Problemy, koncepcje i praktyczne rozwiązania w logistyce.
Zarządzanie logistyką w przedsiębiorstwie i łańcuchach dostaw nabiera coraz większego znaczenia, szczególnie w dobie obecnych, niespokojnych czasów geopolitycznych, które bezpośrednio wpływają na rynek globalny. Dodatkowo, pandemia koronawirusa również nieodwracalnie wpłynęła na postrzeganie logistyki i potrzeb klienta. Globalizacja rynkowa powoduje koncentrację działalności gospodarczej na poziomie obsługi klienta, który stał się kluczowym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność przedsiębiorstw. Koncentracja na klienta postrzegana jest jako umiejętność lub zdolność zaspokajania jego wymagań i oczekiwań, głównie co do czasu i miejsca zamawianych dostaw, przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych form aktywności logistycznej, w tym transportu, magazynowania, zarządzania zapasami, informacją i opakowaniami. Czas realizacji zamówień wymusza ciągłe ulepszanie przepływu materiałowego przez cały logistyczny łańcuch dostaw. Z tego względu ustawicznie poszukiwane i ulepszane są koncepcje dotyczące logistycznej obsługi klienta docelowego. Dokonując analizy wymagań klientów dotyczących realizacji procesów logistycznych w dynamicznie zmieniających się łańcuchach dostaw można zauważyć, ustawiczne poszukiwanie rozwiązań zarówno koncepcyjnych, jak i technologicznych, służących poprawie efektywności łańcucha dostaw. Z tego względu kluczową rolę w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej na rynku ma stosowanie nowych technologii i innowacji głównie w procesach logistycznych.
Celem niniejszej monografii jest próba odpowiedzi na obecne trendy gospodarcze, problemy organizacyjne i administracyjne, prezentując praktyczne rozwiązania, które nabierają coraz większego znaczenia w praktyce biznesowej.
Niniejsza monografia jest kompilacją doświadczenia naukowego, reprezentowanego przez uznanych naukowców z polskich uczelni wyższych, ale również nowatorskiego spojrzenia na potrzeby biznesowe przez studentów zrzeszonych w Studenckich Kołach Naukowych. Autorami niniejszej monografii są pracownicy i studenci Wyższej Szkoły Logistyki, ale także przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Logistycznego, Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, czy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Bielsku-Białej. Niniejsza monografia jest adresowana zarówno do studentów, doktorantów, wykładowców, ale także praktyków biznesu,
chcących uporządkować przegląd obecnych trendów w logistyce i łańcuchach dostaw
Dostępność: brak towaru
Komunikacja w zarządzaniu: słownik polsko-ukraiński wybranej terminologii ogólnej.
Nauka o komunikacji w trzecim tysiącleciu wychodzi na pierwszy plan w związku z potrzebami wielu dziedzin dotyczących rozwoju gospodarczego. Zainteresowanie procesami komunikacyjnymi coraz bardziej widoczne jest w rozwoju technologii np. w zakresie sztucznej inteligencji czy oprogramowania robotów. Aktywne przejście komunikacji biznesowej do sieci Internet (sytuacja pandemiczna 2019-2021 mocno przyspieszyła ten proces) wymaga uporządkowania i redefinicji dla świadomego używania wielu narzędzi komunikacyjnych.
Celem podstawowym niniejszej pracy jest stworzenie dwujęzycznego słownika terminologicznego polsko-ukraińskiego w zakresie komunikacji w zarządzaniu. W przypadku słownika dwujęzycznego, zadaniem jest także podkreślenie identyczności lub różnic w definiowaniu terminów, a także możliwe wprowadzenie do tezaurusa danego języka nowego znaczenia terminu.
Wybrany typ słownika to słownik dwujęzyczny terminów specjalistycznych. Artykuły słownikowe posiadają wspólną strukturę, składającą się z kilku przestrzeni (Karpiński, 2008, 161):
1. Przestrzeń afektywna tworzonych definicji to przestrzeń biznesowa a dokładniej strefa komunikacji w zarządzaniu.
2. Przestrzeń technologiczna tworzonych definicji dotyczy składowych elementów terminu.
3. Przestrzeń funkcjonalna przedstawia opis roli terminu w zakresie komunikowania się.
Słownik dedykowany jest studentom kierunków w zakresie zarządzania, specjalistom w dziedzinie zarządzania, przedstawicielom wszystkich szczebli zarządzania w przedsiębiorstwach, nauczycielom i uczniom szkół z polskim i ukraińskim językiem nauczania i wszystkim zainteresowanym.
Dostępność: brak towaru
Możliwości i horyzonty ekoinowacyjności. Zrównoważony rozwój i ekoinowacyjność w elektroenergetyce.
Możliwości i horyzonty ekoinowacyjności. Zrównoważony rozwój i ekoinowacyjność w elektroenergetyce.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Logistyka w ratownictwie 2021.
Ratownictwo, jako jeden z elementów systemu bezpieczeństwa, stanowi wyodrębnioną, ale spójną całość złożoną z wielu różnorodnych podmiotów, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa publicznego poprzez prowadzenie działań ratowniczych po zaistnieniu zdarzenia kryzysowego, mającego zasięg lokalny bądź regionalny. Zdarzenia mogą mieć różnorodny charakter a ich miejsca wystąpienia mogą być usytuowane na lądzie, morzu i w powietrzu. Podejmowane w ratownictwie działania mogą dotyczyć ratowania życia ludzkiego, zabezpieczenia obiektów, sprzętu czy konkretnych pomieszczeń. Nie sposób jest wymienić wszystkich rodzajów i miejsc działania służb ratowniczych, dlatego też istotnym problemem jest dobra i sprawna organizacja działania i funkcjonowania tych służb. Logistyka jest obszarem wiedzy, który może dostarczyć metod i narzędzi zapewniających sprawne i szybkie działanie tych służb w przypadku wystąpienia zagrożenia.
Monografia Logistyka w ratownictwie, będąca już kolejną, cykliczną pozycją z tego obszaru, zawiera artykuły przedstawiające wybrane problemy ratownictwa połączone z logistycznym ujęciem zagadnienia. Tematycznie poruszane problemy można pogrupować w kilku podobszarach. Pierwszy to zagadnienia organizacji i zarządzania zasobami ludzkimi w systemie ratownictwa medycznego a w szczególności ratownictwa górskiego. Zbliżonym tematem w tym obszarze jest przedstawienie możliwości wykorzystania logistyki w zagadnieniach związanych z ratownictwem w przypadku turystyki i wypraw górskich. Następnymi tematami poruszonymi w przez autorów w publikacjach zamieszczonych w monografii są aktualne zagadnienia dotyczące funkcjonowania systemu powiadamiani ratunkowego w dobie pandemii Covid-19, czy też możliwości wykorzystania bezzałogowych platform lądowych na potrzeby działań ratowniczych. Drugim podobszarem tematycznym to aktualne tematy dotyczące wybranych problemów bezpieczeństwa publicznego. Poruszone tematy to: metody pracy operacyjno-rozpoznawczej, sytuacje kryzysowe i zdarzeń w transporcie morskim, kolejowym i rzecznym a także problematyka monitoringu stanu technicznego układów i podzespołów mających wpływ na bezpieczeństwo w ruchu kolejowym. Różnorodność tematyczna podejmowanych na kartach monografii rozważań świadczy o wielu obszarach działań służb ratowniczych i utwierdza Nas w przekonaniu o słuszności podjętej decyzji dotyczącej przygotowania tej monografii.
Dostępność: brak towaru
Efektywność procesów dystrybucji – teoretyczne i praktyczne aspekty modelowania.
Efektywność procesów dystrybucji – teoretyczne i praktyczne aspekty modelowania
Dostępność: brak towaru
Ubóstwo w Polsce i na Świecie.
Najistotniejszymi problemami społeczno-ekonomicznymi współczesnego świata są: dysproporcje rozwojowe poszczególnych regionów i krajów, problem ubóstwa i głodu oraz niedożywienie, a także straty i marnotrawstwo żywności. Ubóstwo, które jest ściśle związane z nierównościami społecznymi, w tym zwłaszcza z niesprawiedliwym podziałem dochodów, występuje w różnych przejawach i rozmiarach na całym świecie. Najbardziej dotkliwym oraz niebezpiecznym rodzajem ubóstwa jest ubóstwo skrajne. Ze skrajnym ubóstwem związanych jest wiele negatywnych zjawisk, takich jak: głód i niedożywienie, choroby i epidemie, wysoka śmiertelność oraz nieprawidłowy rozwój, brak dostępu do opieki medycznej oraz edukacji. Ubóstwo jest bardzo istotnym problemem społeczno-ekonomicznym o charakterze indywidualnym, a także społecznym. Występuje ono w różnych rozmiarach – zarówno w krajach o niskim poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego, jak i w krajach bogatych i wysoko rozwiniętych.
Celem monografii jest zdefiniowanie zjawiska ubóstwa, analiza jego współzależności, kategorii nierówności społecznych i określenie rozmiarów, przejawów, intensywności oraz struktury ubóstwa występującego w poszczególnych krajach i regionach świata. Przedmiotem rozważań są także problemy polityki społecznej, rządy, jej projekty i prognozy oraz działalność instytucji i organizacji pozarządowych, międzynarodowych mająca na celu ograniczenie lub likwidację ubóstwa i głodu we współczesnym świecie.
Dostępność: brak towaru
Współczesne systemy telekomunikacyjne w transporcie kolejowym.
Współczesne systemy telekomunikacyjne w transporcie kolejowym
Dostępność: brak towaru
Elektroenergetyka miejskiej trakcji elektrycznej.
