Kształtowanie architektury poprzez zmianę rozwiązań budowlanych

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 78,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
78.00
Cena netto: 74,29 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Kształtowanie architektury poprzez zmianę rozwiązań budowlanych
- dr Markiewicz

Ideą przewodnią tej książki jest przedstawienie poprawnego sposobu projektowania. Tematem opracowania jest zatem wpływ rozwiązań projektowych z zakresu budownictwa ogólnego na formę i wyraz architektoniczny budynku.

Książka "Kształtowanie architektury poprzez zmianę rozwiązań budowlanych" jest podręcznikiem przedstawiającym jak zmiana technologii budowy i zastosowanych materiałów zmienia architekturę budynku.
Możliwości różnicowania formy i wyrazu architektonicznego poprzez odpowiedni dobór rozwiązań budowlanych przedstawiono na modelowym przykładzie budynku mieszkalnego, który mimo wspólnej koncepcji i układu funkcjonalnego może być zmieniany pod względem charakteru architektury w wiele odmiennych wariantów projektu.
Poszczególne warianty projektu dobrano i opracowano w taki sposób, aby przedstawić spektrum najważniejszych i powszechnie stosowanych technologii i materiałów budowlanych z jednoczesnym przeglądem form architektonicznych wynikających z ich zastosowania.

Każda z prezentowanych technologii ma charakterystyczne dla siebie sposoby rozwiązania detali przyziemia, ścian zewnętrznych, styku z przekryciem budynku. Są to standardy wypracowane przez lata - niezawodne, bezbłędne i zalecane do stosowania. Te standardowe detale chronią budynek przed wieloma czynnikami zewnętrznymi w najlepszy sposób typowy dla danej technologii - inaczej w budynku szkieletowym, inaczej w murowanym o ścianach jednorodnych a jeszcze inaczej w budynku o ścianach szczelinowych, itd. Odejście od tych wypracowanych standardów naraża na utratę kontroli nad wszystkimi aspektami poprawnego rozwiązania (kontrola przepływu powietrza, kontrola nad wodą opadową, przenikaniem pary wodnej, itp.)

Analizowane w pracy rozwiązania budowlane dotyczą następujących części budynku i styków pomiędzy nimi: fundamentów i strefy przyziemia budynku,ścian zewnętrznych, stropów oraz otworów na stolarkę,przekrycia budynku - dachów stromych lub stropodachów.
Dla wyżej wymienionych części budynku przedstawione są alternatywne rozwiązania budowlane, które pozwalają na kształtowanie i modyfikowanie formy i wyrazu architektonicznego, zarówno w skali całego budynku jak i w skali detalu.

Na formę poszczególnych elementów budynku, a w efekcie i na architekturę całego budynku, duży wpływ ma oddziaływanie czynników zewnętrznych jak wahania temperatury, deszcz, śnieg, wiatr, dźwięki, wibracje, zanieczyszczenie powietrza, itd. Rozwiązania budowlane chronią przed czynnikami zewnętrznymi a wybór konkretnej technologii na każdym z etapów budowy determinuje wyraz architektoniczny w ostatecznym wyglądzie budynku. Jednocześnie wszystko podporządkowane jest ściśle nadrzędnemu względowi - zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim składowym częściom budynku od przyziemia poprzez ściany zewnętrzne a kończąc na przekryciu dachowym.
Poprawne, prawidłowo zaprojektowane rozwiązania budowlane, konstrukcyjne i materiałowe - narzucając cały szereg ograniczeń architektonicznych - pozwalają zapobiec powstawaniu szkód budowlanych i niwelują ryzyko wad i usterek poszczególnych elementów budynku. Najważniejsze jednak jest to, że różne rozwiązania budowlane mogą równie dobrze spełniać te same funkcje ochrony budynku w zupełnie różny sposób, co uświadamia, jak wielka jest rola umiejętnego doboru rozwiązań i materiałów budowlanych w procesie kształtowania budynku.


Część książki omawiającą dostępne technologie i materiały podzielono na trzy grupy dotyczące: przyziemia , ścian zewnętrznych i przekrycia budynku, czyli podstawowej triady architektonicznej.
W każdej grupie przedstawiono 9 opatrzonych numerami odmiennych rozwiązań projektowych, przedstawionych szczegółowo w konkretnych technologiach z odpowiednio do nich dobranym zestawem materiałów budowlanych.
Opatrzone odpowiednim numerem rozwiązanie przyziemia łączy się z opatrzonym tym samym numerem rozwiązaniem ścian zewnętrznych oraz rozwiązaniem dachu, tworząc komplet detali dotyczących danej technologii.

Dla wykazania jak duży wpływ mają rozwiązania budowlane na kształt i wyraz architektoniczny całego budynku owych dziewięć rozwiązań przykładowych detali budowlanych zastosowano do wspólnego projektu modelowego domu mieszkalnego. Efekt końcowy to dziewięć zupełnie różnych zewnętrznie budynków powstałych na bazie tego samego projektu:

1. Budynek o drewnianej konstrukcji szkieletowej
2. Budynek o drewnianej konstrukcji szkieletowo-ryglowej
3. Budynek o drewnianej konstrukcji wieńcowej z ociepleniem od strony wnętrza
4. Budynek murowany ocieplony metodą lekką-mokrą ze stropami drewnianymi
5. Budynek murowany o ścianach dwuwarstwowych ocieplonych metodą lekką-mokrą
6. Budynek murowany o ścianach trójwarstwowych z klinkierową ścianą osłonową
7. Budynek o ścianach jednorodnych z ceramiki poryzowanej
8. Budynek o ścianach jednorodnych z betonu komórkowego
9. Budynek o ścianach dwuwarstwowych z elewacją wentylowaną z cegły elewacyjnej

Ilość przykładowych rozwiązań umożliwia zarówno wybór jednego z nich bez wprowadzania istotnych zmian jak i tworzenie nowych na podobnej zasadzie.

Ostatnia część książki to zestawienie materiałów budowlanych i technologii, zastosowanych w poszczególnych projektach, które powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i które trudno omówić na zasadach ogólnych. W zestawieniu tym zaprezentowane są więc rozwiązania systemowe i produkty z konkretnymi nazwami handlowymi. Zestawienie to pokazuje, że współczesne budownictwo jest w dużej części sztuką odpowiedniego dobierania gotowych rozwiązań systemowych ze standardowymi i narzuconymi przez producenta rozwiązaniami detali.


SPIS TREŚCI:

1. ROZWIĄZANIA BUDOWLANE CHARAKTERYSTYCZNE
DLA RÓŻNYCH TECHNOLOGII BUDOWY

1.1. Przyziemie budynku

Czynniki oddziaływujące na przyziemie budynku
Dostępne rozwiązania budowlane
Rozwiązania przyziemia zastosowane w budynku modelowym
Zestawienie zastosowanych rozwiązań przyziemia

1.2. Ściany zewnętrzne, okna i stropy

Czynniki oddziaływujące na ściany zewnętrzne, okna i stropy budynku
Dostępne rozwiązania budowlane
Rozwiązania ścian zewnętrznych, okien i stropów zastosowane w budynku modelowym
Zestawienie zastosowanych rozwiązań ścian zewnętrznych, okien i stropów

1.3. Przekrycie budynku

Czynniki oddziaływujące na dachy skośne
Dostępne rozwiązania budowlane
Czynniki oddziaływujące na stropodachy płaskie
Dostępne rozwiązania budowlane
Rozwiązania przekrycia zastosowane w budynku modelowym
Zestawienie zastosowanych rozwiązań przekrycia budynku

2. WARIANTY JEDNEGO PROJEKTU MODELOWEGO DLA RÓŻNYCH ROZWIĄZAŃ TECHNOLOGICZNO-MATERIAŁOWYCH

Wspólna koncepcja architektoniczna budynku modelowego
Zestawienie wariantów projektu budynku
Projekt funkcjonalny
Dziewięć projektów budynku modelowego
Rzuty i przekroje poszczególnych wariantów projektu
Podsumowanie

3. MATERIAŁY BUDOWLANE I TECHNOLOGIE ZASTOSOWANE W PROJEKTACH

Izolacje z wełny mineralnej - ISOVER
Ocieplenia ścian zewnętrznych, izolacje balkonów i tarasów, izolacja pomieszczeń mokrych, izolacja murów fundamentowych i piwnic - HENKEL
Beton komórkowy, silikaty - XELLA (Ytong, Silka)
Ceramika poryzowana, klinkier, dachówki ceramiczne - WIENERBERGER
Dachówki betonowe, systemy kominowe - IBF
Blachy pokryciowe, system rynnowy - LINDAB
System okien dachowych - FAKRO
Systemy lekkiej zabudowy wnętrz - RIGIPS

Szczegóły

ISBN 8391695557
Autor Markiewicz-Zahorski Przemysław
Oprawa tw
Rok wydania 2004
Format a4
Stron 184

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl