Opcje przeglądania
Producent
Cena
  • od
    do

Architektura, Budownictwo

Nowa urbanistyka. Metodyka i zasady projektowania według SmartCode.

Nowa urbanistyka. Metodyka i zasady projektowania według SmartCode.
Nowa urbanistyka. Metodyka i zasady projektowania według SmartCode.

Monografia Michała Domińczaka jest pionierskim na polskim rynku wydawniczym opracowaniem omawiającym szczegółowo zasady Nowej Urbanistyki – zyskującego popularność od lat 70. XX wieku w środowisku amerykańskich architektów i urbanistów, a obecnie rozwijanego również w Europie – nurtu, polegającego m.in. na tworzeniu w miastach i dzielnicach placów centralnych, kwartałowej zabudowy, przeprowadzaniu rewitalizacji, uspokojeniu ruchu pojazdów, pierwszeństwie dla pieszych i zaplanowaniu różnych mniejszych form zabudowy i zieleni, takich jak werandy, klomby, zadrzewienie, łącznie z określeniem dróg dojazdowych i miejsc postojowo-garażowych na tyłach domów. "Miasta i dzielnice mają być wielofunkcyjne i przyjazne dla mieszkańców, którzy dzięki architekturze mają tworzyć silne więzi społeczne”.

Praca dokładnie udokumentowana i poprzedzona bogatymi studiami literaturowymi oraz kwerendami i pobytem autora w Stanach, zawiera również jako załącznik pierwszy polski przekład dokumentu SmartCode – opublikowanego w 2000 roku po angielsku i udostępnionego bezpłatnie modelowego systemu kodowania projektów urbanistycznych. 

Jak pisze autor – do powstania tej książki przyczynił się jego sprzeciw wobec degradacji przestrzennej polskich miast, wcześniejsze zainteresowania i prace badawcze oraz wyniki dwuletniego pobytu w Stanach na stypendium fundacji Fulbrighta, które pozwoliły mu zacząć prowadzić na Politechnice Łódzkiej od 2014 roku, po raz pierwszy w Europie, przedmiot poświęcony kodom form przestrzennych, w szczególności SmartCode

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

180,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 171,43 zł

EGZ.

Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych.

Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych.
Mechanika budowli. Metoda przemieszczeń z wykorzystaniem metody elementów skończonych.
Autorzy podręcznika  przedstawią jedną z dwóch metod rozwiązywania prętowych układów statycznie niewyznaczalnych, metody przemieszczeń, w dwóch wersjach, wersji klasycznej i wersji metody elementów skończonych dla układów prętowych. Zagadnienia poruszane w książce obejmują analizę statyczną i analizę liniowej stateczności płaskich i przestrzennych układów prętowych. Każda z przedstawionych wersji zawiera rozważania teoretyczne jak i przykłady obliczeń.
W podręczniku zostały załączone przykłady analizy komputerowej ze zrzutami z ekranu użytych programów, które pozwalają poznać i nauczyć się podstaw tworzenia dyskretnych modeli numerycznych, oraz przeprowadzania obliczeń z wykorzystaniem programów komputerowych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

47,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 44,76 zł

EGZ.

Nowoczesne hydroizolacje budynków z.2. Pokrycia dachowe

Nowoczesne hydroizolacje budynków z.2. Pokrycia dachowe
Nowoczesne hydroizolacje budynków z.2. Pokrycia dachowe

Nowoczesne hydroizolacje budynków. Część 2 – Pokrycia dachowe

Niniejsze opracowanie jest kolejną z serii trzech książek dotyczącej hydroizolacji budynków. Druga część poświęcona jest pokryciom dachowym budynków, będących hydroizolacyjną warstwą przekryć dachowych. Ich zadaniem jest zabezpieczenie dachów budynków przed zawilgoceniem wodami opadowymi i wodami pochodzącymi z topniejącego śniegu – a w konsekwencji przed przenikaniem wilgoci w głąb konstrukcji i do wnętrza pomieszczeń.

Autorka analizuje stosowane materiały, a dla wyrobów w odniesieniu do których normy nie podają szczegółowych wymagań, proponuje optymalne wymagania techniczne wynikające z własnych badań i obserwacji. Prezentuje także rozwiązania zabezpieczania przed wnikaniem wody w rejonie krawędzi i zakładów, jak też w miejscach newralgicznych, np. przy ściankach attykowych oraz w miejscach osadzenia elementów ponad-dachowych.

Książka może być przydatna studentom budownictwa, pracownikom naukowym, jak również wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorom, projektantom i wykonawcom robót hydroizolacyjnych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

69,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 65,71 zł

EGZ.

Eksploatacja obiektów budowlanych. Poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości.

Eksploatacja obiektów budowlanych. Poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości.
Eksploatacja obiektów budowlanych. Poradnik dla właścicieli i zarządców nieruchomości.

W książce omówiono kompleksowo zagadnienia techniczno-prawne, których znajomość jest niezbędna w procesie eksploatacji obiektów budowlanych. Zagadnienia te ujęto w 12 rozdziałach zawierających 97 rysunków i schematów obrazujących złożone procedury postępowania, 12 fotografii oraz wykaz 114 pozycji wykorzystanej literatury technicznej. Książka jest kierowana w szczególności do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych, może być również przydatna dla osób pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie oraz starających się o uzyskanie uprawnień budowlanych, a także wszystkich osób interesujących się praktycznymi zagadnieniami budownictwa.

W pracy:

  1. Omówiono podstawowe pojęcia dotyczące procesu eksploatacyjnego obiektów budowlanych eksponując podstawowe zasady ich użytkowania, utrzymywania i zarządzania.
  2. Scharakteryzowano podstawy prawne funkcjonowania systemu eksploatacji obiektów budowlanych, wyróżniając istotne przepisy prawa budowlanego oraz przepisy z obszaru budownictwa, które powinien znać właściciel (zarządca) obiektu budowlanego.
  3. Omówiono obiekty budowlane jako podmioty procesu eksploatacyjnego, wyjaśniając: pojęcie obiektu budowlanego, klasyfikację obiektów, zagadnienie właściwości obiektu, stanu obiektu i procesu zmiany jego stanu pod wpływem oddziaływań występujących w przewidywanym okresie jego użytkowania oraz wymagania techniczne stawiane w art. 5 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, w zakresie projektowania, budowy, użytkowania i utrzymywania obiektu.
  4. Omówiono obowiązki właściciela (zarządcy) obiektu budowlanego w procesie jego eksploatacji wynikające z różnych przepisów prawa.
  5. Omówiono najważniejsze problemy występujące w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, takie jak zawilgocenie, utrzymanie w sezonie zimowym, utrzymanie zieleni, samowole budowlane, użytkowanie obiektów zabytkowych, termomodernizacja obiektów,  usuwanie azbestu, korozja oraz zmiana sposobu użytkowania obiektów – sygnalizując istotę problemów oraz stosowane metody rozwiązywania.
  6. Omówiono problemy bezpieczeństwa obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji eksponując podstawowe informacje odnoszące się do pojęcia bezpieczeństwa obiektu budowlanego, konieczności i form monitorowania stanu bezpieczeństwa w szerokim ujęciu, w tym również czynności kontrolne dokonywane przez organy państwowe w procesie eksploatacji obiektu budowlanego.
  7. Omówiono zagadnienia diagnostyki technicznej obiektów budowlanych w procesie ich eksploatacji, przedstawiając uwarunkowania tych działań, formy i zakres badań diagnostycznych oraz wymagania w zakresie sporządzania opracowań technicznych jako efektów tych badań. Zasygnalizowano również podstawowe elementy procedury oceny stanu konstrukcji istniejących obiektów budowlanych oraz ich naprawy.
  8. Omówiono, w szerokim ujęciu, zagadnienie okresowych kontroli stanu technicznego obiektów budowlanych, eksponując praktyczne aspekty ich dokonywania i dokumentowania.
  9. Omówiono zagadnienie robót budowlanych podejmowanych w procesie eksploatacji obiektów budowlanych, w tym definicje i klasyfikacje robot budowlanych, przyjęte w przepisach prawa, eksponując w szczególności ustawę – Prawo budowlane. Wyjaśniono również zasady analizy robot budowlanych z uwagi na uwarunkowania prawne ich realizacji.
  10. Omówiono  zadania organów administracji państwowej właściwych w sprawach robót i obiektów budowlanych oraz ich rolę  w procesie eksploatacji tych obiektów.
  11. Omówiono zagadnienie odpowiedzialności prawnej właścicieli i zarządców w procesie eksploatacji obiektów budowlanych związanej z niedotrzymaniem obowiązków związanych z utrzymaniem obiektów budowlanych.
  12. Przedstawiono zagadnienie orzecznictwa w procesie eksploatacji obiektów budowlanych.

 

Dostępność: brak towaru

Cena:

80,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 76,19 zł

Viktoria Park i Tivoli. Restauracje i ogrody.

Viktoria Park i Tivoli. Restauracje i ogrody.
Viktoria Park i Tivoli. Restauracje i ogrody.

Kultura popularna u schyłku XIX w. zaświadczała o nowoczesności miasta tak samo, jak... komunikacja publiczna i wodociąg. W Toruniu kwitła w przedmiejskich salonach Viktoria Park na Mokrem, Tivoli na Bydgoskim Przedmieściu, i innych przybytkach. Ich historie to dzieje miejsc i ludzi: przestrzeni miasta, architektury i jej przemian, właścicieli i zarządców, artystów i konsumentów, twórców i odbiorców. To historie trwania (budowli) i dziania się (imprez), których dopiero koniunkcja buduje obraz kultury Torunia sprzed lat. Nowa książka Katarzyny Kluczwajd Viktoria Park i Tivoli. Restauracje-ogrody ukazuje dzieje kultury miasta przez duże K i kultury popularnej od schyłku XIX w. do roku 1939 (z akcentem na mniej znany okres sprzed 1920 roku). 

W Viktoria Park, zwanym „Dworem Artusa klasy średniej”, działały sceny teatralna i operowa, variétés. Był Pałac Tańca, występy gwiazd i pokazy filmów. Odbywały się turnieje zapaśnicze, wykłady, wiece, imprezy stowarzyszeń, uroczystości świąt państwowych i wielkich rocznic. Wielką rangę ponadlokalną miały: awangardowe widowisko teatralne Król Edyp (1912), pierwszy w Toruniu spektakl Dziadów Adama Mickiewicza (1913), polska Wystawa Przemysłowa (1913) – wszystko to za rządów Joanny Łyskowskiej. Po 1920 roku sławę Parkowi Wiktorii przyniosła Pomorska Wytwórnia Filmowa Marwin-Film (1929–1930). Po upadku restauracji-ogrodu ciąg dalszy historii miejsca to budowa gmachu Sądu Apelacyjnego (1938-1947), opisana dopiero w tej monografii.
 
Specjalnością Tivoli były imprezy niemieckich stowarzyszeń wyznaniowych i koncerty muzyki, także poważnej (m.in. Richarda Wagnera). Lokal był znany za sprawą Pałacu Wrotkowego (1911), święta piwa, wystaw ogrodniczych, Święta Róż, dorocznego Święta Reformacji, wykładów. Po 1920 roku Tivoli zyskało rangę przybytku X Muzy, w okresie okupacji hitlerowskiej – trzeciej w mieście sceny teatralnej. 
Książka, która zawiera wiele nowych ustaleń i niepublikowanych ilustracji, ma służyć mobilizacji do troski o pamięć oraz kształtowaniu poczucia związku z miejscem – jak cała seria Toruńskie przedmieścia sprzed lat, zapoczątkowana przez autorkę w 2018 roku.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

79,90 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 76,10 zł

EGZ.

Zamek w Działdowie. Dzieje budowlane i problemy konserwatorskie

Zamek w Działdowie. Dzieje budowlane i problemy konserwatorskie
Zamek w Działdowie. Dzieje budowlane i problemy konserwatorskie

Po ponad stu latach od podjęcia idei przywrócenia do życia działdowskiego zamku dobiegły końca prace restauratorskie przy głównym skrzydle i jego murach. Prowadzone ostatnio roboty były znakomitą okazją do przyjrzenia się elementom budowli zwykle niedostępnym dla badaczy, do których dostęp możliwy będzie dopiero przy okazji kolejnego kapitalnego remontu budowli. Jest to więc dobry moment do podsumowań dotychczasowych badań nad dziejami budowlanymi zamku.
 
Prezentowana książka nie jest pierwszą publikacją na temat zamku działdowskiego. Jest jednak pierwszą, która koncentruje się na jego architekturze i jej dziejach. Skupia się wyłącznie na faktach związanych bezpośrednio z przemianami architektury i oddziaływującej na nią funkcji obiektu w różnych okresach dziejowych. Jej zadaniem nie jest bowiem opisywanie szeroko pojętego i niezwykle ciekawego kontekstu społecznego czy politycznego w jakim funkcjonował zamek, dlatego nie znajdzie w niej czytelnik informacji biograficznych o osobach mniej lub bardziej związanych z zamkiem (o ile nie mają one wpływu na jego architekturę) czy też opisów wydarzeń politycznych, czy społecznych, dziejących się w zamkowych murach.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 37,14 zł

EGZ.

Uwarunkowania prawne i techniczne procedur geodezyjnych w budownictwie.

Uwarunkowania prawne i techniczne procedur geodezyjnych w budownictwie.
Uwarunkowania prawne i techniczne procedur geodezyjnych w budownictwie.

Monografia zawiera uwarunkowania procedur geodezyjnych i kartograficznych według polskich aktów prawnych (Ustawy i Rozporządzenia). Omawia polskie normy dotyczące geodezji inżynieryjnej, jak również uwarunkowania techniczne dotyczące geometrii budynków według standardów ISO, przedstawiając  koncepcję ich wykorzystania w praktyce geodezyjnej.

 

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

24,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 22,86 zł

EGZ.

Krótkie wykłady z konstrukcji żelbetowych T-1.

Krótkie wykłady z konstrukcji żelbetowych T-1.
Krótkie wykłady z konstrukcji żelbetowych T-1.

Krótkie wykłady z konstrukcji żelbetowych - Tom I

Książka, zgodnie z tytułem, przedstawia kolejne wykłady dotyczące projektowania konstrukcji żelbetowych. Ich układ i treść odpowiadają programowi studiów prowadzonych na Wydziale Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
W pierwszym tomie omówiono podstawy projektowania konstrukcji oraz podstawowe informacje dotyczące stanów granicznych nośności – zginania, ścinania, mimośrodowego ściskania, skręcania, przebicia, mimośrodowego rozciągania i docisku. Położono przy tym duży nacisk na prostotę opisu zjawisk. Na szczególną uwagę zasługują rozdziały dotyczące mimośrodowego ściskania. Sposób ujęcia i opis głównych problemów jest oryginalny, a przy tym łatwy do przyswojenia. W ostatnim rozdziale zamieszczono przykłady obliczeń nawiązujące do treści wykładów.
Książka może być przydatna zarówno dla studentów budownictwa, jak i osób prowadzących zajęcia dydaktyczne. Również projektanci mogą znaleźć w niej omówienie interesujących ich praktycznych problemów.
Tom drugi obejmie zagadnienia związane z kursem Konstrukcje betonowe – elementy i hale.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

35,70 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 34,00 zł

EGZ.

Bezpieczeństwo budowli mostowych.

Bezpieczeństwo budowli mostowych.
Bezpieczeństwo budowli mostowych.

Tytuł ten podsumowuje seminarium Naukowo-Techniczne, które odbyło się we Wrocławiu w dniach 24-26 listopada 2021 roku, organizowane przez Katedrę Mostów i Kolei Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej.
Wstęp:
W ostatnich latach zdarzyło się na świecie kilka głośnych katastrof mostów eksploatowanych często od kilkudziesięciu lat. W wyniku tych katastrof zginęło kilkadziesiąt osób. Te tragiczne zdarzenia zwróciły uwagę wielu rządów na problem właściwego utrzymania bądź jego braku, istniejącej infrastruktury komunikacyjnej. Problem ten dotyczy również naszego kraju, gdyż w ostatnich latach zanotowaliśmy kilka spektakularnych awarii mostów, które miały miejsce już po kilku latach od oddania obiektu do użytku. Jest to niepokojący sygnał, gdyż świadczy on o niewystarczającej kontroli projektów kierowanych do realizacji oraz niedostatecznej jakości wykonywanych prac budowlanych.
Problem utrzymania i bezpiecznej eksploatacji obiektów mostowych będzie w Polsce narastał, albowiem na sieci linii kolejowych są użytkowane liczne mosty będące w eksploatacji już ponad 100 lat. Również na sieci drogowej liczba mostów o znacznym zużyciu jest liczna. Na przykład we Wrocławiu prawie wszystkie mosty położone w centrum miasta mają ponad 100 lat.
Dlatego 16. edycję Seminarium Wrocławskie Dni Mostowe poświęciliśmy problematyce poprawy bezpieczeństwa eksploatacji obiektów mostowych.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

63,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 60,00 zł

EGZ.

Katastrofy mostów. Historia i teraźniejszość.

Katastrofy mostów. Historia i teraźniejszość.
Katastrofy mostów. Historia i teraźniejszość.

Ta monografi a jest znacznie rozszerzoną i w wielu fragmentach napisaną od nowa wersją referatu o tym samym tytule, który został przygotowany na tradycyjne już Wrocławskie Dni Mostowe, planowane na listopad 2020 roku. Niestety, wobec znanych ograniczeń związanych z pandemią, zostały one przełożone na rok 2021. Wtedy – tradycyjnie już – niniejsza pozycja wydawnicza trafi zapewne do rąk uczestników tego spotkania. Miejmy nadzieję, że tak będzie. Niezależnie jednak od tego, czy okoliczności na to pozwolą, czy też nie, będzie ona i tak dostępna na polskim rynku księgarskim dla zainteresowanych tematyką mostową i stanie się – tak pozwolę sobie przypuszczać – lekturą wielu zainteresowanych jej tematem czytelników.
A tematyka katastrof mostowych jest ważna i pouczająca przed wszystkim dlatego, że mimo ich często tragicznych skutków w postaci ofiar śmiertelnych i rannych, oraz szkód materialnych, paradoksalnie katastrofy te służą rozwojowi wiedzy mostowej. Ich analiza umożliwia bowiem eliminację błędnych rozwiązań materiałowych lub konstrukcyjnych oraz uczy ogromnej odpowiedzialności projektantów, budowniczych, służby utrzymaniowe i użytkowników obiektów mostowych. Jest to niezwykle istotne, ponieważ większość tych nieszczęśliwych zdarzeń ma swoje źródła w błędach ludzkich.
Monografia jest pierwszą tak obszerną krajową pozycją poświęconą różnym aspektom katastrof mostowych – historycznym i współczesnym. Mimo iż autor starał się zachować jak najwięcej staranności w jej opracowaniu, to jednak ma ona pewne luki, które wynikają głównie z niedostępności dostatecznie szczegółowych danych lub nieumiejętności dotarcia do nich. Autor liczy w tym zakresie na pomoc czytelników, których prosi o nadsyłanie bezpośrednio do niego lub do Dolnośląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego ewentualnych uzupełnień lub sprostowań.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

39,90 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 38,00 zł

EGZ.

Mniej znaczy więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej.

Mniej znaczy więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej.
Mniej znaczy więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej.

Album Beaty i Pawła Pomykalskich prezentuje prawie sto najwybitniejszych budynków polskiej architektury przedwojennego modernizmu. Okres dwudziestolecia międzywojennego to nie tylko czas kształtowania się nowej państwowości, ale również nowego wyglądu polskich miast. Zgodnie z ogólnoeuropejskimi trendami budownictwo miały cechować funkcjonalność, prostota i elegancja. 
Do dzisiaj zachwycają nas takie obiekty, jak Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu, Śląski Drapacz Chmur w Katowicach, Dom Marynarza w Gdyni, Pensjonat „Wiktor” w Żegiestowie czy Oficerski Yacht Klubu w Augustowie. Zasady stylu modernistycznego okazały się ponadczasowe i coraz częściej inspirują współczesnych architektów.

W albumie przedstawiono architekturę gmachów użyteczności publicznej, budownictwo mieszkaniowe oraz najpiękniejsze obiekty tworzące kurorty i uzdrowiska.

Dostępność: brak towaru

Cena:

59,90 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 57,05 zł

Betonowe konstrukcje sprężone wbudownictwie ogólnym

Betonowe konstrukcje sprężone wbudownictwie ogólnym
Betonowe konstrukcje sprężone wbudownictwie ogólnym

Betonowe konstrukcje sprężone w budownictwie ogólnym

Niniejsza monografia prezentuje kompletną wiedzę nt. wyznaczania wpływu sprężenia cięgnami na naprężenia w betonie. Autorzy uściślili zasady, które mogłyby się wydawać powszechnie znane, ale które nie zostały jasno i ściśle ujęte w normach. Za podstawową zasadę uznano rozpatrywanie sprężenia jako sumy oddziaływań zakotwień (lub sił przyczepności przy końcach cięgien w strunobetonie) i poprzecznych nacisków cięgien sprężających. Dzięki temu udało się sformułować jednolitą teorię dotyczącą sprężonych elementów statycznie wyznaczalnych i hiperstatycznych. Wzory i zasady zawarte w normach okazują się szczególnymi przypadkami tej teorii. Jasno przedstawiono także rolę momentów i reakcji „wzbudzonych” w elementach statycznie niewyznaczalnych.

Podobnie jak w innych książkach autorstwa M. Knauffa i jego współpracowników bardzo dużą wagę nadano przykładom obliczeń. Książka zawiera także wykaz najważniejszych oznaczeń i spis tablic. Stosowano w niej, jeżeli było to możliwe, oznaczenia takie jak w normach PN-EN. Spis tablic może ułatwić znalezienie potrzebnych czytelnikowi algorytmów lub przepisów.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

99,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 94,29 zł

EGZ.

Wybrane metody badawcze we współczesnym laboratorium geotechnicznym: od podłoża do parametrów gruntowych.

Wybrane metody badawcze we współczesnym laboratorium geotechnicznym: od podłoża do parametrów gruntowych.
Wybrane metody badawcze we współczesnym laboratorium geotechnicznym: od podłoża do parametrów gruntowych.

Podręcznik „Wybrane metody badawcze we współczesnym laboratorium geotechnicznym: od podłoża do parametrów gruntowych” jest adresowany do studentów wydziałów budownictwa lądowego i wodnego, inżynierii lądowej, inżynierii środowiska i geologii o specjalnościach: geotechnika, budownictwo podziemne, budownictwo hydrotechniczne oraz geologia inżynierska. Może być również przydatny dla wykładowców jako pomoc w przygotowaniu wykładów z obszaru standardowych i nowoczesnych badań w geotechnice, a także dla osób zajmujących się zawodowo badaniami laboratoryjnymi gruntów.

W podręczniku przedstawiono pewien logiczny ciąg czynności, rozpoczynając od pobrania prób z podłoża, poprzez ich przygotowanie do badań laboratoryjnych oraz dobór właściwej aparatury badawczej aż do opracowania otrzymanych wyników. Omówiono kierunki badawcze rozwijane obecnie w laboratoriach geotechnicznych i związane z tym modyfikacje istniejącej aparatury oraz konstrukcje nowych rozwiązań wraz z precyzyjnymi systemami pomiarowymi.

Dostępność: brak towaru

Cena:

31,50 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 30,00 zł

Wartości przyrodnicze i przyrodniczo-kulturowe zieleni w obszarze Aglomeracji Górnośląskiej.

Wartości przyrodnicze i przyrodniczo-kulturowe zieleni w obszarze Aglomeracji Górnośląskiej.
Wartości przyrodnicze i przyrodniczo-kulturowe zieleni w obszarze Aglomeracji Górnośląskiej.

Wartości przyrodnicze i przyrodniczo-kulturowe zieleni w obszarze Aglomeracji Górnośląskiej.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

109,20 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 104,00 zł

EGZ.

Śląska szkoła badań jakościowych. Teoria i praktyka

Śląska szkoła badań jakościowych. Teoria i praktyka
Śląska szkoła badań jakościowych. Teoria i praktyka

Niniejsza monografia stanowi pierwszą część wielotomowej serii pt. „Śląska Szkoła Badań Jakościowych”. Seria jest zbiorem badań, doświadczeń, metodologii i poglądów grupy naukowców Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Prezentacja prezentuje różnorodne zagadnienia związane z ocenami jakościowymi obiektów w trakcie użytkowania oraz we wstępnej fazie planowania i programowania nowej inwestycji. Przez lata autorzy dopracowali metody własne ocen jakościowych oraz przetestowali je podczas badań na obiektach, w dydaktyce i praktyce projektowej. Autorzy w publikacji dzielą się doświadczeniami w zakresie badań środowiska zbudowanego oraz pozyskania informacji bezpośrednio od jego użytkowników.

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

21,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 20,00 zł

EGZ.

BIM w cyklu życia mostów.

BIM w cyklu życia mostów.
BIM w cyklu życia mostów.

BIM w cyklu życia mostów to praktyczny przewodnik po planowaniu i projektowaniu mostów z użyciem BIM. Prezentuje narzędzia wspomagające projektanta mostów na każdym etapie prac. BIM w cyklu życia mostów uwzględnia specyfikę procesu projektowania mostów – jako obiektów niekubaturowych, które wyróżniają się inną geometrią i rozwiązaniami konstrukcyjnymi niż „tradycyjne” obiekty budowlane.

Rozdział pierwszy książki BIM w cyklu życia obiektu mostowego to omówienie ograniczeń, jakie towarzyszą tradycyjnemu budownictwu. Te problemy branży budowlanej, ale też przemiany społeczne i trwający kolejny etap rewolucji przemysłowej, związany m.in. z cyfryzacją sektora budownictwa. W rozdziale drugim omówiono etapy, jakie występują w cyklach życia mostów. Punktem wyjścia do tych rozważań jest filozofia zrównoważonego rozwoju, która współcześnie stała się jednym z wiodących prądów kreujących również bardzo mocno działalność inżynierską. Omówiono tu analizę ekonomiczną LCC, środowiskową LCA oraz społeczną S-LCA. Przedstawiono, w jaki sposób w przyszłości modele BIM będą mogły być wykorzystane do zarządzania cyklem życia mostów.

W rozdziale trzecim została przybliżona metodyka BIM. Czytelnik pozna historię i ewolucję technik CAD w kierunku BIM oraz stosowane definicje i znaczenia tego skrótu z towarzyszącymi metodyce BIM atrybutami, takie jak poziomy dojrzałości i szczegółowości oraz umowną wielowymiarowość. Dalej przedstawiono stosowane standardy (np. IFC, IDM, IFD) i platformy wymiany danych BIM z używanymi do tego narzędziami (np. CDE, COBie), procesami (np. EIR, BEP) i klasyfikacją (np. CPV, PKD, OmniClass, Uniclass). Ten rozdział zawiera również przegląd najczęściej stosowanych technologii, technik i rozwiązań, które w jakiś sposób są powiązane z BIM.

Rozdział czwarty poświęcony jest specyfice obiektów mostowych, czyli kluczowym elementom transportowej infrastruktury liniowej. Obiekty te wykazują przy tym istotne różnice w porównaniu z innymi rodzajami obiektów budowlanych, a zwłaszcza z budowlami kubaturowymi. Zaproponowano tu nową, hierarchiczną strukturę danych, która będzie mogła być użyta w cyfrowych modelach BIM.

W rozdziale piątym przedstawiono kolejne cykle życia mostu, m.in. zagadnienia związane z planowaniem i projektowaniem mostów w perspektywie modelowania BIM. Przedstawiono obiektowe podejście do projektowania mostów oraz możliwości pracy zespołowej. Rozdział zilustrowany został licznymi przykładami modeli BIM różnych typów konstrukcji mostowych, które powstały w ciągu kliku lat w zespole pracującym pod kierunkiem autora.

Dalej zaprezentowano kilka przykładów technologii i urządzeń, które są związane z BIM i wpisują się w cyfryzację procesów budowy mostów. Osobny punkt poświęcono kluczowej fazie tego etapu, którą jest końcowy odbiór robót budowlanych i przekazanie obiektu zamawiającemu do użytkowania.

W rozdziale siódmym zostaje przedstawiony najdłuższy etap cyklu życia mostu, czyli jego użytkowanie. Tu też można efektywnie wykorzystać metodykę BIM oraz pokrewne technologie, co pokazano na przykładzie pierwszej polskiej aplikacji na urządzenia mobilne, której zadaniem jest wspomaganie pracy terenowego inspektora mostowego. W rozdziale ósmym dokonano podsumowania całej książki. Dodatkowo uzupełniono go pewnymi postulatami wyrażającymi potrzebę wprowadzenia nowych regulacji, które będą uwzględniać metodykę BIM. Są też przedstawione najważniejsze elementy potrzebne do skutecznego wdrożenia metodyki BIM w mostownictwie.

 

 

Dostępność: Dostęny

Wysyłka w: 24 godziny

Cena:

99,00 zł

zawiera 5% VAT, bez kosztów dostawy

Cena netto: 94,29 zł

EGZ.
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl