Kategorie
Wydawca

Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach. Teoria i praktyka

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 82,00 zł 82.00
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
Cena netto: 78,10 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość EGZ.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Książka zawiera niezbędne w codziennej praktyce informacje, adresowane do osób zajmujących się eksploatacją systemów klimatyzacyjno - wentylacyjnych w obiektach służby zdrowia oraz służb medycznych, epidemiologiczno - sanitarnych, mikrobiologicznych, służb ochrony środowiska, służb bhp, odpowiedzialnych za ograniczanie ryzyka zakażeń przenoszonych drogą powietrzną. Treść publikacji jest na tyle uniwersalna, że może okazać się pomocna również w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, elektronicznym, mechaniki precyzyjnej, w laboratoriach itp. Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza jest istotne także w obiektach bytowych i użyteczności publicznej.
      Pierwsze wzmianki o możliwości przenoszenia zakażeń przez powietrze pojawiały się w czasach antycznych. "Gdy powietrze jest zainfekowane zanieczyszczeniami wrogimi dla rasy ludzkiej, człowiek staje się chory". Tak pisał ojciec medycyny Hipokrates żyjący w V-IV wieku przed Chrystusem w swoim znakomitym dziele "Corpus Hippocraticum".
     Świadomość przenoszenia chorób m. in. przez zainfekowane powietrze nie szła jednak w parze z praktyczną umiejętnością zapobiegania infekcjom. Szczególnie uwidaczniało się to w szpitalach. Zabiegi operacyjne przeprowadzano bez przestrzegania zasad higieny, np. na łóżku pacjenta, gdyż nie wszystkie szpitale miały wydzielone do tego celu sale operacyjne. Mycie rąk nie było wymagane podczas przygotowania do zabiegu. W XIX wieku śmiertelność pacjentów poddanych inwazyjnym zabiegom dochodziła do 75%.
     Współczesne badania dotyczące etiologii chorób i zakażeń doprowadziły do znacznego poszerzenia wiedzy o przyczynach ich powstawania, drogach rozprzestrzeniania i sposobach zmniejszania ryzyka infekcji. Szczególne znaczenie mają tu osiągnięcia epidemiologii i antybiotykoterapii. Dzisiaj możliwość zakażenia nie budzi już takiej grozy, chociaż nie znaczy to, że zagrożenia odeszły w niepamięć. Ryzyko zakażenia istnieje nadal, szczególnie w oddziałach zabiegowych szpitali. W szpitalach wprowadzono procedury i technologie znacznie ograniczające ryzyko infekcji, szczególnie w salach operacyjnych, gdzie jest ono największe. Jednym z istotnych czynników zwiększających ryzyko infekcji okazało się zanieczyszczenie mikrobiologiczne powietrza. Efektywne ograniczenie zakażeń przez zainfekowane powietrze okazało się zadaniem trudnym do zrealizowania z uwagi na brak skutecznych metod oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń mikrobiologicznych.
     Dopiero nowoczesne systemy klimatyzacji - wentylacji o dużej wydajności, wytwarzające strumień czystego powietrza wypierający powietrze zanieczyszczone umożliwiły skuteczne zredukowanie ryzyka zakażenia drogą powietrzną.
     Książka jest praktycznym uzupełnieniem literatury zawierającej teoretyczne podstawy działania instalacji klimatyzacji - wentylacji. Część teoretyczna publikacji obejmuje procesy oczyszczania powietrza, które są bardzo istotne w instalacjach klimatyzacji - wentylacji pomieszczeń służby zdrowia. Wyjątkowość książki polega na tym, że materiał w niej zawarty oparty jest o rzeczywiste doświadczenia zdobyte przez autorów w szpitalach podczas ich projektowania, budowy i eksploatacji. Autorzy dzielą się również doświadczeniem nabytym podczas wykonywania specjalistycznych badań mikrobiologicznych, niezbędnych dla oceny stanu higienicznego instalacji i zdolności usuwania zanieczyszczeń powietrza z wentylowanych pomieszczeń. Zawarte w publikacji informacje są cenne dla praktyków eksploatacji, a po części również dla projektantów i wykonawców, którzy chcą zapoznać się ze specyfiką instalacji szpitalnych, w tym instalacji pomieszczeń czystych. W treści publikacji czytelnik znajdzie także obowiązujące normatywy i zalecenia dotyczące jakości powietrza.

Szczegóły

ISBN 9788392155522
Autor Kaiser K.
Oprawa broszura
Rok wydania 2007
Format b5
Stron 224

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl