SUPLEMENT DO WRZEŚNIA 1939

Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena brutto: 49,90 zł
zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy
49.90
Cena netto: 47,52 zł
bez 5% VAT i kosztów dostawy
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Pin It

Opis

Czytając opracowania dotyczące września 1939 roku, nasuwa się nieodparcie dziwne wrażenie, iż przeciwnikiem armii polskiej były mniej lub bardziej zidentyfikowane oddziały niemieckie czy sowieckie pozbawione obsad – niejako odhumanizowane. Daje się też zauważyć dziwna dysharmonia – oddziały polskie, różnego szczebla, mają swoich dowódców, podwładnych, po prostu ludzi, wtłoczonych w wielką machinę Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej. Po stronie agresorów natomiast padają czasem nazwiska Hitlera, Stalina, dowódców grup armii czy samych armii, ale już dowódcy dywizji czy pułków Wehrmachtu lub RKKA są rzadkością, a dowódcy baonów to niemal „białe kruki". A przecież to ważne, aby znać nazwiska tych, co przyczynili się bezpośrednio lub pośrednio do wymordowania milionów obywateli Rzeczypospolitej, spowodowali gigantyczne straty w kulturze, nauce, gospodarce, zdewastowali niemal całą Europę...
Spowodowało to, że autor postanowił podzielić się z innymi swoim opracowaniem i w niedoskonały sposób, choćby częściowo, tę lukę wypełnić. Aby przybliżyć strukturę organizacyjną niemieckich sił zbrojnych, podane zostały w formie uproszczonej także obsady naczelnych władz wojskowych III Rzeszy (Oberkommando der Wehrmacht) oraz trzech samodzielnych rodzajów wojsk: wojsk lądowych (Oberkommando des Heeres), lotnictwa (Oberkommando der Luftwaffe) i marynarki wojennej (Oberkommando der Kriegsmarine). W każdym z tych rodzajów wojsk zostały przedstawione składy i obsady personalne niemieckich jednostek i oddziałów uczestniczących w agresji na Polskę, w ramach operacji Fall Weiss. Obsady te, jeśli chodzi o wojska lądowe, ograniczone zostały do szczebla kompanijnego i równoważnych odpowiedników, a w przypadku lotnictwa do szczebla dywizjonu. Występują oczywiście pewne odstępstwa od tej reguły, zwłaszcza jeśli chodzi o samodzielne oddziały niższego szczebla. Takie rozwiązanie było podyktowane chęcią uniknięcia zbyt dużych dysproporcji w obsadach poszczególnych oddziałów. Zresztą i tak występują one dość licznie, gdyż nie udało się nawet ustalić wszystkich dowódców pułków...
W części „niemieckiej" znalazł się również niewielki rozdział poświęcony armii słowackiej. Umieszczenie go tym miejscu wiąże się z faktem, iż samo państwo słowackie posiadało ograniczoną suwerenność i faktycznie jego istnienie zależało od dobrej woli Adolfa Hitlera. Poza tym armia słowacka była całkowicie podporządkowana Niemcom, a oddziały uderzające na Polskę podlegały dowództwu 14. Armii.
Nieco inna sytuacja wystąpiła odnośnie armii sowieckiej. Udało się odnaleźć chyba pełny wykaz związków operacyjnych, wielkich jednostek, oddziałów i pododdziałów uczestniczących od 17 września 1939 r. w agresji na Polskę. Jednak i ten wykaz nie jest pozbawiony błędów, gdyż np. w dokumentach operacyjnych z tamtego okresu występują pułki artylerii, których w tymże brak. Można więc domniemywać, iż braki mogą wystąpić PER ANALOGIAM i w innych przypadkach. Autorowi nie udało się jednak tego ostatecznie rozstrzygnąć.
Odnośnie składu sowieckich związków operacyjnych przedstawiony on został nie na dzień agresji lecz docelowy, taki jaki był planowany. Zresztą przedstawiany dotychczas skład na dzień 17 września też prawdopodobnie nie jest zbyt dokładny. Wynika to z faktu, iż na oryginalnych mapach z tamtego okresu, datowanych na 14, 16 czy 17 września znalazły się w rejonach wyładowczych jednostki, które dotychczas nie były wykazywane. Dlatego też, chociaż w przypisach podano skład pierwotny, autor zdecydował się na zaprezentowanie składu docelowego. Zresztą to też jest tylko przybliżona wersja, gdyż już podczas samych działań podległości jednostek sowieckich zmieniały się bardzo często i to nie tylko w ramach korpusów ale i armii. Ponadto, w związku z brakiem większych sił polskich na wschodniej granicy, część jednostek sowieckich wycofywano, na ich miejsce wprowadzając zresztą inne. Tak więc inne składy wykazywane są na dzień 17 września, inne na 19 września, jeszcze inne na 24 września, kolejne zmiany na 28 września i wreszcie na 2 października. Generalnie można się w tym skutecznie pogubić. Przyjęto w opracowaniu więc subiektywnie taką wersję, która mogła być  ostateczna, co nie oznacza, że takową była. Zastrzeżenie to dotyczy przede wszystkim Frontu Ukraińskiego, gdzie zmiany w składzie struktur i podległości, i to istotne, były wprowadzane niemal każdego dnia. Dlatego też skład tego związku strategicznego jest dość dowolnie skonstruowany przez autora. W przypadku Frontu Białoruskiego taka sytuacja niemal nie miała miejsca.

Szczegóły

ISBN 9788393320479
Autor Zarzycki Piotr
Oprawa br
Rok wydania 2014
Format b5
Stron 385

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

Submit
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl