Producenci
Kategorie
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit

Przyczyny powstawania i zwalczania osadu spęczniałego

Dostępność: brak towaru
Cena: 16,00 zł 16.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 15,24 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz
dodaj do przechowalni

Opis

Masowy rozwój mikroorganizmów nitkowatych w oczyszczalniach ścieków często prowadzi do zaburzeń procesu sedymentacji osadu czynnego. Tworzenie się osadu spęczniałego powoduje zwiększenie objętości osadu czynnego i utrzymywanie się go w postaci grubej warstwy w osadniku wtórnym. Wykształcenie się osadu pływającego (wyflotowanego) powoduje jego pływanie na powierzchni osadnika. Wcześniejsze badania wykazały, że zaburzenia te powodowane są przez ok. 30 odmian organizmów nitkowatych.W ramach projektu KfW-A 5.5 przeprowadzono w Bawarskim Zakładzie Badań Wody (Bayerische Landesanstalt fur Wasserforschung) badania dotyczące roli drobnoustrojów nitkowatych w zaburzeniach eksploatacji oczyszczalni ścieków. Badania te były prowadzone na zlecenie LAWA (Landerarbeitsgemeinschaft Wasser) oraz Kuratorium Gospodarki Wodnej. Obejmowały one zarówno szerokie studium literatury jak i badania laboratoryjne, prowadzone w urządzeniach osadu czynnego, (opublikowane przez H. Lemmer w Korr. Abw. 37, 54-60, 1990).Dla 20 różnych organizmów nitkowatych występujących w osadzie czynnym opracowano na podstawie danych z literatury fachowej informacje o ich występowaniu w różnych warunkach eksploatacyjnych oczyszczalni i w różnych rodzajach ścieków. Poza tym scharakteryzowano fizjologiczne i ekologiczne właściwości tych organizmów, którymi posłużono się następnie do określenia strategii wzrostu tych organizmów w osadzie czynnym jak również scharakteryzowano metody ich zwalczania. Mikroskopowe oznaczanie organizmów tworzących nitki w osadzie czynnym jest jeszcze dyscypliną stosunkowo młodą, tak więc większość pozycji literatury na temat osadu spęczniałego i wyflotowanego nie zawierała jeszcze danych o tym, które organizmy tworzące nitki są odpowiedzialne za zaburzenia w eksploatacji. Stąd też można było z ok. 600 pozycji literaturowych wykorzystać jedynie ok. 150. Są one podane na końcu niniejszej pracy.

Dla poszczególnych organizmów nitkowatych zamieszczono informacje dotyczące:
• ich występowania (rodzaj ścieków, typ oczyszczalni, zakres obciążenia osadu, zawartość tlenu, stosunek węgla do azotu, względnie węgla do fosforu w dopływie do stopnia biologicznego
• ich cech fizjologicznych i ekologicznych (aerobioza, optymalna temperatura i pH, wzgl. dopuszczalny przedział pH, źródła 
węgla, energii, azotu, fosforu i siarki, parametry kinetyczne wzrostu (Umax, wartości K5, ilość powstających komórek i in.), substancje zapasowe i substancje przyspieszające lub hamujące wzrost
• ich zachowania się podczas wzrostu i podczas przeprowadzania badań oraz opis czynników, które selekcjonują je w biocenozie osadu czynnego.
Przedstawione i ocenione zostały różnorodne metody ich zwalczania. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować za dobrą współpracę grupie roboczej ATV 2.6.1 „Osad spęczniały i wyfiotowany - biologiczne substancje dodatkowe" (kier.: F. Sarfert, Berlińskie Zakłady Wodne).
Niniejsze sprawozdanie jest pozycją pomocniczą, stanowiącą podstawę roboczą do opracowania skutecznych metod zwalczania organizmów nitkowatych w osadzie czynnym po ich identyfikacji. Powinno być ono aktualizowane w miarę uzyskiwania nowych wyników badań.
Grupa robocza ATV - 2.6.1 opracowała w latach 70. metodykę oznaczania organizmów nitkowatych w osadzie czynnym, czego wynikiem jest „Podręcznik mikroskopowego badania osadu czynnego" autorstwa D. H. Eikelboom i H. J. J. v. Buijsen (l wydanie polskie 1999 Wydawnictwo „Seidel-Przywecki" Sp. z o. o.). Książka ta jest napisana przystępnie, bogato ilustrowana i bardzo przydatna przy oznaczaniu organizmów nitkowatych w osadzie czynnym. Poleca się ją do zilustrowania poniższego sprawozdania.
Poza tym Bawarski Oddział ATV, przy współpracy z grupą roboczą ATV-2.6.1, prowadzi w Monachium kurs mikroskopowego oznaczania organizmów nitkowatych w osadzie czynnym (kier. H. Lemmer, W. Popp). Członkowie grupy roboczej ATV 2.6.1 chętnie udzielają informacji i odpowiadają na pytania z zakresu tematyki: „Osad spęczniały i wyfiotowany".

Dr Hilde Lemmer, Dipl. Biol.
Monachium, maj 1991  

Szczegóły

Autor LEMMER-
Oprawa broszura
Rok wydania 2000
Format A-5
Stron 112

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl