Z dziejów górnictwa węglowego w Lędzinach. Cz.II Kopalnia Piast.

Pan Rafał Bula nie stara się pisać monografii historycznej. Celem, który sobie postawił, jest przywrócenie do zbiorowej pamięci mieszkańców Lędzin, a szerzej całego byłego powiatu pszczyńskiego i Górnego Śląska, wydarzeń związanych z powstaniem i rozwojem górnictwa.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Zwyczaje i obrzędy świąteczne dawniej i dziś w Bieruńskich Rodzinach.

Zwyczaje i obrzędy świąteczne dawniej i dziś w Bieruńskich Rodzinach
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Strażacy w służbie społeczności lokalnej. W latach 1998-2018. Historia, tradycja, współczesność jednostek PSP w powiecie bieruńsko-lędzińskim.

Strażacy w służbie społeczności lokalnej. W latach 1998-2018. Historia, tradycja, współczesność jednostek PSP w powiecie bieruńsko-lędzińskim.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Śląsk, którego nie ma.

Śląsk: zapomniane obiekty industrialne, familoki, cmentarze, pałace...
Jaką historię mogą nam opowiedzieć?
Gospodarczo XX wiek był dla Śląska czasem spektakularnego rozwoju i niezwykłej transformacji. Na początku stulecia schludne ulice miast i miasteczek tętniły życiem. Wspaniałe, majestatyczne kamienice i gmachy użyteczności publicznej wyrastały jak grzyby po deszczu. Rozwijał się przemysł, mnożyły się fortuny. W głowach miejscowych architektów powstawały śmiałe koncepcje modernizacji Katowic, Gliwic, Bytomia, Zabrza. Pomysły te pozostały jednak w sferze planów, politycznie bowiem XX wiek był czasem zawieruchy. Przyniósł dwie wojny światowe, przesunięcia granic, wielkie migracje. Zmieniło się wszystko, włącznie z własnością i przeznaczeniem miejscowych budynków. Niektóre z nich pozostały żywe, w ten czy inny sposób służyły kolejnym pokoleniom mieszkańców regionu. Inne popadły w zapomnienie i dziś straszą pustymi oczodołami okien i osypującym się ze ścian tynkiem.
Książka Kamila Iwanickiego stanowi próbę ponownego ożywienia tych fantomowych, zapomnianych miejsc. Kolejna po bestsellerowych Familokach pozycja w dorobku autora jest równocześnie opowieścią o ludziach, którzy niegdyś żyli na Górnym Śląsku; albo opuścili swój Heimat dobrowolnie, albo zostali do tego przymuszeni. To zbiór historii z różnych czasów, zapis dociekań autora, od lat badającego fenomen i specyfikę Górnego Śląska przez pryzmat geografii, przemysłu, architektury i społeczności, której poszczególni członkowie wywarli przemożny wpływ na charakter regionu. Znakomity pretekst do samodzielnego eksplorowania śląskich tajemnic, które wciąż czekają na odkrywców.
Oto ostatnie ślady Heimatu: zapomniane miejsca Górnego Śląska
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
100 lecie Chóru Parafialnego w Chełmie Śląskim.

Dumą każdej parafii jest chór, którego znaczenie jest nieocenione zarówno dla liturgii,
jak i rozwoju życia kulturalno-religijnego całej wspólnoty parafialnej.
Na przestrzeni stu lat śpiewało w nim kilka pokoleń chórzystów.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Zabrze - Portret miasta. Album 627kart pocztowych z XIX-XXIw

Pozwalają na to kartki pocztowe w których znajduje sie odbicie miejsc, czasów i ludzi.
Album składa się z 627 kart pocztowych, pokazujących Zabrze oraz dzielnice, utrwalając na swoich stronach miejsca które okazały sie niezmiennie oraz takie, które przemineły lub zmieniły się nie do poznania.
Kartki – drobiazgowo opisane – pogrupowane są w rozdziały.
Poprzedza je historyczny esej.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Sekrety Bytomia.

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Sekrety Mysłowic.

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Sekrety Katowic. cz.2

W jednym z mieszkań w Bogucicach pewnej nocy prawdziwy Magik słowa napisał zdanie, które przeszło do historii: Ja to ja, więc jako ja chcę być znany, prawdziwy jak prawdziwek, nie jak sweter z anilany. 75 lat wcześniej dwudziestokilkuletni Antoni Pierzchalski został prezesem „Espe-Filmu”, jednak jego – dla odmiany – zapamiętano jako kanciarza, hochsztaplera, oszusta, złodzieja i zdrajcę, który z pewnością nie zasłużył na chwilę relaksu w wyłożonej kafelkami małej łazience z żeliwną wanną i dużym lustrem w hotelu Katowice. Mógłby liczyć ewentualnie na nawiedzone wnętrza willi Grundmanna. Cofnijmy się jeszcze o 27 lat. Na jednej z ulic Wyspiański spotyka dziewczęta ładne, głupiuteńkie, sądząc z wyrazu twarzy, może więc namówi je na wspólne oglądanie Wiktorii rzucającej wieniec? Gdyby mógł podróżować w czasie, na ulicy Dworcowej napotkałby Prusa podziwiającego mieszczańskie kamienice albo lekarkę odkrywającą tajemniczą chorobę Burowca i Szopienic. Ale Ty nie bądź jak Wyspiański! Otwórz Sekrety Katowic i zacznij podróżować w czasie już TERAZ! PS Na koniec zagadka: dla Chruszczowa zbudowano willę, dla robotników domki prosto z Finlandii, a dla kogo mieszkania w „Gwiazadach”?
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Kajś edycjo Ślonsko.

Bez wiynkszość życio widzioł żech Ślonzokow za jaskiniowcow ze kilofym i roladom. Swoja ślonskość żech wypiyroł. We podstawowce pani Chmiel grała nom na cyji Rota, a jo niy mioł pojyńcio, iże tyn Niymiec ze pieśni, co pluje we tworz, ôn boł moj praôjciec. Ô swojich korzyniach żech wiedzioł mało. Niy wierzoł żech, iże na Ślonsku przed wojnom sie ôdbyła jako historyjo. Moji antynacio byli choby z inkszyj planety, nosiyli jakeś niymożebne miana: Urban, Reinhold, Lieselotte. Niyskorzij była ta nazistowsko burdelmama, major z Kaukazu, prastarzik na „delegacyjach” w Polsce we wrześniu 1939, nagrobek ze zeszkrobanym mianym przi kompoście. Coś pynkało. Spokopioł żech, iże za ôgrodzyniym trefiyła sie alternatywno historyjo, dzieje ôdwrocone na rymby. Postanowiołch sie posmykać po ôkolicy, sprobować słożyć to w cołkość. I czegoch tam niy znod: hned milijon ludzi, co deklarujom norodowość, co „niy istniyje”, katastrofa ekologiczno niyznomych mior, gyszichty ô polskij koloniji, ô separatyzmach i ludzi, co idom niy za tym manszaftym, co trza. Ôto naszo silezjogonijo. Zbigniew Rokita „Autor tyj ważnyj ksionżki wyznowo, iże dugo sie przeproszoł ze swojom ślonskościom. Teroz pomogo nom zrozumieć dramat krajiny, co leży na pograniczu kultur i historyje – czymu Ślonsk durch je „kajś”, a niy w cyntrum polskij świadomości.” Małgorzata Szejnert
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Mikołajek Ślónski przekłod.

Francusko klasyka dlo bajtli "Le Petit Nicolas" ôd Rene Goscinnego ze ôryginalnymi ôbrozkami Jean-Jacques'a Sempé we ślōnskim przekładzie Grzegorza Buchalika! Na 144 strōnach moc szpasu, do tego w ksiōnżce znojdziecie audiobooka.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Samosiejki po krajsplesku.

„Samosiejki po krajsplesku” to zbiór opowiadań bazujących na wspomnieniach z przeszłości i napisanych w orginalnym języku, jakim posługiwano się na ziemi pszczyńskiej jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Niestety, tak brzmienie prastarej mowy, jak krój tradycyjnego i skromnego, acz w szczególe bardzo różnorodnego ubioru, czy też pragmatyczny styl życia wraz z upływem lat i pokoleń uległy nieodwracalnym zmianom. Niechaj tych kilka opowiadań będzie wyrazem szacunku wobec naszych zacnych Przodków i jakże miłym sercu wspomnieniem przeżytych z nimi wspaniałych i niezapomnianych chwil.
ISBN 978-83-961115-2-4
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
JUDEJ albo Testament ONY.

Jeżeli „zbrodnia wojenna" podlega gradacji, to najwyższym i zarazem najhaniebniejszym jej stopniem jest krzywda zadana dziecku.
Ta bowiem jak ropiejąca zadra tkwi w sercu, staje się krzyżem i niczym swąd snuje się aż po kres dni ofiary
Powieść antywojenna obrazująca krzywdę i oddziaływanie wojny na psychikę dziecka, jak również wpływ na dorosłe życie ofiary.
Na frankfurckim cmentarzu Tomasz spotyka Onę, ducha spoczywającej tam Polki skazanej na obóz pracy za ukrywanie Żydów
Kobieta opowiada o rozstrzelanej rodzinie żydowskiej oraz o obietnicy odnalezienia chłopca, który zaginął w getcie.
Na pożegnanie zostawia sześć kamieni, które miały zostać złożone na grobie zamordowanych.
Tomasz w jej słowach dopatruje się szyfru i odbiera je jako testament. W celu wypełnienia ostatniej woli Ony
postanawia odnaleźć miejsce kaźni i pochówku żydów oraz rozwikłać zagadkę losów zaginionego chłopca.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli.

Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
