Wszechobecność techniki cyfrowej w życiu współczesnego człowieka nie zawsze idzie w parze z jej faktyczną znajomością i umiejętnością praktycznego posługiwania się układami cyfrowymi. Idąc tym tropem autor przygotował kompendium techniki cyfrowej, w którym przedstawił zarówno rys historyczny, stan obecny, jak i przewidywane kierunki dalszego rozwoju układów cyfrowych.
Czytelnik dowie się z książki co to jest i jak działa zarówno bramka logiczna, jak i: liczniki, rejestry enkodery, multipleksery, pamięci RAM, ROM, FRAM, MRAM, Flash, EEPROM, SRAM, MRAM, a także wiele innych elementów i bloków funkcjonalnych powszechnie stosowanych w technice cyfrowej. Uzupełnieniem książki jest skrócony katalog najpopularniejszych układów CMOS4000.
Książka jest przeznaczona dla uczniów i studentów kierunków technicznych, a także wszystkich elektroników zainteresowanych podstawami układów cyfrowych przedstawionymi od strony praktycznej.
Ze wstępu do książki:
Aby przygoda z techniką cyfrową rozpoczęła się gładko, na początku trzeba przyswoić sobie nieco wiadomości ogólnych, które pozwolą szerzej, jakby z dystansu, spojrzeć na całą \"cyfrówkę\" i we właściwych proporcjach ujrzeć związaną z tym matematykę. Takiemu ogólnemu spojrzeniu poświęcony jest rozdział 1.
W rozdziale 2 są zawarte informacje o elementarnych cegiełkach - bramkach. Dowiesz się, że te elementarne cegiełki można w praktyce realizować w różny sposób.
Rozdział 3 jest poświęcony omówieniu najważniejszych właściwości i parametrów układów cyfrowych. Ma on pokazać, że niestety nie zawsze można pominąć wewnętrzną budowę układu cyfrowego i potraktować go jako czarną skrzynkę.
Rozdział 4 zawiera wiele bardzo ważnych informacji: prezentując zarys historii techniki cyfrowej uświadamia, jakie znaczenie mają dziś historyczne zaszłości. Pokazuje też praktyczne konsekwencje wynikające z budowy wewnętrznej układów scalonych.
Rozdział 5 zawiera mnóstwo pożytecznych informacji dotyczących wykorzystania bramek. Dopiero w tym rozdziale poznasz rozmaite realizacje bramek, wykorzystywane w praktyce. Dowiesz się, na jak wiele interesujących sposobów można wykorzystać bramki.
W rozdziale 6 są omówione przerzutniki i rejestry. Obok bramek właśnie przerzutniki można uznać za elementarne cegiełki techniki cyfrowej. W rozdziale tym znajdziesz bardzo ważne informacje dotyczące szybkości i opóźnień. Właśnie brak wiedzy w tym zakresie jest najczęstszą przyczyną niepowodzeń przy konstrukcji urządzeń cyfrowych.
Rozdział 7 zawiera przegląd niezmiernie pożytecznych, najczęściej stosowanych układów scalonych pełniących rolę generatorów i układów czasowych.
Rozdział 8 jest poświęcony licznikom. Zawiera bezcenne informacje dotyczące subtelności czasowych.
Ponieważ zrozumienie funkcji wszystkich końcówek oraz praktycznych konsekwencji różnic między rozmaitymi licznikami wielu elektronikom przysparza problemów, rozdział 9 też jest poświęcony licznikom.
W rozdziale 10 są omówione inne układy scalone: dekodery, multipleksery, demultipleksery, klucze analogowe, układy arytmetyczne, pamięci i inne. Podane wiadomości wystarczą do praktycznego wykorzystania wielu interesujących układów tego typu.
Dodatek A zawiera omówienie i praktyczne przykłady zastosowania wybranych układów CMOS 4000 według pełnionych funkcji. Jest to bardzo pożyteczne zestawienie, pozwalające na szybki wybór układu, który spełni postawione zadanie.
Dodatek B to skrócony katalog układów scalonych rodziny CMOS 4000.
W dodatku C skrótowo są omówione różne rodzaje pamięci. Nie jest to poradnik dla konstruktora, tylko materiał prezentujący główne rodzaje pamięci oraz kierunki rozwoju.