Monografia stanowi podsumowanie wieloletnich prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych oraz zajęć dydaktycznych prowadzonych przez autorów w Zakładzie Trakcji Elektrycznej Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej w zakresie elektroenergetyki miejskiego transportu elektrycznego. Należy tu także wspomnieć prekursorów w tej dziedzinie w Polsce, pracowników Politechniki Warszawskiej prof. Romana i Jana Podoskich, prof. Zygmunta Figurzyńskiego, prof. Jana Kacprzaka i doc. Leszka Mierzejewskiego. Prace innych autorów – którzy mają znaczący wpływ na stan wiedzy na ten temat można znaleźć w bibliografii przytaczanej na końcu każdego z rozdziałów. W monografii omówiono typowe rozwiązania stosowane w miejskiej trakcji elektrycznej przede wszystkim wśród najbardziej rozpowszechnionych systemów tramwajowych, trolejbusów i metra. W rozdziale 1 scharakteryzowano te systemy oraz zestawiono, pozyskane dzięki uprzejmości Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej i innych przedsiębiorstw trakcji miejskiej, dane statystyczne dotyczące parametrów technicznych (w szczególności dotyczące eksploatowanego taboru, przewozów i zużycia energii) charakteryzujących miejską trakcję elektryczną w Polsce, a w rozdziale 2 dane dotyczące infrastruktury układów zasilania. Posłużyły one do przeprowadzenia analiz i charakterystyk porównawczych elementów obwodów i wyposażenia układów zasilania w odniesieniu do obciążeń energetyczno-ruchowych. Od rozdziału 2 wprowadzony został opis stosowanych rozwiązań oraz przedstawiono zestawienie parametrów i elementów obwodów i urządzeń eksploatowanych w obwodach i obiektach układów elektroenergetyki trakcyjnej. Zależności teoretyczne ilustrowane są schematami, formułami matematycznymi ale także fotografiami z funkcjonujących systemów. Rozdział 3 poświęcony jest sieci trakcyjnej zasilającej, a rozdział 4 sieci powrotnej (szynowej). W rozdziale 5 przedstawiono i usystematyzowano metody analityczne stosowane przez lata w obliczeniach projektowych układów zasilania trakcji miejskiej, podkreślając ich specyfikę i uwarunkowania od rodzaju stosowanego taboru, w szczególności klasycznego bez możliwości hamowania odzyskowego. Zestawiono kryteria projektowe oraz przedstawiono przykładowe algorytmy ich stosowania. W rozdziale 6 znalazło się kilka przykładów projektowych wykorzystania podanych we wcześniejszym rozdziale 5 metod analitycznych. Rozdział 7 obejmuje omówienie współcześnie stosowanych metod symulacyjnych obliczania obciążeń urządzeń i obwodów układów zasilania trakcji miejskiej. W rozdziale 8 przestawiono uwarunkowania i wpływ wprowadzenia taboru z hamowaniem odzyskowym na funkcjonowanie układów zasilania trakcji miejskiej oraz wynikające z tego nowe zjawiska i wymagania, podkreślając znaczenie efektywnego wykorzystania energii rekuperacji. W rozdziale 9 podany został przykładowy cykl obliczeń i zestaw wyników z przeprowadzonych analiz warunków funkcjonowania układu zasilania z taborem wyposażonym w hamowanie odzyskowe. Zestawiono także wytyczne do modernizacji istniejących układów zasilania pod kątem zwiększenia ich efektywności i niezawodności. Na końcu zestawiono słowniczek polsko-angielski terminów z zakresu tematyki monografii.
Dostępność: brak towaru
Wyznaczanie cykli przeglądowo-naprawczych dla obiektów n-elementowych w transporcie.
Wyznaczanie cykli przeglądowo-naprawczych dla obiektów n-elementowych w transporcie.
Dostępność: brak towaru
Kryteria wyboru olejów silnikowych do samochodów osobowych.
Kryteria wyboru olejów silnikowych do samochodów osobowych.
Dostępność: brak towaru
Źródła, moduły i oprawy oświetleniowe LED w aspekcie wymagań normatywnych. Zagadnienia wybrane.
Źródła, moduły
i oprawy oświetleniowe LED
w aspekcie wymagań normatywnych.
Zagadnienia wybrane.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Wysokoobrotowe silniki BLDC.
Monografia porusza zagadnienia związane z wysokoobrotowymi silnikami BLDC. Skierowana jest do osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie projektowania silników wysokoobrotowych, w szczególności silników BLDC. Pomimo że pracę napisano koncentrując się na silnikach BLDC, to niektóre fragmenty mają charakter uniwersalny i dotyczą ogólnie tematyki maszyn wysokoobro-towych. Niniejszą monografię napisano bazując na doświadczeniu autora zdobytym w trakcie prac nad wysokoobrotowymi silnikami BLDC, które podparte jest szerokim przeglądem literatury. Monografia ma charakter interdyscyplinarny, gdyż porusza pełną gamę zagadnień związanych z wysokoobrotowymi silnikami BLDC, zaczynając od zagadnień z zakresu elektrotechniki, poprzez mechanikę wału, łożyskowanie, a na sterowaniu kończąc.
Dostępność: brak towaru
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wydawca