Proces Norymberski. Wyd.5.
Dwudziestego listopada 1945 roku przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze po raz pierwszy w historii stanęli przedstawiciele najwyższych władz pokonanego mocarstwa oskarżeni o zbrodnie wojenne, przeciw ludzkości i pokojowi. Główny proces, w którym sądzeni byli między innymi Hermann Göring, Joachim von Ribbentrop i Hans Frank, wydobył na światło dzienne zbrodnicze działania Trzeciej Rzeszy. I chociaż wyrok norymberski nie zdołał zapobiec kolejnym wojnom i przestępstwom przeciw ludzkości, to zostały one jaśniej zdefiniowane, a więc stały się łatwiej rozpoznawalne. Odtąd ich sprawcy nie mogą czuć się bezkarni.
Wnikliwa książka Joe J. Heydeckera i Johannesa Leeba prezentuje tło procesu i przywołuje napiętą atmosferę tamtych lat, zawiera zeznania oskarżonych i świadków oraz sentencje wyroków. Opisuje również wydarzenia, których proces był zwieńczeniem – narodziny i ekspansję zbrodniczej ideologii. W tym polskim wydaniu znalazły się usuwane przed laty przez komunistyczną cenzurę fragmenty dotyczące paktu Hitlera i Stalina oraz zbrodni katyńskiej.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Samuraje prawdziwa historia.
Duchowość, różnorodność ścieżek życiowych, stosunek do sztuk pięknych, a nawet seksualność to rzadko poruszane aspekty życia japońskiego wojownika. Julien Peltier analizuje je w tej książce, zapraszając do podróży przez wieki.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Czołgi 1939-1945.
Bogato ilustrowana historia broni pancernej czasów II wojny światowej, zawierająca ponad 200 fotografii, schematy budowy czołgów, oceny taktyczne oraz raporty bojowe.
Czołgi odegrały kluczową rolę na polach bitew Europy i Afryki Północnej podczas II wojny światowej, a presja działań wojennych w niezwykłym tempie napędzała rozwój konstrukcji i taktyki armii pancernej. W ciągu kilku lat po obu stronach konfliktu broń i zasady prowadzenia walki czołgami uległy transformacji. To właśnie ten proces opisują w niniejszym opracowaniu Simon i Jonathan Forty.
Czytelnik znajdzie tu historię broni pancernej od podstaw przedwojennych konstrukcji czołgów, przez teorie dotyczące ich wykorzystania w bitwie sformułowane w latach 30. XX wieku, opis niemieckich kampanii w Polsce, we Francji, działań w Afryce Północnej, na froncie wschodnim, na Sycylii i we Włoszech, po drogę aliantów z Normandii do Niemiec i wykorzystanie czołgów przeciwko Japonii. Pasjonującym relacjom bitewnym towarzyszą szczegółowe informacje techniczne na temat uzbrojenia, wyposażenia, a także dane dotyczące produkcji broni pancernej i jej strat w latach II wojny światowej. Autorzy przedstawili porównanie najsłynniejszych czołgów z lat 1939–1945, takich jak Tygrys, Pantera, Panzer IV, T-34, Matilda II czy M4 Sherman.
Archiwalne fotografie dokumentują warunki wojny na każdym froncie i pozwalają zobaczyć, jak wyglądała walka pancerna, a także życie czołgistów podczas największego konfliktu w dziejach.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Wielkie strategie wojskowe.
W tej monumentalnej historii strategii wojskowych autor analizuje nie tylko teorię, lecz także praktykę najważniejszych dowódców wojskowych ostatnich 400 lat.
Strategia wojskowa istnieje, odkąd na świecie pojawiły się konflikty militarne. W swoim przełomowym opracowaniu Jeremy Black analizuje stale zmieniającą się relację między celem, siłą, wdrażaniem i skutecznością w strategii wojskowej oraz jej wpływ na rozwój geopolityki.
Historia strategii wojskowych od XVIII wieku po współczesność
Autor przygląda się wielkim mocarstwom – zwłaszcza Stanom Zjednoczonym, Chinom, Wielkiej Brytanii i Rosji – oraz zmieniającej się przewadze na arenie międzynarodowej. Od ancien régime’u Francji i budowania imperium przez Wielką Brytanię, wojny światowe, po współczesne konflikty na Bliskim Wschodzie, Black poświęca szczególną uwagę strategicznym praktykom i decyzjom wielkich dowódców, którzy przeszli do historii, takich jak Napoleon, Clausewitz czy Hitler. Podejmuje też próbę globalnego spojrzenia na strategie świata współczesnego, po 1990 roku, oraz przewidywania kierunku ich rozwoju w przyszłości.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Skazani na wojnę. Od Iwana Groźnego do Putina.
Poznaj odpowiedź na pytanie, dlaczego rosyjski imperializm jest nieunikniony i trwały od wieków, a Rosja wciąż atakuje sąsiadów.
W jaki sposób nieustanne wikłanie się Rosji w konflikty wpływało na kształtowanie się jej tożsamości, od najwcześniejszych czasów aż po współczesność?
Wojna od zawsze była zarówno tyglem, w którym rodziła się Rosja, jak i jej klątwą. Mark Galeotti przedstawia proces formowania się wczesnych państw ruskich i kluczowe kampanie, które odegrały fundamentalną rolę w wykuwaniu się tożsamości Rusi. Zabiera czytelnika w burzliwy okres średniowiecza, ekspansjonistyczne wyprawy doby caratu i ukazuje awans Rosji do roli potęgi europejskiej, a następnie zwycięstwa i tragedie XIX wieku, w tym upadek porządku społecznego wywołany inwazją Napoleona oraz wojną krymską.
Wiek XX to czas dwóch wojen światowych, wojny domowej i upadku ZSRR. Autor dogłębnie analizuje kluczowe momenty z tego okrutnego okresu – bitwę pod Stalingradem i zimnowojenny konflikt w Afganistanie – aby zrozumieć ich wpływ na społeczeństwo Rosji i jej pozycję na arenie międzynarodowej. Książkę zamykają czasy współczesne, analiza konfliktu w Gruzji z 2008 roku oraz inwazji na Ukrainę. Pokazują one, jak brzemię historii nadal ciąży na psychice narodu, jego polityce i na samym Władimirze Putinie.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Pijana historia świata.
Od pierwszych piwowarów, starożytnych Sumerów, przez greckie Bachanalia, Daleki Wschód, Antypody i Ameryki, ze szczególnym spojrzeniem na kraj nad Wisłą – zwyczaje alkoholowe Polaków, polską kulturę biesiadną, dzieje polskiej wódki i piwa, pijaństwo w dawnej Polsce. W tej książce znajdziesz najpełniejszą i najbarwniejszą historię spożywania napojów alkoholowych na całym świecie.
Autor opisuje metody wytwarzania: historię piwowarstwa i tradycyjnych metod produkcji alkoholu, pochodzenie wina i destylatów, zwyczaje związane ze spożywaniem alkoholu, a także konsekwencje picia. Analizuje wpływ trunków – zarówno pozytywny, jak i negatywny – na kulturę i cywilizację.
Erudycyjny, błyskotliwy a zarazem dowcipny styl autora sprawia, że książkę czyta się jak dobrą powieść. Pełna anegdot, ale też refleksji historia używania przez ludzkość alkoholu to niezwykła przygoda czytelnicza.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Przeżyłam Auschwitz oszukałam śmierć.
Historia Elli Blumenthal, która przeżyła Holokaust i rozpoczęła nowe życie w odległej Republice Południowej Afryki, jest lekcją wytrwałości, charakteru i… radości. Ze zgliszczy warszawskiego getta do nazistowskich obozów koncentracyjnych; z Polski przez Paryż i Palestynę aż do Kapsztadu. Jej opowieść to świadectwo ocalałych, relacja o wydarzeniach, o których nie wolno nam zapomnieć.
W cieniu wstydu i traumy, dręczących wielu ocalałych w latach bezpośrednio po wojnie, Ella stworzyła szczęśliwy dom, w którym niewielu znało jej cierpienie. Postanowiła wieść życie pełne pozytywnej energii – życie, które ma znaczenie.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Lekarze Hitlera. Medycyna w służbie zła.
Najstraszniejszy epizod w historii medycyny – zbrodnia przeciwko ludzkości
Książka przedstawia najczarniejszy scenariusz w dziejach medycyny – współudział lekarzy Trzeciej Rzeszy w zbrodniach nazistowskich i etykę lekarską II wojny światowej. Stanowi wyczerpujące studium kluczowej roli, jaką odegrała znaczna część medycznej gwardii Hitlera w polityce eksterminacji i tworzenia aryjskiej rasy nadludzi. W sposób szczegółowy analizuje, jak program eliminacji niepełnosprawnych i chorych psychicznie dzieci – wymyślony, koordynowany i wykonywany przez lekarzy – przerodził się w masowe zabójstwo w obozach zagłady i eksperymenty medyczne prowadzone przez uznanych specjalistów z dziedziny medycyny w służbie nazizmu. Daje przegląd wszystkich aspektów biopolityki eksterminacyjnej Hitlera: od początków ruchu eugenicznego w Niemczech, poprzez publikację Mein Kampf, stworzenie programów przymusowej sterylizacji, akcję T4 wymierzoną w chorych psychicznie i upośledzonych, eksperymenty z bliźniętami Josefa Mengele i Carla Clauberga w Auschwitz, aż do powojennych procesów prawnych, które potępiły tego typu praktyki. Pokazuje zarazem, jak przewrotnie nazizm korzystał z ówczesnej wiedzy medycznej i jak bardzo lekarze Hitlera łamali przysięgę Hipokratesa.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Krótka historia matematyki.
Matematyka dla humanistów i nie tylko! Dowiedz się, jak matematyka zbudowała współczesny świat
Matematyka jest fundamentem naszego codziennego życia. Informatyka, ekonomia, technika – kluczowe dziedziny współczesnego świata opierają się na tej nauce. Dlatego warto ją rozumieć i poznać jej dzieje.
Jak nasi przodkowie myśleli o liczbach? Jak wykorzystywali matematykę do wyjaśniania i rozumienia otaczającego ich świata? Skąd w ogóle wzięły się liczby i cyfra ,,0”? W tej książce Snezana Lawrence opisuje fascynującą historię matematyki, która, podobnie jak literatura, muzyka czy filozofia, pełna jest przełomów, kreatywności i eksperymentów. Poznasz tu dzieje tej wspaniałej nauki od Egipcjan i Babilończyków, przez mistrzów renesansu, po łamaczy kodów Enigmy. Od chińskiej sztuki matematycznej sięgającej II wieku p.n.e., przez wynalezienie algebry w Domu Mądrości w Bagdadzie, po twierdzenia geometryczne sangaku w japońskich świątyniach. Przeczytasz nie tylko o Pitagorasie, Archimedesie, Newtonie i Pascalu, lecz także o kobietach w historii matematyki, Emmy Noether i Maryam Mirzakhani.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Kwalifikacja wstępna CD 2/2. 90 dniowy kod dostepu+pytania
Kod umożliwia na korzystanie na platformie IMAGE Prawo Jazdy z testów Pytania Kwalifikacja Wstępna przez 90 dni. Po zakupie tego produktu otrzymasz na swój adres e-mail oraz telefon komórkowy (jeśli zostanie podany w formularzu zamówienia) kod, który będzie można wprowadzić na platformie testów online.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Nasza muzyka OD NOWA 3, wyd.2026
Układ podręcznika, metody pracy, sposób opracowania i prezentacji materiału (poza zmianą niektórych czcionek i wielkości pięciolinii) będzie taki sam, jak w nowych edycjach podręczników dla klas pierwszej i drugiej. Nie zabraknie zbiorów zadań podsumowujących CO JUŻ UMIEM, dodatkowych zestawów ćwiczeń solfeżowych NASZ ŚPIEWNICZEK, nowych piosenek, gier i zabaw.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Algorytmy regulacji obiektów przemysłowych PID i MPC.
Zamierzeniem autora niniejszej publikacji jest przedstawienie algorytmów automatycznej regulacji dominujących aktualnie w praktyce przemysłowej. Stąd przedmiotem prezentacji są algorytmy PID oraz algorytmy predykcyjne, określane akronimem MPC (Model-based Predictive Control), powszechnie już stosowanym. Algorytm PID był i jest nadal dominującą techniką w pętlach regulacji obiektów przemysłowych. Powszechne są oceny, iż występuje on w co najmniej 80% pracujących pętli regulacyjnych. Przy czym jest on stosowany w różnych strukturach i konfiguracjach, najważniejsze z nich są przedstawione w pierwszych dwóch rozdziałach niniejszej książki. Z kolei algorytm MPC, zastosowany po raz pierwszy w przemyśle dużej skali w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, zdobył przebojem miejsce zarówno w praktyce przemysłowej, jak i pracach naukowych, rozwojowych. Jest on obecnie drugim, po PID, niekwestionowanym standardem regulacji przemysłowej. Jest podstawowym algorytmem tzw. regulacji zaawansowanej (advanced control), zalecanym przede wszystkim dla regulacji procesów wielowymiarowych o silnych interakcjach, o trudnej dynamice czy pracujących na granicy aktywnych ograniczeń procesowych.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Polskie państwo podziemne cz.3
Polskie państwo podziemne cz. 3
Wydanie dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Malowany ptasior
Wybór tekstów Aleksandra Szumańskiego ur.12.XI.1931 roku we Lwowie ? literata, poety, prozaika, krytyka literackiego, publicysty, dziennikarza prasy polonijnej i korespondenta zagranicznego akredytowanego w Polsce.
Zawiera artykuły publikowane wcześniej w prasie krajowej i polonijnej, mi.in.: Malowany ptasior, Pokłosie Malowanego Ptaka, Obóz śmierci w Kołdyczewie (1942-1944), Kuropatwy - droga śmierci, Obóz śmierci w Karolewie.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Technologiczne i organizacyjne przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym.
Celem niniejszego opracowania jest analiza wyzwań związanych z inkluzją społeczną oraz identyfikacja rozwiązań, które mogą przyczynić się do eliminacji barier. W szczególności praca koncentruje się na technologicznych i organizacyjnych sposobach wspierania grup zagrożonych wykluczeniem, takich jak tworzenie inkluzywnych przestrzeni cyfrowych, projektowanie dostępnych aplikacji czy organizowanie kampanii edukacyjnych. Ważnym elementem jest także zrozumienie roli symulacji barier społecznych i technologicznych jako narzędzia zwiększającego świadomość i empatię wśród projektantów i decydentów.
Opracowanie ukazuje znaczenie współpracy między różnymi sektorami, w tym instytucjami publicznymi, prywatnymi firmami i organizacjami pozarządowymi, w budowaniu bardziej dostępnego i sprawiedliwego społeczeństwa. Podejście interdyscyplinarne, łączące innowacje technologiczne z praktycznymi rozwiązaniami organizacyjnymi, jest kluczem do efektywnego przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i cyfrowemu. Niniejsza praca ma na celu nie tylko wskazanie problemów, ale przede wszystkim zainspirowanie do działania i wdrażania zmian, które poprawią jakość życia osób najbardziej zagrożonych marginalizacją.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Moniuszko. Małe monografie.
Stanisław Moniuszko (1819–1872) – kompozytor, dyrygent, pedagog, twórca słynnej Halki, Strasznego dworu i Hrabiny oraz blisko trzystu pieśni zawartych w Śpiewnikach domowych. Jego twórczość operowa i pieśniarska ma ogromną wagę dla muzyki polskiej i umuzykalniania polskiego społeczeństwa. Lecz nie są to jedyne wybitne jego utwory. Mniej znana muzyka kantatowa, religijna czy fortepianowa wciąż czeka na wyjście z niesprawiedliwego cienia jego słynniejszych dzieł. Spojrzenie Ignacego Zalewskiego na postać Moniuszki odkrywa – w sposób pozbawiony patosu i zastałych etykiet czy uprzedzeń – ciekawego człowieka i interesującego kompozytora. Autor przenosi go z niedostępnego cokołu „ojca opery narodowej” na grunt codziennego życia, kreśląc jego przekonujący portret m.in. przy pomocy listów i tekstów z epoki. Wsłuchuje się także w głosy najnowszych biografów, niuansujących sylwetkę kompozytora.
Dostępność: Dostęny
Wysyłka w: 24 godziny
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Wydawca