnych jej wydaniach.

Praca zawiera informacje aktualne, z uwagi na stan prawny obowiązujący w dniu 31.10.2020 r., w tym uwzględniające zmiany wprowadzone w 2020 r. w ustawie – Prawo budowlane dotyczące zakresu procesu inwestycyjnego, mające w założeniu uprościć procedury budowlane, a w szczególności usunąć nadmierne obowiązki po stronie inwestora oraz doprecyzować regulacje budzące wątpliwości interpretacyjne. Zmiany objęły ponad 50 przepisów ww. ustawy oraz szereg innych ustaw. Najważniejsze zmiany, uwzględnione w niniejszej pracy, dotyczą nw. zagadnień:

 • podziału projektu budowlanego na trzy zasadnicze części,
 • liczby dokumentów na etapie składania wniosku o pozwolenie na budowę,
 • zmian w zakresie uzyskiwania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.
 • ustalenia, jakie roboty budowlane wymagają dokonania zgłoszenia zamiast uzyskania pozwolenia na budowę, a jakie nie wymagają ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia,
 • wzmocnienia bezpieczeństwa pożarowego w przypadku zmiany sposobu użytkowania budynku lub jego części,
 • granicznego 5-letniego terminu dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę,
 • wprowadzenia łatwiejszej legalizacji „starych” samowoli budowlanych,
 • nowego sposobu wyznaczania obszaru oddziaływania obiektu, a także
 • nowych zasady udzielania odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.

Książka skierowana, w szczególności, do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, może e być ona również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, osób starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych oraz wszystkich osób interesujących się praktycznymi zagadnieniami budownictwa.

Szczegóły

ISBN 9788395177620
Autor Baryłka
Oprawa broszura
Rok wydania 2020
Format b5
Stron 628

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl