Dachy. Zasady kształtowania i utrzymania.

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 69,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
69.00
Cena netto: 65,71 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Dachy

Stan techniczny pokryć dachowych oraz konstrukcji dachów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość obiektów. Dlatego tak ważna jest znajomość zagadnień dotyczących projektowania, wykonania oraz utrzymania dachów i stropodachów zgodnie z wymaganiami i ich przeznaczeniem.
W publikacji Autor w przystępny sposób wyjaśnia wszelkie zjawiska mające wpływ na stan techniczny pokryć dachowych. Prezentuje m.in. mechanizmy i uwarunkowania wymiany ciepła oraz wilgoci przez dachy oraz stropodachy budynków. Podaje najczęściej występujące przyczyny oraz powstające skutki zawilgocenia tych przegród budynków. Zwraca uwagę na oddziaływanie śniegu na pokrycie dachowe oraz skutki wynikające z niewłaściwego odśnieżania połaci dachowej. Autor prezentuje także przykłady wadliwych rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych dachów i stropodachów budynków.
Książka stanowi doskonałe uzupełnienie wiedzy dla praktyków zajmujących się zarówno projektowaniem, jak i wykonawstwem dachów. Jest również dobrym materiałem dydaktycznym dla studentów na kierunkach budowlanych oraz dotyczących zarządzania nieruchomościami i ich wyceny.

W przedmowie Autor słusznie uzasadnił podjęcie tematu dachów - zmianami w procedurach ich konstruowania i obliczania, wymagającymi stosowania nowoczesnych narzędzi wspomagających (komputerów, programów oraz oprzyrządowania badawczego). Przedstawił z jakiego oprzyrządowania korzystał kreując w pracy szereg ciekawych rozwiązań konstrukcji dachów. [...] Autor uczy czytelnika (studenta, projektanta konstrukcji, architekta) jak spełniać wymagania techniczne i przy pomocy jakich narzędzi to osiągnąć. Są to narzędzia nowoczesne: techniki komputerowe, zaawansowane programy numeryczne i zbudowane na nich analizy i wytyczne konstrukcyjno — fizykalne. Publikacja jest wysoce przydatna w dydaktyce prowadzonej na kierunkach technicznych: budownictwo, architektura, inżynieria środowiska, przy realizowaniu przedmiotów: budownictwo ogólne, fizyka budowli, konstrukcje drewniane, konstrukcje Żelbetowe i stalowe, technologie budowlane, organizacja budowy, kosztorysowanie, specjalistyczne przedmioty architektoniczne, konserwacja zabytków, remonty konstrukcji budowlanych i inne. Istotną zaletą publikacji jest jej strona ilustracyjna związana z wykorzystaniem wielu materiałów pochodzących z bogatych źródeł własnych Autora. Książka prezentuje szereg indywidualnych rozwiązań o różnym stopniu prawidłowości, zaczerpniętych z Jego praktyki eksperckiej i projektanckiej. To wielka zaleta tego dzieła, wyróżniająca je na tle dotychczasowej literatury przedmiotu.
Dr hab. inż. Andrzej Dylla, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
W książce „Dachy" dr inż. D. Bajno postawił sobie za cel podanie, na podstawie bogatego dorobku badawczego i projektowego, praktycznej wiedzy z zakresu projektowania, realizacji, eksploatacji oraz renowacji dachów i stropodachów budynków. We wstępie podany został przegląd konstrukcyjno-materiałowych rozwiązań najczęściej stosowanych dachów budynków. Ponieważ dachy są ustrojami budowlanymi zamykającymi budynki od góry dlatego chronią je od różnorodnych wpływów otaczającego środowiska zewnętrznego. Z tego względu są to złożone przegrody zewnętrzne, przez które w istotnym stopniu zachodzą procesy wymiany ciepła i wilgoci. Zatem Autor opracowania słusznie stwierdza, iż głównym zadaniem konstruktorów, a zwłaszcza projektantów, jest umiejętność przewidywania przebiegu tych zjawisk w konstrukcjach dachów i stropodachów przy uwzględnieniu różnych okresów eksploatacji budynków. Stan techniczny pokryć dachowych oraz konstrukcji dachów ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo użytkowania oraz trwałość obiektów. Zagadnienia poruszone w opracowaniu cechuje jasność formułowania. Podaje w nich aktualne przepisy oraz normy dotyczące projektowania, wykonania oraz utrzymania dachów i stropodachów zgodnie z wymaganiami i ich przeznaczeniem. Uwzględniając aspekt wpływu szkodliwości materiałów Autor poświęcił podrozdział, w którym przedstawia zagadnienia szkodliwego wpływu azbestu na organizmy żywe. Szczegółowo omawia przepisy określające zasady prowadzenia demontażu i utylizacji materiałów szkodliwych dla środowiska. Biorąc pod uwagę względy projektowania i wykonania dachów Autor przedstawił czynniki, które mają wpływ na wybór konstrukcji dachów oraz dostosowanie do nich rodzaju pokrycia. Dla poszczególnych konstrukcji dachów podał aktualnie stosowane materiały do wykonania konstrukcji dachów oraz pokryć dachowych. Uwzględnił przy tym wady i zalety poszczególnych pokryć dachowych. Zwrócił uwagę na czynniki, które wywierają istotny wpływ na trwałość pokrycia dachowego. Podał przykłady najczęściej stosowanych konstrukcji dachów i stropodachów. Szczególnie istotnymi problemami rozważonymi w książce są zasady kształtowania dachów, obejmujące przepisy w okresie poprzednim oraz uwzględniające obecne wymagania normowe. Przytoczono tu rodzaje obciążeń, które oddziałują na konstrukcje dachowe.
Dr hab. inż. Aleksander Świtoński , Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy

Szczegóły

ISBN 9788301187620
Autor Bajno D.
Oprawa br
Rok wydania 2021
Format b5
Stron 233

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl