Modelowanie liniowych i nieliniowych problemów mechaniki ciała stałego i przepływów ciepła w programie ABAQUS
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Niniejszy skrypt zawiera zestaw ćwiczeń pozwalających na zapoznanie się z obsługą programu ABAQUS. Skrypt był pisany z myślą o studentach Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, uczęszczających na zajęcia laboratoryjne z metody elementów skończonych. Jednakże może on być również pomocny dla osób chcących nauczyć się korzystania z programu ABAQUS lub dla osób, które, pracując z innymi programami MES, poszukują rozwiązań konkretnych problemów inżynierskich, tematycznie zbliżonych do ćwiczeń zamieszczonych w tym opracowaniu.
Należy pamiętać o tym, że rozwiązania otrzymywane w metodzie elementów skończonych mają zawsze charakter przybliżony (poza prostymi zagadnieniami dotyczącymi zastosowania prętów i belek). Obliczane przemieszczenia, odkształcenia i co najważniejsze - naprężenia mają zaniżone wartości, co w efekcie nieumiejętnego posługiwania się programem MES na etapie projektowania części maszyn i urządzeń może prowadzić do niebezpieczeństw i zagrożeń podczas ich eksploatacji. W parze z umiejętnością obsługi interfejsu graficznego programu MES musi iść wiedza dotycząca podstaw teoretycznych metody. Spośród książek o tej tematyce wydanych w języku polskim godna polecenia jest praca Gustawa Rakowskiego i Zbigniewa Kacprzyka Metoda elementów skończonych w mechanice konstrukcji.
Ćwiczenia zamieszczone w niniejszym skrypcie dobrane były w taki sposób, aby zaprezentować możliwie wiele opcji programu ABAQUS. Zakłada się, że Czytelnik posiada podstawową wiedzę dotyczącą pracy z programem. Zamieszczone przykłady były przygotowane w wersji 6.8 programu. W przypadku pracy z programem wcześniejszej wersji należy liczyć się z pewnymi różnicami w odniesieniu do tekstu skryptu. Jako uzupełnienie zagadnień ze skryptu zaleca się przeanalizowanie przykładów z podręcznika Getting Started dołączonego do programu. Nazwa podręcznika jest nieco myląca, ponieważ przykłady z Getting Started są w większości skomplikowane. Uczą one prawidłowej pracy z programem oraz właściwego modelowania złożonych zadań. Dodatkowo pokazują, jak diagnozować problemy, jakie mogą się pojawić w trakcie rozwiązywania nieliniowych zadań MES.
SPIS TREŚCI:
Wstęp 5
1. Płaska kratownica 11
2. Płaska rama z przegubem 20
3. Płaska tarcza z otworami równomiernie rozciągana 28
4. Płaska wyżłobiona płyta obciążona ciśnieniem 35
5. Importowanie geometrii utworzonej w zewnętrznych programach CAD 44
6. Tarcza wirująca stałej grubości 52
7. Kontakt walca z płaską płytką 59
8. Połączenie śrubowe pokrywy z kołnierzem 68
9. Modelowanie zadania crash test na przykładzie zderzenia dwóch rur 79
10. Analiza dynamiczna użebrowanej płyty obciążonej wybuchem 87
11. Utrata stateczności wygiętej rury poddanej działaniu obciążeń ściskających i zginających 96
12. Stacjonarny przepływ ciepła w pręcie 102
13. Niestacjonarny przepływ ciepła w płycie grzewczej żelazka 113
14. Naprężenia cieplne w hamulcu tarczowym 121
15. Wskazówki dotyczące samodzielnego studiowania dokumentacji programu ABAQUS 133
Zalecana literatura 134
Szczegóły
ISBN | 9788379341900 |
Autor | Skrzat A. |
Oprawa | br |
Rok wydania | 2019 |
Format | b5 |
Stron | 134 |
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Opinie o produkcie (0)
