Polskie śląskie nazwisko. Rodzinna historia życiem podpisana.

Dostępność: brak towaru
Cena brutto: 50,00 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
50.00
Cena netto: 47,62 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość EGZ.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Lucyna Smykowska-Karaś – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, kulturoznawca, doktor nauk humanistycznych, nauczycielka, animatorka kultury. Zajmuje się problematyką społeczną i kulturalną Górnego Śląska, a przede wszystkim obyczajowością i tożsamością Górnoślązaków. Twórczyni i gospodyni Kawiarenki Kulturalno- Literackiej (od 2007), w ramach której organizuje cykliczne spotkania popularnonaukowe i literackie w Bibliotece Śląskiej, jej gośćmi są uznane autorytety, naukowcy, ludzie świata kultury; ponadto: poetka, eseistka, recenzentka oraz fotografka z zamiłowania i projektantka biżuterii artystycznej z pasji tworzenia.
Prywatnie – żona, mama i babcia
 
SPIS TREŚCI
 Od autora
 Wprowadzenie. Rozważania o śląskiej tożsamości
Od początku. Euzebiusz
Obraz Śląska I połowy XX wieku w pamiętnikach Euzebiusza
Śląsk na linii wysokiego napięcia. Kostek – „Tadeusz”
Rodzina śląska w czasie II wojny. Ślązak w mundurze Wehrmachtu.
Stasiu
Suplement do rozdziału. Ślązak w mundurze Wehrmachtu. Stasiu
Na straży rodzinnej pamięci. Bolek
Prawo do dumnej żałoby. Ema, Stefcia i Lusia od Kostka
Zakończenie
Bibliografia
 
Aneks 1. Zasięgi trzech powstań śląskich
Aneks 2. Rejony działania polskich grup specjalnych przed III powstaniem
śląskim
Aneks 3. Wacław Stacherski, żołnierz i poeta. Wybór wierszy
Aneks 4. Załączniki
 
Wybrany fragment książki:
 
Ostatni, pożegnalny gryps dotarł do rodziców i żony „Tadeusza” wiosną 1947 roku. Przyniósł go były więzień obozu w Auschwitz na zapamiętany adres przy ulicy Batorego 2 w Katowicach, gdzie mieszkali Wróblowie i gdzie w czasie okupacji był konspiracyjny punkt kontaktowy. Anonimowy posłaniec wręczył go nic o sobie nie mówiąc, tylko tyle, że pochodzi z Chorzowa i że wiele przeszkód pokonał, by ten list przekazać rodzinie zabitego współtowarzysza niedoli, któremu to przyrzekł tuż przed egzekucją. Nosił go w bucie, ukryty między obcasem a podeszwą i mimo rewizji, jaką hitlerowcy przeprowadzili podczas zarządzonej przez nich ewakuacji obozu, ocalił tę małą kartkę papieru – świadectwo męczeństwa – od zniszczenia i zbezczeszczenia przez wroga. Pozostał wierny nie tylko koledze, ale również samemu sobie, wypełniając tak trudną misję.
    Małą kartkę, mniejszą niż ze szkolnego zeszytu, pożółkłą i sfatygowaną,   złożoną we czworo, trzymam delikatnie w dłoniach tak, jak się trzyma relikwie najświętsze. Papier jest już prawie przetarty dlatego delikatnie rozprostowuję i ze wzruszeniem przyglądam się słowom zapisanym kopiowym ołówkiem. Nie trudno je odczytać, mimo, że papier pokryty jest brązowymi plamami. Te plamy, a raczej regularnie odciśnięte ślady, to znaki pochodzące z rdzy od gwoździ buta, w którym list był przechowywany.
   6.01.1945
strona 1
   „Najukochańsi Rodzice, jestem po wyroku – za parę godzin, a może minut mnie zabiją. Proszę Was nie rozpaczajcie. Życie daję za Ojczyznę. Bóg ostatnie chwile naprawdę daje dobre, bo duchowo jestem silny. Przyjąłem w Nowy Rok Komunię Świętą, tak, że idę na śmierć pojednany z Bogiem. Proszę Was módlcie się dużo za mnie. Mamo opiekuj się dobrze i wychowuj Krysieńkę i Stasieńka aż moja kochana Lusia wróci. Żyjcie szczęśliwie razem z wszystkimi pozostałymi. Żegnajcie z Bogiem i Wy kochani teściowie, krewni, żegnajcie działeczki, moje małe sierotki. Żegnaj Bolku i Stefciu, szwagrowie i szwagierki.”
strona 2
  „Najukochańsza Lusieńko, do końca mego życia myślę o Tobie, bo tylko Ciebie jedyną moją kocham nade wszystko. Żegnaj. Zostań z Bogiem. Duch mój będzie zawsze z Tobą i dziateczkami. Lusieńko bądź silną. Daj dzieciom moje nazwisko, staraj się o nie. Żyj beztrosko z Bogiem. Mam silną wiarę w Boga i Przeczystą Panienkę.
Żegnajcie – z Bogiem,
Mąż, ojciec, syn, brat, zięć i szwagier Kostek.”

Szczegóły

ISBN 9788360781937
Autor Smykowska-Karaś Lucyna
Oprawa br
Rok wydania 2017
Format b5
Stron 598

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl